16. listopadu 2009 7:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Slavný skifař Chalupa se loučil s kariérou mezi veslaři a zpěvem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

PRAHA Sobotní vyhlášení nejlepších veslařů roku se neslo i v duchu oficiálního loučení Václava Chalupy s kariérou. Osminásobný medailista z mistrovství světa a stříbrný skifař z olympijské Barcelony 1992 se rozloučil s veslaři, trenéry a činovníky zpěvem.

V hotelu Pyramida dostal legendární veslař několik darů, z nichž největší ohlas sklidila elektrická kytara od veslařského svazu. "Málokdo ví, že Vašek hraje skvěle, a také zpívá. Teď na to bude mít víc času," pravil předseda svazu Jiří Kejval.

Chalupa se nenechal zaskočit, kytaru uchopil, zahrál a zazpíval písničku Na Klamovce v hospodě. "Já že jsem šoumen? To docela jo," smál se po skončení programu, byť přiznal, že okamžiky, kdy mu dvě minuty vestoje tleskal celý sál, jej dojaly. Stejně jako patnáctiminutový dokument České televize, který zmapoval jeho život, v sále měl premiéru a do vysílání se dostane příští sobotu."Tolik pozornosti mě trochu rozhodilo," řekl. Podobné pocity sdílela i jeho žena Alice. "Bylo to krásné, ale málem na slzičky," uvedla. S jedenačtyřicetiletým nyní již bývalým veslařem v Račicích vychovávají dva syny, Ondřeje (1,5 roku) a téměř šestnáctiletého Václava juniora, který už také vesluje.

Dlouhou a úspěšnou kariéru završil Chalupa ziskem stříbra na srpnovém mistrovství světa v Poznani v netradiční disciplíně dvojka s kormidelníkem spolu s Jakubem Makovičkou a kormidelníkem Oldřichem Hejduškem. Nyní se chystá na nové zaměstnání, v loděnici ČVK bude opravovat lodě.

"Terď jsem učedník, učím se řemeslo. Chodím do dílny, kterou bych měl za čas přebrat a šéfovat v ní," líčil chlapík, který se může pyšnit titulem Český veslař dvacátého století. "Dva dny jsem teď brousil loď, mám úplně obroušené konečky prstů. Ale práce kolem lodí je to nejmenší, budu mjuset proniknout i do účetnictví, řízení kolektivu, bude to trochu nezvyk," přiznal.

  • 0Diskuse