Slavia zaváhala v Jablonci, po remíze ztrácí na vedoucí Plzeň 14 bodů

19:35
Jablonec nad Nisou - Fotbalisté pražské Slavie jen remizovali v dohrávce 15. ligového kola 1:1 v Jablonci a nevyužili šanci mírně stáhnout náskok vedoucí Plzně. Obhájce titulu z třetího místa v tabulce dál ztrácí na Viktorii 14 bodů, na druhou Olomouc má tříbodové manko.

Jablonec - Slavia (Matěj Hanousek a Josef Hušbauer) foto: Ota Bartovský, MAFRA

15. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Slavia Praha 1:1 (0:1)
Branky
: 64. Mihálik - 32. Zmrhal. Rozhodčí: Marek - Kotík, Mokrusch. ŽK: Zelený, Masopust, Kubista - Ngadeu. Diváci: 3038.

Jablonec: Valeš - Holeš, Pernica, Kysela, Hanousek - Masopust (81. Diviš), Kubista, Považanec, Zelený - Mihálik (88. Kouřil), Jovovič (59. Doležal). Trenér: Klucký.
Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Ngadeu, Sobol - Hušbauer, Souček (87. Necid) - Zmrhal, Danny (65. Hromada), Stoch (68. Van Buren) - Škoda. Trenér: Šilhavý.

Fastav Zlín - 1. FC Slovácko 2:1 (1:0)
Branky:
16. Traoré, 77. Diop - 90.+3 Kubala. Rozhodčí: Příhoda - Kubr, Kříž. ŽK: Džafič, Gajič, Železník - Šimko, Reinberk, Daníček, Hofmann. Diváci: 4002.

Zlín: Dostál - Matejov, Bačo, Gajič, Holzer - Ekpai, Traoré, Jiráček, Džafič (69. Diop) - Železník (83. Janíček), Mehanovič (54. Vukadinovič). Trenér: Páník.
Slovácko: Heča - Juroška, Hofmann, Šimko, Reinberk - Šumulikoski - Havlík (72. Rezek), Sadílek, Daníček (85. Hellebrand), Petr - Zajíc (89. Kubala). Trenér: Kordula.

Oba celky se v lize rozešly smírně popáté za sebou a Slavia neporazila Jablonec v nejvyšší soutěži podeváté po sobě. Pražané vyhráli jen dva z osmi venkovních zápasů této ligové sezony.

Jablonci chyběl karetně potrestaný Trávník a především nejlepší střelec Tecl, který na severu Čech hostuje ze Slavie. Červenobílí zase postrádali zraněného stopera Deliho.

Hosté začali aktivněji, hned na konci první minuty se dostal za obranu Škoda, ale těžký míč nezpracoval. Ve 28. minutě měl slávistický kanonýr k vedoucí trefě ještě blíž, po centru hlavičkoval do brankové konstrukce.

Za čtyři minuty už se Pražané dočkali. Na Stochův centr z levé strany si naskočil Zmrhal a hlavou otevřel skóre. Hostující záložník tak navázal na dva góly z minulého kola proti Dukle (5:0). Pražané mohli ještě do přestávky náskok zvýraznit, Ngadeuovu hlavičku ale vyrazil brankář Valeš.

Také po změně stran nebyli slávisté daleko k druhé brance. V 52. minutě po Sobolově přihrávce zakončoval, ale ani tentokrát sedmý gól v ligové sezoně nedal a mířil vedle.

Až poté začali za intenzivního sněžení hrozit i domácí. V 58. minutě ještě Zelený těsně přestřelil, ale v 64. minutě už bylo srovnáno. Po rychlém brejku tří na jednoho se dostal po Masopustově přihrávce před Laštůvku Mihálik a zkušeně poslal balon nad padajícím gólmanem. Domácí záložník se trefil popáté v ligové sezoně.

Slavii, která ve čtvrtek vyhrála v Evropské lize na hřišti Maccabi Tel Aviv 2:0, inkasovaný gól mírně vykolejil a v 82. minutě mohl dokonat obrat Zelený. Z úhlu ale trefil jen Laštůvku. Na druhé straně v 86. minutě Hušbauerův centr z přímého kopu propadl kousek vedle tyče.

Slovácko zůstává poslední

Fotbalisté Slovácka prohráli v derby na hřišti Zlína 1:2 a zůstali poslední. Svěřenci Bohumila Páníka se v tabulce posunuli na deváté místo. Branky Zlína vstřelili v 16. minutě Ibrahim Traoré a v 77. minutě střídající Dame Diop. Jediný gól hostů, kteří v nejvyšší soutěži nezvítězili podvanácté za sebou, dal až v nastavení střídající Filip Kubala.

Po oboustranně opatrné úvodní čtvrthodině, ve které převládala hlavně snaha neudělat chybu, udeřili fotbalisté Zlína. V 16. minutě po rohovém kopu Džafiče posunul Bača hlavou míč na zadní tyč a zcela volný Traoré střelou pod břevno otevřel skóre utkání.

Po inkasované brance se Slovácko pokusilo otevřít hru a začalo častěji útočit. První slibnou příležitost propásl o čtyři minuty později Hoffman, jehož hlavičku po Juroškově centru stačil brankář Dostál v poslední chvíli vyrazit. Zlín po získání náskoku ztratil odvahu k ofenzivnímu pojetí. Většina akcí končila hned v úvodu na nepřesné přihrávce. Ve 37. minutě podruhé mohl opět skórovat stoper Hofmann. Míč po jeho hlavičce před cestou do sítě stačil na brankové čáře odhlavičkovat Džafič.

Slovácko ve druhém poločase zvýšilo útočný důraz. V 50. minutě Sadílek trefil tyčku a následnou dorážku Havlíka stačila obrana Zlína odvrátit. Hosté si udržovali i nadále územní převazu, která ale k vyrovnání nevedla. O deset minut později Reinberk pronikl po levé straně a po jeho přihrávce Sadílek z bezprostřední blízkosti trefil brankáře Dostála.

Pasivně hrající domácí se dlouhé minuty zmohli pouze na odkopávání míčů. Střeleckou beznaděj aktivního Slovácka prodloužil v 70. minutě Hofmann, který z hranice pokutového kopu vysoko přestřelil soupeřovu branku.

Zlín se dostal z útlumu až v závěrečných dvaceti minutách. Oživení přinesl střídající Diop, který v 77. minutě pojistil vítězství Ševců. Slovácku vyšel pokus o korigování výsledku až ve třetí minutě nastavení, kdy se prosadil střídající Kubala.