Slavia zničila Vary, o předkolo se utká v přímém souboji s Litvínovem

20:46
PRAHA - Hokejisté pražské Slavie porazili v 51. kole extraligy jednoznačně Karlovy Vary 9:3 a v pátek jim stačí k postupu do předkola play off jakákoliv výhra nad Litvínovem. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky se právě na Severočechy bodově dotáhli a předstihli je díky lepšímu skóre. To ale nebude hrát po závěrečném kole roli, poslední volnou vstupenku do bojů o titul si zajistí v O2 areně vítěz.

Zleva Jiří Doležal a Pavel Klhůfek z HC Slavia Praha se radují z gólu. foto: ČTK

Slavia nastoupila stejně jako v nedělním derby se Spartou bez svého nejproduktivnějšího hráče Jaroslava Bednáře, ale už po polovině úvodní třetiny rozhodla o osudu duelu čtyřmi góly během 185 vteřin. Šesti body za tři branky a stejný počet asistencí se zaskvěl Pavel Klhůfek, Jiří Doležal také vstřelil hattrick a přidal dvě přihrávky.

Ohlasy trenérů

Vladimír Růžička (Slavia): "Zápas se rozhodl během asi tří a půl minuty, kdy jsme dali čtyři góly. Pak už jsme zápas nějak dohrávali. Jsem rád, že jsme dali docela dost gólů a probudili jsme se v koncovce. Nejsme ale v euforii, v pátek nás čeká obrovsky těžký zápas. Jsme ale za to rádi, před dvěma koly pro nás nebyla situace jednoduchá a ztráceli jsme na Litvínov pět bodů."

Jaromír Kverka (Karlovy Vary): "Chtěli jsme hrát co nejdéle na 0:0, ale nepovedlo se nám to. Slavia dala z prvních dvou přesilovek na 2:0, pak se nám to tam začalo sypat. Bylo vidět, že Slavia hraje o play off a zápas si pohlídala. Nám se dneska nedařilo nic, dostali jsme devět gólů. Byl to z naší strany špatný zápas."

Už ve 20. vteřině měl po Rýglově zaváhání šanci Jelínek, ale Závorka jeho únik zastavil. Na druhé straně se natlačil před branku Dlouhý, který hrál svůj jubilejní 600. zápas v extralize. V sedmé minutě zakročil gólman Svoboda pravým betonem při šanci Kubky po Valachově chybě.

V 11. minutě se dočkala vedení Slavia. Pět vteřin před koncem vyloučení Gulašiho tečoval Šenkeříkův pokus za Závorkova záda Klhůfek, který za necelé dvě minuty při Bičánkově trestu z pravého kruhu zvýšil na 2:0. Vzápětí se trefil od modré čáry Holub a Závorku vystřídal Řehoř.

Karlovarský náhradník udržel čistý štít pouhých 20 vteřin. Po Krenželokově přihrávce zakončil u pravé tyče snadno Langhammer. Slavia v úvodní části nevyužila ještě dlouhou početní výhodu včetně 17 sekund v pěti proti třem a Řehoře nepřekonal v úniku Poletín.

Hosté byli odevzdaní, hned v úvodu druhé části minul v další šanci Jelínek a ve 23. minutě už Slavia udeřila znovu. Po Knotově střele dovršil z dorážky svůj první extraligový hattrick Klhůfek. A byl i nadále při chuti, za 95 sekund uvolnil zpoza branky Jiřího Doležala a bylo to 6:0.

Na druhé straně sebral v 25. minutě Svobodovi čisté konto povedenou ránou z pravého kruhu Vlach. Zápas ale nadále ovládala Slavia. Jiří Doležal a Poletín své možnosti ještě nevyužili, ale v 31. minutě se prosadil podruhé v utkání z dorážky Langhammer.

Bezstarostná hra pokračovala. Nejdříve snížil Vlach, který se prosadil individuálně přímo po vhazování. V 37. minutě si také druhý gól v utkání připsal Jiří Doležal, který v Energii v sezoně hostoval. Za hosty zase zkorigoval ve 44. minutě Balán. Konečnou podobu výsledku dal osm a půl minuty před koncem Jiří Doležal, který také slavil svůj první třígólový zápas v nejvyšší soutěži.

Litvínov ve Vítkovicích klopýtl

Černožlutí měli před zápasem na ostravské půdě jasno: pokud získají alespoň bod a Slavia v souběžně hraném utkání prohraje v základní hrací době, jdou do předkola. Ani jedna podmínka však neplatila, Verva dala ve Vítkovicích jediný gól a o postupujícím definitivně rozhodne až poslední kolo.

51. kolo hokejové extraligy

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 9:3 (4:0, 4:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Klhůfek (Šenkeřík), 12. Klhůfek (J. Doležal), 13. Holub (Žejdl, Tomica), 14. Langhammer (Krenželok, Kadlec), 23. Klhůfek (Knot, J. Doležal), 24. J. Doležal (Klhůfek, Krenželok), 31. Langhammer (Krenželok, Sklenář), 37. J. Doležal (Stránský, Klhůfek), 52. J. Doležal (Klhůfek, Kadlec) - 25. Roman Vlach (Rýgl), 35. Roman Vlach (Micka), 44. Balán (Pohl, Zaťovič). Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:7, navíc Gulaši (K. Vary) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3181.

Piráti Chomutov - HC Škoda Plzeň 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 37. Bartečko (Bomersback, Pulpán) - 27. Mozík (Kratěna, Lev), 44. J. Sýkora (Seman), 60. T. Sýkora (Kašpařík). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 3059.

HC Vítkovice Steel - HC Verva Litvínov 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Húževka (Burger), 11. Kucsera (Kolouch, E. Němec), 59. Strapáč (M. Hruška) - 48. Martynek (Hanzl). Rozhodčí: Minář, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4254.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Oceláři Třinec 7:5 (2:1, 4:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 10. Vašíček, 14. Kolář (T. Zohorna, Endál), 21. Radil (Vašíček, T. Nosek), 27. T. Zohorna (P. Sýkora), 27. Tybor z trest. střílení, 38. Kolář, 60. Ďaloga (T. Nosek) - 17. Martin Růžička (D. Nosek, Bonk), 29. V. Polák (Polanský), 43. Martin Růžička (Krejčí), 47. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 51. V. Polák (Martin Růžička, Bonk). Rozhodčí: T. Horák, Wagner - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Diváci: 7379.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 3:4sn (1:1, 1:2, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Mertl (Šimánek, Kudrna), 26. Jank (Šimánek, Kudrna), 60. Šimánek (Kudrna, Mertl) - 7. Urban, 23. P. Nedvěd (Zacha, Čakajík), 36. K. Jass (Bulíř), rozhodující nájezd Filippi. Rozhodčí: Šindler, Čech - Kajínek, Hejl. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4237.

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 4:3p (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. J. Hruška (Jan Hanzlík, V.Němec), 18. V. Němec (Kováčik, Kempný), 28. Š. Novotný (Burian, Kováčik), 65. Kempný - 29. Lukáč (Eberle). 33. Rudovský (Eberle, Lukáč), 47. M. Hořava (Bajaruns, Rudovský). Rozhodčí: Hribik, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6917.

PSG Zlín - HC Sparta Praha 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Balaštík (F. Čech), 19. Zámorský (Honejsek, Veselý) - 14. Švrček (J. Hlinka, Kubát). Rozhodčí: Husička, Mikula - Bryška, Lučan. Vyloučení: 7:9. Bez využití. Diváci: 5119.