5. února 2017 9:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slávistický ‚Míša‘ táhne Kamerun za titulem. V cestě stojí poslední překážka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michael Ngadue-Ngadjui slaví gól v kamerunském dresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Ngadue-Ngadjui slaví gól v kamerunském dresu. | foto: Reuters

LIBREVILLE/PRAHA Když Michael Ngadue-Ngadjui začal v deseti letech kopat do míče v ulicích Bafangu, Kamerun zrovna slavil třetí a zatím předposlední titul na Africkém poháru národů.

Tehdy se fotbalový svět učil poznávat jména jako Eto’o, Womé či Geremi. O šestnáct let později, dnes večer od 20 hodin, si to Kamerun rozdá o svůj pátý titul (ten čtvrtý získal v roce 2002) s nejúspěšnějším africkým celkem Egyptem. Ten bude usilovat už oosmý primát.

„Nezdolní lvi“ mají svému rivalovi co vracet. Vždyť pokud by dva jejich předchozí finálové duely afrického šampionátu dopadly opačně, historickými králi černého kontinentu by byli oni.

„Hrají hodně zataženě a vyrážejí do rychlých protiútoků. Ale víme, jak proti nim hrát,“ řekl před finále 31. ročníku prestižního šampionátu kouč Kamerunu Hugo Broos.

Jestliže ve zmíněných letech 2000 a 2002 byli hráči středoafrické země favority turnaje, tentokrát je tomu jinak. Broosův výběr, složený z fotbalistů hrajících soutěže v Kanadě, Angole či na Slovensku, by ve finále turnaje čekal málokdo.

Do party „neznámých“ patří i 26letý slávistický defenzivní univerzál Michael Ngadue-Ngadjui.

V 26 letech je pilířem obrany Kamerunu a zároveň také střelcem klíčových gólů. Z základní skupině vstřelil vítěznou branku do sítě Guiney-Bissau, stejný kousek zopakoval v semifinále proti Ghaně.

Pro urostlého chasníka, který v kamerunské reprezentaci hraje na pozici stopera, to přitom byly první trefy v národním týmu, za který debutoval teprve loni v září.

Ngadeu-Ngadjuj, který přišel do Slavie jen o dva měsíce dříve, začínal coby brankář.

„Až později mě přeškolili na obránce,“ řekl milovník africké kuchyně a tradičního kamerunského jídla Eru před třemi lety během angažmá v německém Norimberku.

Michael Ngadue-Ngadjui (5) slaví gól v kamerunském dresu.
Michael Ngadue-Ngadjui slaví gól v kamerunském dresu.

„Jsem v týmu nováčkem, ale všichni jsme krajané. Je jedno, kde hrajete, pokud milujete svoji vlast, můžete být součástí našeho týmu,“ přidal už během afrického šampionátu. Jeho slova o sounáležitosti potvrzuje i kapitán Benjamin Moukandjo: „Jsme šťastní, bojujeme jeden za druhého.“

Jejich „tažení Afrikou“ si všimli také v Edenu, šéf klubu Jaroslav Tvrdík poslal „Míšovi“, jak se Ngaduemu přezdívá, gratulaci skrze klubové stránky.

A nejen on bude dnes večer sledovat, zda to jeho akvizice dotáhne s parťáky až kvytouženému cíli. Na jejich cestě stojí poslední překážka, kterou Kamerun neporazil patnáct let.

Kdy jindy by se jim to ale mělo povést, než nyní?

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz