Slavné cyklistické Flandry ovládl po sólu Nizozemec Terpstra. Štybar dojel desátý

17:45
Oudenaarde (Belgie) - Cyklistický závod Kolem Flander vyhrál po sólovém úniku Niki Terpstra, jenž se stal prvním nizozemským vítězem této belgické klasiky od roku 1986. Terpstrův kolega z týmu Quick-Step Zdeněk Štybar dokončil 102. ročník cyklistického monumentu na desáté pozici.

Nizozemec Niki Terpstra slaví triumf na závodu Kolem Flander. foto: ČTK/AP

Třiatřicetiletý Terpstra se odpoutal od hlavní skupiny favoritů zhruba 25 km před cílem a strojovým tempem nedal soupeřům šanci.

Do cíle v Oudenaarde dojel po 267 km s bezpečným náskokem před Dánem Madsem Pedersenem a vyhrál jako první Nizozemec od triumfu Adriho van der Poela před 32 lety.

Cyklistický jednorázový závod Kolem Flander (WorldTour)

264,7 km: 1. Terpstra (Niz./Quick-Step Floors) 6:21:25, 2. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo) -12, 3. Gilbert (Belg./Quick-Step Floors) -17, 4. Valgren (Dán./Astana) -20, 5. Van Avermaet (Belg./BMC), 6. Sagan (SR/Bora-Hansgrohe), 7. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 8. Benoot (Belg./Lotto Soudal), 9. Van Aert (Belg./Veranda's Willems Crelan), 10. ŠTYBAR (ČR/Quick-Step Floors) všichni -25.

Třetí skončil loňský vítěz Philippe Gilbert z Belgie, jenž potvrdil dominanci týmu Quick-Step. Belgická stáj si připsala už 21. vítězství v sezoně.

Trojnásobný mistr světa v týmové časovce Terpstra navázal dnešním triumfem na svou týden starou výhru na klasice E3 Harelbeke, kde také uspěl po sólovém úniku.

Zároveň přidal do své sbírky druhé vítězství na jednom z pěti monumentů, poprvé slavil v roce 2014 na Paříž-Roubaix. Legendární „Peklo severu“ se jede za týden.

„Je to splněný sen, vyhrát Paříž-Roubaix a teď Kolem Flander,“ radoval se Terpstra. „O těchto dvou závodech jsem snil, když jsem byl malý kluk. Byl jsem do nich blázen. A teď je mám oba ve sbírce. Nedokážu popsat, jak jsem šťastný,“ dodal Nizozemec, jemuž jako jeden z prvních gratuloval za cílem Štybar.

Český cyklista, který se na klasiky specializuje, jel v rozhodujících fázích závodu aktivně a likvidoval nástupy soupeřů. Po Terpstrově úniku už hlídal tempo skupiny pronásledovatelů a zapojil se až do závěrečného spurtu. Trojnásobný mistr světa Peter Sagan ze Slovenska, jenž „De Ronde“ vyhrál v roce 2016, dojel šestý. Pátý byl olympijský vítěz Greg Van Avermaet z Belgie.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...