Čeští hokejisté splnili na MS povinnost. Bělorusy zdolali s přehledem 3:0

19:59aktualizováno  22:28
Kodaň - Čeští hokejisté na světovém šampionátu vybojovali první tříbodové vítězství, když zdolali 3:0 poslední tým skupiny A, Bělorusko. O svém triumfu rozhodl Jandačův výběr už v první třetině, kdy se trefili Šulák, Horák a Řepík.

Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Bělorusko - ČR. Čeští hokejisté se radují z vítězství. foto: ČTK

V pátém zápase na letošním mistrovství světa dokázali čeští hráči navázat na skvělý čtvrteční výkon proti Rusku, které zdolali 4:3 v prodloužení.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ČESKO VS. BĚLORUSKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

Proti zatím trápícímu se soupeři, který dokonce po třetí prohře na turnaji odvolal trenéra Dava Lewise (nahradil ho Sergej Puškov), už v šesté minutě poprvé zahrozil kapitán Červenka, Truse ale nepřekonal.

V té době už museli trenéři točit se sestavou, protože hned v prvním střídání skončil duel pro Andreje Nestrašila, který si po souboji u mantinelu poranil ruku.

Michal Řepík v souboji při utkání s Běloruskem.
Pavel Francouz zasahuje při utkání s Běloruskem.

V osmé minutě při přesilové hře orazítkoval Krejčí střelou zápěstí břevno, o půl minuty později už český tým slavil. Bombu Šuláka zastavila až síť za běloruským brankářem - 1:0.

ČR - Bělorusko 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)

(mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina A, Kodaň)

Branky a nahrávky: 9. Šulák (Krejčí), 16. Horák (Plekanec), 19. Řepík (Moravčík, Červenka). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Schukies - Kohlmüller (oba Něm.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. Diváci: 5636.

ČR: Francouz - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, D. Sklenička, Jordán, Polášek, Krejčík - Řepík, Faksa, Červenka - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Hyka, Nečas, D. Kubalík - Nestrašil, Plekanec, Horák. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Bělorusko: Trus - Vorobej, Falkovskij, Korobov, Děnisov, Lisovec, Chenkel, Ustiněnko - Děmkov, Šarangovič, Platt - Suško, Kovyršin, Pavlovič - Gavrus, Razvadovskij, Kislyj - Levša, Kitarov, Drozd. Trenér: Sergej Puškov, Vjačeslav Gusov a Michail Zacharov.

Následně sice odešel na čtyři minuty na trestnou lavici za krvavý faul vysokou holí Červenka, jeho spoluhráči ale byli v oslabení nebezpečnější než protivník. V šestnácté minutě udělala dvojice Plekanec - Horák z Bělorusů tréninkové kužele a druhý jmenovaný zvýšil na 2:0.

Ještě do konce úvodní dvacetiminutovky se krásnou střelou krátkým příklepem na přední tyč trefil Řepík.

Od té druhé tempo zápasu výrazně opadlo, přesto se mohlo skóre pohnout na obě strany. Moravčík a Gavrus trefili shodně brankovou konstrukci za Trusem, respektive Francouzem, mladík Nečas pak z dorážky na brankovišti pouze levý beton běloruského brankáře.

Ve třetí části hry už se duel de facto dohrával. Čeští hokejisté kontrolovali hru, do zakončení se ale také příliš nehnali. Výjimkou byla šance Jaškina ve 46. minutě. V poslední půlminutce pak roztočili Bělorusové před Francouzem pořádný kolotoč, o vychytanou nulu ale českého brankáře nakonec nepřipravili.

V neděli nastoupí Jandačův výběr od 16:15 hodin proti Francii a pokud nebudou Slováci v sobotu bodovat proti Švédům, mohou si v případě jakéhokoliv vítězství zajistit s předstihem postup do čtvrtfinále.