SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Češi mají další medaili, Růžička se připojí k hokejovému týmu

aktualizováno  18:46
PCHJONGČCHANG - Také o druhou českou medaili se na olympijských hrách v Pchjongčchangu postarali biatlonisté. Michal Krčmář v dnešním sprintu senzačně obsadil druhé místo a navázal na sobotní bronz Veroniky Vítkové. O úspěch se postaral také běžec na lyžích Martin Jakš devátou příčkou ve skiatlonu.

Michal Krčmář ve sprintu v Pchjongčchangu. foto: Reuters

Jakš: Trenér mě přemluvil, ať před olympiádou moc netrénuji. A je z toho životní výsledek

Krčmářovi k první medaili z velké akce pomohla bezchybná střelba, což se v náročných povětrnostních podmínkách povedlo už jen vítězi Arnu Peifferovi z Německa.

Na něj sedmadvacetiletý český reprezentant, jehož dosavadním maximem ve Světovém poháru bylo loňské třetí místo ze stíhačky v Ruhpoldingu, ztratil 4,4 sekundy.

„Neuvěřitelné. Jsem šťastlivec, protože jsem měl dobré podmínky na střelnici a... Omlouvám se, nemám slov. Je to krásný den,“ řekl se slzami v očích Krčmář.

Za sebou nechal i oba největší favority Martina Fourcada z Francie a Nora Johannese Böa, kterým hrubě nevyšla střelba. Dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči obsadil osmé místo, Bö skončil až na 31. příčce.

Také Jakš si ve skiatlonu dojel pro nejlepší individuální výsledek na olympiádě.

Jeho dosavadním maximem bylo 27. místo ve skiatlonu před čtyřmi lety v Soči a stejná příčka ve stíhacím závodu na 30 km z her ve Vancouveru. V Kanadě v roce 2010 získal také bronz ve štafetě.

Na překvapivého vítěze Simena Hansena Krügera z Norska, který při olympijské premiéře vyhrál navzdory pádu v úvodu závodu, ztratil 34 sekund.

Za sebou jednatřicetiletý český běžec nechal mimo jiné i hlavního favorita a vedoucího muže Světového poháru Nora Johannese Klaeba, který doběhl desátý deset vteřin za Jakšem.

Růžička přijíždí kvůli zraněnému Gulašovi

Kádr hokejové reprezentace připravující se na olympijské hry v Pchjongčchangu rozšíří třinecký útočník Martin Růžička.

Nedělní generálku na turnaj proti Finsku v Soulu nedohrál Milan Gulaš a vedení národního týmu se rozhodlo povolat případného náhradníka.

„Momentálně čekáme na výsledky vyšetření Milana Gulaše. Vzhledem k časovému rozdílu zveme pro jistotu Martina Růžičku,“ uvedl tiskový mluvčí reprezentace Zdeněk Zikmund.

Martin Růžička vyvázl z jednoho ze soubojů s bolestí ve tváři.

Plzeňský útočník Gulaš, nejproduktivnější hráč extraligy, si ve třetí třetině zápasu s Finskem, kterému čeští hokejisté podlehli 0:2, poranil koleno.

Růžička, jehož absence v nominaci olympijského týmu patřila k největším překvapením, se k mužstvu připojí přímo v dějišti turnaje.

Reprezentanti ještě v neděli nocovali v Soulu, kde měli závěrečný přípravný kemp. V pondělí se přesunou do Kangnungu, kde je druhé olympijské centrum. Do turnaje vstoupí ve čtvrtek zápasem s Koreou.

Sáňkaři mají naprosto nečekaného vítěze

Překvapivého vítěze měl i závod sáňkařů. Zlatou medaili získal Rakušan David Gleirscher, který na mistrovství světa ani ve Světovém poháru ještě nebyl na stupních vítězů. K výhře mu pomohlo selhání favorizovaného Felixe Locha.

Německý reprezentant totiž směřoval za třetím individuálním triumfem za sebou, ale poslední čtvrtou jízdu neuvěřitelně pokazil a skončil pátý. Český sáňkař Ondřej Hyman byl jednadvacátý.

Očekávaného vítěze měl naopak závod na 5000 metrů, který ovládl Sven Kramer a jako první rychlobruslař ovládl jednu disciplínu na třech olympiádách za sebou.

Martin Jakš.
Radost Simena Kruegera z nečekaného triumfu ve skiatlonu.

Pro celkově čtvrté zlato si navíc dojel v olympijském rekordu, když časem 6:09,76 vylepšil vlastní maximum z roku 2014 přesně o sekundu.

Ve slopestylu vybojoval první zlato pro výpravu USA sedmnáctiletý snowboardista Redmond Gerard, který navázal na triumf ve Světovém poháru. Na programu původně byla i kvalifikace slopestylu snowboardistek, ale kvůli nepřízni počasí byla zrušena.

V pondělním finále se tak představí všech 27 závodnic včetně české reprezentantky Šárky Pančochové. Sjezd lyžařů byl ze stejného důvodu přeložen až na čtvrtek.

Sjezd mužů se pojede nejspíš až ve středu

Sjezd mužů se dnes na olympijské trati v Čongsonu nepojede. Pořadatelé ho zrušili kvůli silnému větru a náhradní termín zatím nevybrali.

Rychlost větru přesáhla 70 km/h, což by mohlo ohrozit regulérnost závodu i bezpečnost sjezdařů.

Navíc tři hodiny před plánovaným startem pořadatelé oznámili, že přestává jezdit lanovka, která dopravuje nahoru závodníky. Vzhledem k předpovědi počasí se sjezd nepojede ani v pondělí, v úvahu připadají středa nebo čtvrtek.

Není to první případ, kdy se královská disciplína sjezdového lyžování na hrách neuskutečnila v plánovaném termínu.

V Naganu v roce 1998 závod odložilo husté sněžení, ve Vancouveru před osmi lety nepustil sjezdaře do bojů o medaile déšť, po němž byla trať příliš měkká.