Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slavistické vítězství vystřelil Coufal. Sigma v nastavení zahodila penaltu

18:52
JABLONEC NAD NISOU/MLADÁ BOLESLAV - Favorité v nedělních duelech Fortuna ligy nezaváhali a dokráčeli si pro vítězství. Slavia předčila na domácí půdě Sigmu Olomouc, když vítězství trefil v první půli krásnou ranou Vladimír Coufal. Vše mohlo být jinak, ale hostující Houska trefil v nastavení tyč z pokutového kopu. Jablonec po zaváhání v Evropské lize rozstřílel Slovácko 6:0. Fotbalisté Mladé Boleslavi sice na domácím hřišti s Opavou prohrávali, ale i díky střídání před půlí duel otočili a zvítězili jednoznačně 4:1.

Vladimír Coufal ze Slavie se raduje z gólu. foto: ČTK

3. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sigma Olomouc 1:0 (1:0) Branka: 6. Coufal. Rozhodčí: Proske - Kotík, Novák - Franěk (video). ŽK: Škoda, Bořil, Trpišovský (trenér), Houštecký (asistent trenéra) - Greššák, Jemelka. Diváci: 13.263.Sestavy: Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil - Souček - Ševčík, Traoré (46. Král), Hušbauer (81. Škoda), Zmrhal - Van Buren (76. Stanciu). Trenér: Trpišovský. Olomouc: Reichl - Sladký, Beneš, Jemelka, Vepřek (75. Zmrzlý) - Pilař (64. Yunis), Houska, Greššák, Plšek (82. Texl), Falta - Nešpor. Trenér: Radoslav Látal.

FK Mladá Boleslav - SFC Opava 4:1 (2:1) Branky: 35. Mešanovič, 45.+1 Bucha, 75. Budínský, 82. Takács - 3. Dedič. Rozhodčí: Lerch - Poživil, Ratajová. ŽK: Hrabina, Simerský (oba Opava). Diváci: 2662. Sestavy: M. Boleslav: Šeda - Křapka, Takács, Pudil, Túlio - Fulnek (32. Mešanovič), Hubínek (32. Matějovský), Budínský, Bucha, Ladra - Komličenko (85. Jakub Klíma). Trenér: Weber. Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Řezníček (69. Bernadina), Žídek - Mondek (62. Stáňa), Jursa, Jurečka, Schaffartzik, Zapalač (46. Šulc) - Dedič. Trenér: Kopecký.

FK Jablonec - 1. FC Slovácko 6:0 (1:0) Branky: 70. a 90+1. Sýkora, 5. Doležal, 69. Krob, 87. Kratochvíl, 88. Chramosta. Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka. ŽK: Břečka - Kadlec. Diváci: 2681. Sestavy: Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Břečka, Sýkora - Hübschman, Považanec - Kratochvíl, Matoušek (81. Pilík), Acosta (67. Krob) - Doležal (74. Chramosta). Trenér: Rada. Slovácko: Trmal - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Šimko - Daníček (80. Hellebrand) - Petržela (67. Sadílek), Navrátil, Havlík, Kalabiška - Zajíc (63. Sašinka). Trenér: Svědík.

Fotbalisté Slavie vydřeli ve třetím kole první ligy vítězství 1:0 nad Olomoucí. Obhájci titulu vyhráli i třetí zápas nové sezony a spolu s Plzní zůstávají jedinými dvěma dosud stoprocentními týmy. Pražané ve své domácí premiéře rozhodli už v šesté minutě, kdy se trefil Vladimír Coufal. V závěru nastavení odmítl vyrovnání hostující David Houska, který z penalty trefil jen tyč. Sigma prohrála i druhý venkovní duel v ročníku a na kontě má tři body.

Slávisté kvůli koncertům v Edenu a následné rekonstrukci hrací plochy po dvou venkovních zápasech poprvé v sezoně nastoupili doma. Kvůli disciplinárnímu trestu ze závěru minulé sezony měli Pražané uzavřenou severní tribunu a „kotel“ fanoušků se přesunul za opačnou z branek.

„Červenobílí“ vstoupili do utkání výborně a hned v šesté minutě otevřeli skóre. Po rychle vhozeném autu nacentroval z levé strany Van Buren, po míči se v akrobatické pozici na dlouhou nohu natáhl Coufal a k překvapení většiny na stadionu umístil balon k tyči. Slávistický pravý bek skóroval v lize poprvé od loňského října.

Pražané pokračovali v náporu a Hušbauer, který dal gól v obou předchozích kolech, vystřelil těsně vedle. Ve 13. minutě pak Van Buren v dobré pozici hlavičkoval jen do středu branky.

Hanáci se postupně dostali do hry a v polovině první půle byli kousek od vyrovnání. Na rohový kop si ve 22. minutě naskočil Plšek a domácí zachránilo břevno. Proti Pilařově střele v závěru poločasu zasáhl Kolář a na druhé straně Traoré mířil hlavou jen do gólmana Reichla.

Po hodině hry vypálil domácí Kúdela, jeho střelu však zablokovala hostující obrana. V 64. minutě pár desítek sekund po příchodu na trávník mohl srovnat střídající Yunis, hlavičkou ale minul.

Čtvrt hodiny před koncem naskočila do hry letní posila Pražanů Stanciu a krátce po jeho příchodu na trávník na Zmrhalovu přihrávku těsně nedosáhl Ševčík.

Deset minut před koncem chuligáni v domácím „kotli“ zapálili pyrotechniku a způsobili tím přerušení zápasu, na což zbytek stadionu reagoval pokřikem „hovada“. Favorit se v závěru bál o výhru a málem o ni přišel. Bořil ve vápně fauloval Yunise a sudí Proske po zhlédnutí videa nařídil penaltu. Houska ale neudržel chladnou hlavu a v páté minutě nastavení trefil tyč. Sigma prohrála se Slavií v lize počtvrté za sebou.

Mladá Boleslav otočila duel s Opavou

Fotbalisté Mladé Boleslavi obrátili ve 3. kole první ligy duel s Opavou a zvítězili 4:1. Slezané šli do vedení zásluhou Reného Dediče, ale Středočeši do konce úvodního poločasu trefami Murise Mešanoviče a Pavla Buchy otočili skóre. Ve druhé půli přidali další branky Lukáš Budínský a Ladislav Takács. Opava po dvou výhrách 1:0 nad Českými Budějovicemi a Příbramí poprvé v sezoně prohrála.

Hosté udeřili už ve třetí minutě. Zapalač od postranní čáry nacentroval do vápna na Dediče, který hlavičkou k tyči překonal brankáře Šedu. Pětadvacetiletý slovenský útočník navázal na vítěznou trefu z minulého utkání proti Příbrami.

V osmé minutě si domácí záložník Fulnek nezpracoval na hranici vápna centr, který opavský gólman Fendrich pouze proskočil. V 26. minutě Budínského dalekonosný přímý kop vytěsnil Fendrich na roh. O minutu později Takácsovu hlavičku doprostřed branky vytáhl Fendrich konečky prstů.

Ve 32. minutě se domácí trenér Weber odhodlal k dvojímu střídání a místo Fulneka s Hubínkem poslal do hry Mešanoviče s Matějovským. Za tři minuty propadl centr z pravé strany na Dediče, do jehož zakončení se včas vložil padající Takács.

O minutu později Slezané nevyužité příležitosti litovali o to víc. Komličenko prodloužil na Mešanoviče, který si balon posunul na levou nohu a zakroutil míč k tyči. Fendrich poprvé v ročníku inkasoval, jeho neprůstřelnost trvala 215 minut.

Hosté si ihned po rozehrání málem vzali vedení zpátky, ale Mondek střelou z šestnáctky Šedu nepřekonal. V 41. minutě přihrál Matějovský Buchovi, jenže ten na Fendricha nevyzrál. Pár vteřin před vypršením nastaveného času se mu to už ale povedlo. Komličenko posunul míč na Ladru, který ve středu vápna našel Buchu a jednadvacetiletý záložník se dočkal druhé ligové branky.

V 53. minutě vyrazil Fendrich Mešanovičův pokus a následná dorážka Matějovského skončila vysoko nad. V 57. minutě šel Mešanovič sám na brankáře, Fendrich ale včas vyběhl.

Jakub Jugas z Jablonce a Ondřej Šašinka ze Slovácka v souboji o míč.
Brankář Jablonce Vlastimil Hrubý se raduje z třetího gólu.

Jablonec doma vyhrál poosmé za sebou

Fotbalisté Jablonce ve třetím kole první ligy deklasovali Slovácko 6:0. Severočeši doma naplno bodovali poosmé za sebou a v nejvyšší soutěži dosáhli nejvyšší výhry od loňského října a triumfu rovněž 6:0 v Příbrami. Už v páté minutě otevřel skóre Martin Doležal, po změně stran se dvakrát trefil Jan Sýkora a další góly přidali Jan Krob, Miloš Kratochvíl a Jan Chramosta.

Jablonečtí se ideálně naladili na čtvrteční odvetu druhého předkola Evropské ligy s Pjunikem Jerevan, v níž budou dohánět venkovní ztrátu 1:2. Naopak tým z Uherského Hradiště po úvodní překvapivé výhře 2:0 na Spartě prohrál druhý ligový zápas v řadě bez vstřelené branky.

Jablonečtí měli za sebou náročné cestování do Arménie, ale do utkání vstoupili velmi aktivně a bez známek únavy. Už v páté minutě poslal Holík centr na hlavu Doležala, který se odpoutal od obránců a hlavou poprvé překonal Trmala.

Severočeši zanedlouho zahrozili individuální akcí Acosty, ale z tlaku už další gól nepřidali. Od 20. minuty se hra vyrovnala, hosté se snažili především po pravé straně díky zkušenému Petrželovi vyzrát na domácí defenzivu. Hofmannova hlavička však mířila mimo, Petržela po samostatné akci nepřelstil brankáře Hrubého a jablonecký gólman se pak vyznamenal ještě při střele Kalabišky. Nejblíže byli hosté vyrovnání ve 40. minutě, kdy záložník Havlík z přímého kopu napálil břevno.

I po pauze se chvíli zdálo, že Slovácko bude mít sílu bojovat o vyrovnání a protržení nepříznivé vzájemné série. Jenže v 69. minutě přišel možná klíčový okamžik duelu - střídající Krob se při prvním dotyku s míčem dostal po ideální přihrávce od Matouška ke střele a následný odražený míč už poslal do sítě. Letní posila z Teplic tak stylově oslavila svůj 200. ligový start.

Už o minutu později zvýšil na 3:0 po samostatném průniku a vyvedeném lobu Sýkora. Dva rychlé zásahy Slovácko definitivně zlomily. Severočeši byli v dobrém rozmaru a moravskému soupeři přidali na cestu v rozmezí závěrečných pěti minut další tři branky, o které se postarali podruhé Sýkora, Kratochvíl a další náhradník Chramosta.

Jablonci, který v nejvyšší soutěži se Slováckem pojedenácté za sebou neprohrál, nakonec chyběly dva góly k vyrovnání historicky nejvyšší ligové výhry, v sezoně 1997/98 severočeský tým rozstřílel České Budějovice 8:0.