Slavia porazila Kodaň 1:0, jediným střelcem bojovného utkání byl Matoušek

18:43aktualizováno  22:20
KODAŇ/PRAHA - Fotbalisté Slavie porazili ve 3. utkání základních skupin Evropské ligy FC Kodaň 1:0. Jedinou branku utkání vsítil na začátku druhého poločasu Jan Matoušek, kterému na gól přihrál Coufal. Sešívaní se tak posunuli na druhou příčku za Zenit Petrohrad.

Jan Matoušek (v modrém) stíhá soupeře. foto: Reuters

FC Kodaň - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 46. Matoušek

FC Kodaň: Bengtsson – Ankersen, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Skov (84. Kodro), Falk (84. Vavro), Greguš, Fischer (71. Holse) – Sotiriou, N´Doye

Slavia Praha: Kolář – Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil – Souček – Stoch (85. Frydrych), Hušbauer (90. Deli), Traoré, Zmrhal - Matoušek (72. Tecl)

Pražané se po druhém vítězství dostali v polovině skupiny C na postupové druhé místo čtyřčlenné tabulky o dva body před dnešního soupeře, na vedoucí Petrohrad ztrácejí bod. Poslední je Bordeaux bez bodu. V dalším utkání slávisté za dva týdny přivítají Kodaň v domácí odvetě v Edenu. Do jarních vyřazovacích bojů postoupí první dva celky ze skupiny.

„V Petrohradu jsme vyšli bodově naprázdno, takže jsme potřebovali bodovat a to se nám povedlo. Udělali jsme důležitý krok k postupu. Po polovině skupiny máme šest bodů a hráli jsme dvakrát venku, to je slušný počin. Jsme na půli cesty k vytouženému postupu,“ řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Červenobílí zvítězili teprve ve druhém z posledních 24 venkovních duelů v pohárech a připravili Kodani první porážku v této sezoně Evropské ligy po předchozích deseti zápasech.

Trpišovský udělal jednu změnu oproti nedělnímu vítěznému utkání v Liberci, když místo Baluty nasadil na hrot útoku Matouška. V domácí sestavě chyběl bývalý obránce červenobílých Michael Lüftner, který si proti krajanům nezahrál kvůli zranění kolena.

Tomáš Souček hlavičkuje v zápase s Kodaní.
Momentka z utkání Kodaň - Slavia Praha.

V prvním poločase se v kodaňské aréně odehrával spíše boj a ani jeden z týmů si nevytvořil příliš šancí. Slávisté zpočátku více drželi míč a v osmé minutě po rohovém kopu na zadní tyči zakončil Coufal na dlouhou nohu mimo.

Aktuálně druhý celek dánské ligy po 25 minutách přidal a ve 34. minutě měl první výraznější možnost, ale N’Doye hlavičkoval kousek vedle. Na druhé straně Zmrhalovu střelu v poslední chvíli zblokoval obránce a na druhé vzápětí pálil těsně mimo domácí Greguš, který v minulosti hrával českou ligu za Ostravu a Jablonec.

„Dnes to byl spíš takový boj, velmi náročné utkání, spousta soubojů, Kodaň nás napadala. První poločas jsme trochu tahali za kratší konec,“ konstatoval Trpišovský.

Do druhé půle vstoupili Pražané nejlépe, jak mohli. Coufal po 50 sekundách hry poslal z pravé strany přízemní centr do vápna a nabíhající Matoušek překonal Andersena. Při svém sedmém startu za Slavii po příchodu z Příbrami si připsal premiérovou trefu. Ve středu přitom kvůli drobné nehodě málem nestihl odlet týmu z Prahy.

Každé venkovní vítězství je cenné, říká Trpišovský

„Asi bude muset vždy bourat před zápasem, aby dal gól. Jsem rád, že to tam Honzovi Matouškovi padlo, že má první gól tady za sebou, ještě vítězný a takhle v Evropě,“ prohlásil Trpišovský.

„Je to jako pohádka. Doufám, že se teď chytnu. Říkali jsme si, že je to recept, dávat balony na penaltu takhle pod sebe. Do hlavy tam asi nic neudělám, ještě když neumím hlavičkovat,“ uvedl Matoušek ke gólové akci.

V 60. minutě mohl zvýšit Zmrhal, technicky však mířil těsně vedle. Neprosadil se ani Traoré, který sám před brankářem upadl a vysloužil si žlutou kartu za simulování. Kodaň se tlačila za vyrovnáním, ale hosté bránili dobře a nepustili soupeře k jediné přímé střele mezi tyče.

„Ve druhém poločase nám pomohl gól a pak jsme utkání relativně kontrolovali až do konce. Soupeř si vlastně v druhé půli nevytvořil šanci. Naopak kdybychom byli přesnější v některých situacích, mohli jsme přidat druhý gól a závěr by byl klidnější. I tak je každé venkovní vítězství v evropských pohárech strašně cenné,“ řekl Trpišovský.