Slavia vyhrála na Spartě 3:2, derby ovládla počtvrté za sebou

21:12
PRAHA - Hokejisté Slavie zvítězili v derby na ledě Sparty 3:2 a ovládli prestižní duel městských rivalů už počtvrté za sebou. Před rekordní návštěvou sezony 11.551 diváků získal tým kouče Vladimíra Růžičky rozhodující náskok mezi 46. a 49. minutou, kdy se nejdříve trefil v oslabení Michal Vondrka a pak v přesilovce Lukáš Havel.

Derby Sparta - Slavia. foto: ČTK

HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 28. Gulaši (Vykoukal, Netík), 53. Langhammer (Ton, Netík) - 26. Žižka (Beránek), 46. Vondrka (Červenka), 49. Havel (Kadlec, Červenka). Rozhodčí: Šindler, Šír - Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.551.

Slavia nastoupila bez gólmana Slipčenka, který se zranil v pátečním utkání v Litvínově a do branky se postavil opět Neruda. Poprvé v sezoně naopak naskočil uzdravený obránce Sloboda. Kouč Vladimír Růžička navíc nemůže počítat až do neděle 25. října s posilou z Českých Budějovic Tomášem Kůrkou, jenž přišel výměnou za Tomáše Micku. Transakce totiž bude dotažena až na konci příštího týdne, protože Mickovi 23. října skončí hostování v prvoligovém Havlíčkově Brodu. Na marodce Sparty jsou stále Macholda, Kratěna a Kafka.

Sparta hned v úvodu vlétla před slávistickou branku a Nerudu ohrozil Broš. Pak se ale hrálo dlouhou dobu bez šancí. Slavia měla od páté minuty výhodu přesilové hry po vyloučení Výborného, ale málem se dostali do šance domácí.

Na začátku druhé části hrála v početní převaze Sparta, pak se ale situace otočila a v 26. minutě se radovala Slavia v přesilovce z vedení. Hanzlík vyhodil puk jen na Beránkovu hůl, slávistický kapitán uvolnil před brankou Žižku, který otevřel skóre. Vzápětí měl další možnost Růžička, ale Cháberu mezi betony neprostřelil. Ve 28. minutě bylo vyrovnáno, když v přesilovce tečoval Gulaši před Nerudou Vykoukalovu ránu. Otočit výsledek mohl Netík, který unikal, ale jeho pokus ještě stačil zblokovat Kolařík.

Ve 33. minutě zblízka nepřekonal Nerudu Hromas, z pádu vystřelil nebezpečně i Hlinka. V 37. minutě se sparťané zlobili na sudí za sporně odpískaný ofsajd. V závěrečné části se Sparta dostávala postupně do tlaku, který vyvrcholil v 45. minutě vyloučením Hrušky, ale přesilovka paradoxně domácí srazila.

Červenka vypíchl puk, v přečíslení dvou na jednoho jej předložil před odkrytou branku Vondrkovi a Chábera byl bez šance. V pokračující přesilovce nejdříve zachránil Neruda Slavii před Ručinským, vzápětí šel pykat Broš a v přesilovce po Kadlecově přihrávce zvýšil na 3:1 zblízka Havel.

Spartu nepostavilo na nohy Rothovo vyloučení, naopak v jeho závěru se řítil sám na Cháberu Červenka, ale přestřelil branku. V 53. minutě už ale při Žižkově trestu po Tonově přihrávce snížil Langhammer. Za minutu se dostal sám před slávistickou branku Výborný, udělal kličku Nerudovi, ale ten jej před zakončením do prázdné branky fauloval. Sparťané se marně dožadovali trestného střílení, v oslabení se Slavia ubránila.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 24. Bahenský (Gajovský, Němeček), 39. T. Sýkora (J. Kasík), 42. Nouza (T. Sýkora), 46. Macho (Gajovský, Fabuš) - 50. Hluchý (Tribuncovs), 53. Kristek (Hluchý, Hájek). Rozhodčí: Salminen (Fin.), Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3740.

Hokejisté Mladé Boleslavi porazili i podruhé v sezoně úřadujícího mistra z Karlových Varů, tentokráte v rámci 17. kola extraligy v domácím prostředí 4:2. Západočeši prohráli po třech předešlých výhrách a pěti utkáních, ve kterých bodovali.

PSG Zlín - HC Benzina Litvínov 4:5 po samostatných nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Roman Vlach (Kubiš), 19. Balán (F. Čech, Míka), 30. Balaštík (Linhart), 51. Balaštík (Leška) - 18. Lukeš (Jánský, Pilař), 25. V. Hübl (Jenáček, Pilař), 43. Jenáček (Švarný, Kubát), 49. Trávníček, rozhodující samostatný nájezd V. Hübl. Rozhodčí: Hribik, Pešina - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení 0:1. Diváci: 4243.

Hokejisté Zlína prohráli na domácím ledě s Litvínovem 4:5 po samostatných nájezdech. Berani v ofenzívním zápase třikrát vedli, ale těsný náskok nedokázali udržet až do konce. Dokonce poslali soupeře vlastní brankou do vedení. Při samostatných nájezdech se štěstí přiklonilo na stranu Severočechů, neboť Zlín letos poprvé na penalty neuspěl.

HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 4:5 po samostatných nájezdech (0:2, 1:2, 3:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 39. Ujčík (Štefanka, Sičák), 42. Kvapil (Štefanka, Malík), 43. Burger (Klimek, Varaďa), 45. Stehlík (Varaďa, Burger) - 8. M. Růžička (Polanský), 9. Polanský (Kohn, Zíb), 25. M. Růžička (Hrabal, Kohn), 28. Hrabal (Kohn, M. Růžička), rozhodující samostatný nájezd Polák. Rozhodčí: Hradil, Mikula - Tošenovjan, Vengřín. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 9573 (vyprodáno).

Čtyřgólový náskok byl hokejistům Třince v šlágru 17. kola extraligy málo. Vítkovice strhujícím finišem srovnaly stav z 0:4 na 4:4, ale nakonec podlehli svému rivalovi v samostatných nájezdech. Díky bodovému zisku však i přes porážku uhájili Vítkovičtí průběžné vedení v tabulce.

HC Kometa Brno - HC Geus Okna Kladno 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Erat (J. Novák), 39. Erat (Huml), 50. Dopita, 55. J. Novák (Bičánek, Huml) - 19. Patera (Kalla, V. Kameš). Rozhodčí: Svoboda, Turčan - Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 12:11. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7063.

Třetího vítězství v sezoně dosáhli hokejisté posledního týmu extraligové tabulky Komety Brno, kteří dnes porazili Kladno 4:1. Brňané se přitom v první třetině trápili, k obratu je nastartoval brankou v oslabení Roman Erat. Tentýž hráč přidal v závěru druhé třetiny i druhý gól. Po něm se už Kladno psychicky nezvedlo.

Erat je s šesti brankami a sedmi asistencemi suverénně nejproduktivnějším hráčem Komety a po zápase se mu dostalo takřka divadelních ovací. Diváci zůstali v hale na svých místech a hrdinu večera ještě jednou vyvolali ze šatny k oslavě na ledovou plochu.

HC Mountfield České Budějovice - HC Plzeň 1929 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 37. Sailer (Vydarený, Gulaš) - 10. Adamský (M. Heřman, Benda), 28. Dobrovolný (Kracík, Vampola), 32. Tvrdík (Vampola, Benák).

Hokejisté Plzně zvítězili v 17. kole extraligy na ledě Českých Budějovic 3:1 a připsali si páté vítězství po sobě. Mountfield naopak ztratil již šesté z posledních sedmi utkání. Naposledy se Plzeň radovala z výhry na jihu Čech na konci listopadu 2006.

Hosté se dvěma Kanaďany v sestavě a hrajícím manažerem Strakou přilákali do hlediště Budvar Arény velmi slušnou návštěvu a diváci se rozhodně nenudili.

HC Eaton Pardubice - Bílí Tygři Liberec 5:4 (0:0, 3:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 23. Cetkovský (Genoway), 34. Zohorna (Koukal), 34. P. Sýkora (Jillson, Pivko), 49. P. Sýkora (Špirko), 60. Špirko z trestného střílení - 31. Hlaváč (DeSantis), 35. Hunkes (DeSantis, P. Nedvěd), 52. Čakajík (P. Nedvěd), 57. Víšek (P. Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Minář - Kis, Prchal. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 9125.

Hokejisté Pardubic porazili Liberec 5:4. Rozhodující trefu zaznamenal jen 51 vteřin před vypršením základní hrací doby z trestného střílení Rastislav Špirko. Dvě úspěšné trefy Východočechů, kteří se radovali posedmé z posledních osmi utkání, zaznamenal útočník Petr Sýkora.