Slavia začala Evropskou ligu výhrou díky gólu Necida, Zlín remizoval s Tiraspolem

18:55aktualizováno  20:52
PRAHA/ZLÍN - Fotbalisté Slavie a Zlína vstoupili od 19:00 hodin do základních skupin Evropské ligy vcelku úspěšně. Český šampion si doma v Edenu poradil s izraelským Maccabi Te Aviv výsledkem 1:0, o který se zasloužil navrátilec Tomáš Necid. Vítěz domácího poháru ze Zlína pak doma v premiéře v Evropské lize remizoval 0:0 se Šeriffem Tiraspol.

Jak se budou slávisté tvářit dnes? foto: MAFRA

Slavia si připsala teprve čtvrtou výhru v pohárech za posledních 36 utkání a vítězně se naladila na nedělní ligové derby se Spartou. V dalším duelu skupiny se Pražané 28. září představí na půdě kazašské Astany, která prohrála 1:3 ve Villarrealu. Do vyřazovací fáze postoupí první dva týmy.

Evropská liga, Slavia Praha - Maccabi Tel Aviv, domácí kouč Jaroslav Šilhavý.
Zlín vs Šeriff Tiraspol, Evropská liga, domácí kapitán Petr Jiráček.

Trenér Slavie Šilhavý udělal několik změn a některé stabilní členy zahajovací jedenáctky nechal vzhledem k nadcházejícímu derby v úvodu na lavičce.

PODROBNOU ONLINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU SLAVIA VS. TEL AVIV SI PŘEČTĚTE ZDE!

Naopak do sestavy se po zranění vrátil stoper Deli, poprvé v sezoně si zachytal brankář Kovář, který v letech 2014 až 2016 působil v jiném izraelském klubu Hapoel Haifa, a pohárovou premiéru za Pražany si odbyli Ukrajinec Sobol se Slovákem Hromadou.

Poprvé od nedávného návratu do Edenu nastoupil v základní sestavě červenobílých útočník Necid a hned ve dvanácté minutě se prosadil. Po Sobolově centru se položil hlavou do míče a s přispěním tyče otevřel skóre. Radoval se z prvního gólu ve slávistickém dresu od května 2014.

Slavia Praha - Maccabi Tel Aviv 1:0 (1:0)

(utkání 1. kola základní skupiny A fotbalové Evropské ligy)

Branka: 12. Necid. Rozhodčí: Schörgenhofer - Gutschi, Riedel (všichni Rak.). ŽK: Stoch - Babin, Yeini. Diváci: 13.035.

Slavie: Kovář - Frydrych, Jugas, Deli, Sobol - Souček, Hromada (80. Ngadeu) - Sýkora (63. Hušbauer), Stoch, Zmrhal (69. Van Buren) - Necid. Trenér: Šilhavý.

Maccabi: Rajkovič - Babin (73. Rikan), Ben Haim, Filipenko (67. Blackman) - Yeini, Sušič, Battocchio, Davidzada - Micha (80. Atzily), Kjartansson, Atar. Trenér: Cruyff.

Slavia v obměněné sestavě byla v úvodu nebezpečnější. Hned tři minuty po vedoucí brance mohl přidat pojistku Souček, ale z výborné pozice jen napálil gólmana Rajkoviče.

Ve 36. minutě si Sobol zopakoval spolupráci s Necidem, domácí útočník však ve skluzu zamířil mimo. Maccabi, přemožitel Plzně z předloňského 3. předkola Ligy mistrů, sice v úvodním dějství drželo míč 62 procent času, ale na Kováře nevyslalo jedinou nebezpečnou střelu.

Na začátku druhé půle mohl zvýšit Zmrhal, který těsně minul. Hosté přidali a po hodině hry si vytvořili první velkou šanci. Kjartansson obešel Kováře a slávisty zachránil Deli, který odvrátil skluzem na roh.

Poté se domácí s vypětím sil ubránili závaru a následně pálil vedle Atar. Izraelský vicemistr sice i v druhé půli více kontroloval balon, ale k šancím to nevedlo a Pražané tak už tři body udrželi i po Davidzadově ráně z dálky vedle. Maccabi prohrálo v pohárech po devíti zápasech.

Také Zlín se vrací na scénu

To zlínští fotbalisté si ve své premiéře v Evropské lize připsali první bod, když na vypůjčeném domácím hřišti v Olomouci remizovali s moldavským mistrem Šeriffem Tiraspol bez gólů.

Lepší ale na Hané byli hosté, kteří ve druhém poločase nevyužili minimálně tři velké gólové šance. I přes příležitost Vukadinoviče musel být český zástupce ve skupině F za remízu rád. Ve druhém utkání se za dva týdny představí na hřišti Lokomotivu Moskva.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ZLÍN VS. TIRASPOL SI PŘEČTĚTE ZDE!

Návrat Zlína na evropská pohárová hřiště po dvanácti letech zalily provazy vody z nebe nad Olomoucí a ve vytrvalém dešti jakoby se na Moravanech projevila i úvodní nervozita.

Fastav Zlín - Šeriff Tiraspol 0:0

(utkání 1. kola základní skupiny F fotbalové Evropské ligy v Olomouci)

Rozhodčí: Dallas - Stewart, Mulvanny (všichni Skot.). ŽK: Ekpai - Sušič, Kulušič.

Zlín: Dostál - Matejov, Bačo, Gajič, Holzer - Traore, Jiráček - Ekpai (69. Bartošák), Železník (61. Diop), Vukadinovič - Mehanovič (82. Džafič). Trenér: Páník.

Tiraspol: Mikulič - Racu, Posmac, Kulušič, Cristiano - Sušič, Brezovec (73. Kendyš), Anton, De Nooijer - Mugoša (81. Damascan), da Silva (87. Tripič). Trenér: Bordin.

Silný moldavský celek demonstroval svou útočnou potenci gólově málem už v páté minutě: do centru z levé strany ze záklonu udeřil hlavou da Silva a Zlín od pohromy uchránil jen reflex brankáře Dostála, který špičkou kopačky míč vyrazil před sebe.

Tiraspol měl zejména v úvodní dvacetiminutovce poměrně zřetelnou území převahu, ale bez výraznějšího profitu kombinoval v povzdálí od zlínské branky. Domácí postupně odhazovali ostych a vyrovnávali hru a ve 41. minutě se dostali i k zajímavé situaci, ve které však Železník z malého vápna přestřelil.

Do druhé půle Šeriff vletěl jako vichřice a během deseti minut mohl zápas rozhodnout. Dostál ale moravský tým bravurně podržel při možnostech Mugoši a De Nooijera, který pak v 55. minutě z gólové situace ještě netrefil bránu.

Domácí nejkrušnější momenty hlavně díky svému brankáři ustáli a z defenzivy málem dvacet minut před koncem smrtelně udeřili. Vukadinovič ale z brejku gólmana Mikuliče nepřekonal a na vyražený balon před prázdnou bránou těsně nedosáhl ani střídající Bartošák.

Zlín si na závěr vytvořil ještě několik standardek, ale na bezbrankovém stavu se už nic nezměnilo.