Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slavia vyválčila triumf v Liberci, Třinec rozdrtil bezzubý Litvínov 6:0

19:57aktualizováno  21:29
TŘINEC - Třinečtí hokejisté potvrdili na úvod čtvrtfinálové série s Litvínovem roli favorita a účastníka předkola play off rozdrtili 6:0. V druhém sobotním zápase Slavia přehrála na libereckém ledě Bílé Tygry 5:4.

Liberec - Slavia (Miroslav Třetina) foto: ČTK

Nabuzenost domácích se projevila již po 11 sekundách, kdy byl vyloučen kapitán Nedvěd. Slavia ale nabídnutou přesilovou hru nevyužila, stejně jako Liberec následující své dvě výhody. Při druhé si už ale dokázala vypracovat první šance, brankář Kopřiva byl ale pozorný.

Nepřehlédněte

Skóre se poprvé změnilo v 11. minutě, kdy po chybě libereckého obránce zakončil Třetina prakticky do prázdné branky. Tygrům se ale podařilo rychle odpovědět: Jaškinův faul potrestal Hořava, který tečoval Čakajíkovu střelu od modré.

Vyprodanou Tipsport arénu podruhé rozjásal Klimenta, jenž zaskočil Kopřivu střelou z úhlu, a Liberec pokračoval v ofenzivních výpadech. Třetí gól měl na hokejce Nedvěd, Kopřiva ale jeho šanci akrobatickým zákrokem zlikvidoval.

Hra Slavie se zvedla po první přestávce, domácí hráče zaskočila aktivitou i vyrovnáním. Lehce překvapeného Pince z otočky překonal Sklenář. Hosté se mohli dostat do vedení v následných přesilovkách, ale nepodařilo se jim to a po rychlém protiútoku naopak inkasovali potřetí. Svou rychlost i přesné zakončení osvědčil Bartovič.

Poté se dvakrát v rychlém sledu předvedl Pinc, ale v závěru druhé třetiny stejně jako jeho protějšek inkasoval. Nejprve prostřelil Kopřivu kapitán Nedvěd, o dvacet sekund později na jeho branku odpověděl podobně Vondrka.

Jedinečnou šanci vyrovnat měli hosté v 48. minutě, kdy hráli 48 sekund v pěti proti třem. Kouč Růžička si před začátkem dvojnásobné početní výhody vzal oddechový čas, jeho svěřenci však jeho pokyny nenaplnili ani v nejmenším. Pince vůbec neohrozili. V další přesilovce ale se soupeřem krok srovnali. Chybné střídání a hru Liberce v šesti potrestal Svoboda.

V 53. minutě tak bylo skóre srovnané. Zatímco Liberec ale vypadal zaskočeně, Slavia pokračovala v útočném snažení a za aktivitu byla v 57. minutě odměněna. Pátý gól vstřelil Endál, trefu nejproduktivnějšího hráče play off první ligy ale musel potvrdit videorozhodčí. Vyrovnat se poté již domácím nepodařilo ani při power play.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 4:5 (2:1, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 12. M. Hořava (Čakajík, Vak), 17. Klimenta (Urban), 30. Bartovič (Derner), 38. Nedvěd (Kudrna, Čakajík) - 11. Třetina (T. Svoboda), 22. Sklenář (Vondrka, Pospíšil), 39. Vondrka (Vašíček), 53. T. Svoboda (Roth), 57. Endál.

Rozhodčí: Hribik, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 7500. Stav série: 0:1.

Liberec: Pinc - Čakajík, Hunkes, Moravec, Derner, Trončinský, Holub, Pavlů - Kudrna, Nedvěd, Dušek - Bartovič, Podkonický, M. Hořava - Klimenta, Vak, Víšek - Ondřej, Urban, Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Slavia: M. Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Roth, Krejčík, Kolařík, Žižka - T. Svoboda, Třetina, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - Pospíšil, Jaškin, Sklenář - Micka, P. Jelínek, Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Třinec si pohrál s Litvínovem a potvrdil roli favorita
Litvínov v předchozím vzájemném utkání ve Werk aréně v základní části vyhrál 3:1, což byla pro Třinec jediná domácí porážka od Vánoc. Jenže úspěšná taktika z tohoto střetnutí, založená na poctivé defenzivě, se nyní Severočechům rozpadla už v prvním dějství, kdy třikrát inkasovali.

Oceláři měli po skončení dlouhodobé části téměř dvoutýdenní zápasový výpadek a o to více byli na soupeře nažhaveni. Vypracovali si tlak a drželi se většinu času v útočném pásmu. Ke gólovým šancím se ale nedostávali a i první branka padla z ničeho nic: reprezentační bek Lojek po kanadském stylu nahodil kotouč do útočné třetiny, odražený puk nejrychleji dojel Polák a střelou z levého kruhu otevřel skóre.

Nejpovedenější pasáží hostů v první dvacetiminutovce byla přesilová hra, při níž zasypali třineckého gólmana sprškou střel. Kracík ale puk nepropasíroval mezi rameno a horní tyčku Hamerlíka, dvě střely Jareše skončily mimo bránu a Kubinčák ve výhodné pozici zase netrefil ideálně puk.

To domácí byli v početní výhodě efektivnější: už po 28 sekundách přidal druhý gól kapitán Bonk, když dorazil Semanovu střelu od modré. Oceláři stříleli branky v úvodní části v šestiminutovém intervalu a tuto normu stvrdil třetí trefou Peterek, když zúročil krásnou Kohnovu přihrávku zpoza branky.

V prostředním dějství domácí zvýraznili své vedení dvěma góly, paradoxně oba vstřelili během jediného oslabení. Nejdříve dorazil Květoň střelu Poláka, za 43 sekund přidal další gól Růžička, když vytěžil z výborné práce Varaďi v rohu kluziště. Od tohoto stavu Oceláři polevili, bojovní hosté převzali iniciativu, ale žádnou z mnoha šancí nedotáhli do gólové podoby.

Do závěrečné třetiny vyměnili hosté gólmany a nově příchozího Hübla zachránilo hned po pár sekundách břevno po střele Hrabala. Následně v nájezdu ještě neuspěl Orsava, ale dlouho čisté konto litvínovskému brankáři nevydrželo: Zagrapan od levého hrazení poslal puk na branku, do níž puk usměrnil obránce Hudec.

Hosté usilovali o čestný úspěch, zahrozili Černý a Trávníček, o premiérovou nulu v play off ale třineckého gólmana Hamerlíka nepřipravili. Naopak ještě mohli podtrhnout výhru sedmým gólem domácí, Květoň ale bekhendem minul odkrytou branku, Růžička neuspěl ze samostatného úniku a i individuální akce Hrabala skončila na chráničích Hübla. Naprázdno vyšla i závěrečná přesilovka Ocelářů pět na tři.

Třinec - Litvínov 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. V. Polák (Lojek), 12. Bonk (Seman, M. Růžička), 18. Peterek (Kohn), 26. D. Květoň (V. Polák), 27. M. Růžička (Varaďa), 45. Hudec (Zagrapan).

Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:6, využití: 1:0, v oslabení: 2:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Třinec: Hamerlík - Seman, Hrabal, Zíb, Krajíček, Hudec, Lojek, od 41. Richter - Varaďa, Bonk, M. Růžička - V. Polák, Polanský, D. Květoň - Zagrapan, Peterek, Kohn - Orsava, McGregor, Hrňa. Trenéři: Marek, B. Kopřiva.

Litvínov: Volke (41. J. Hübl) - Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Gula, Švarný, Skuhrovec - Jenáček, Kracík, Jánský - Černý, Vopat, Trávníček - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Bojer, Heinisch, Majdan. Trenéři: Kýhos, Kučera.