Slavia vybojovala po osmi letech titul! Na Strahově smetla čtyřmi góly Brno

16:55aktualizováno  18:55
PRAHA - Fotbalisté Slavie slaví čtvrtý mistrovský titul v české nejvyšší soutěži. Titul si pojistili triumfem 4:0 nad Brnem. O dva góly sešívaných se na Strahově postaral Tecl. Na čtvrtém místě skončila Mladá Boleslav, byť v Liberci prohrála taktéž vysoko 0:4.

Slávisté odstartovali mistrovské oslavy foto: MAFRA

Slavia málem slavila už před týdnem, ale Plzeň v nastavení vyhrála 1:0 v Brně a zůstala ve hře. Tentokrát se ale už muselo rozhodnout a byť jako první skórovali Plzeňští, kteří hostili Jihlavu, slaví nakonec sešívaní. Ti se poprvé prosadili ve 26. minutě zásluhou Frydrycha a když se o tři minuty později trefil také Tecl, bylo de facto rozhodnuto.

PODROBNÁ ON-LINE REPORTÁŽ Z POSLEDNÍHO KOLA PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY ZDE!

“Jsem nesmírně šťastný. Kdy jsem začal věřit v titul? Asi po vítězství nad Plzní, tam se to nastartovalo. Ale bylo to nesmírně těžké až do posledního okamžiku. Teď si to budeme pořádně užívat,“ usmíval se krátce po konci zápasu ve strahovském azylu kouč nových šampionů Jaroslav Šilhavý v rozhovoru pro O2 TV Sport.

Sešívaní pod jeho vedením v nejvyšší soutěži neprohráli, jediná porážka od Plzně (1:3) přišla ještě před jeho angažmá v Edenu.

30. kolo první fotbalové ligy - Plzeň vs. Jihlava: Bakoš slaví gól.
30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: choreo domácích fanoušků.

Pro Slavii jde o čtvrtý mistrovský titul, čímž se v samostatné lize vyrovnala Plzni, která nakonec porazila Jihlavu 2:0, ovšem na završení zlatého hattricku to nestačilo.

Mezi fanoušky Slavie se vystřídaly nervozita, očekávání a oslavy

Na necelou půlhodinu nervozity, čtyřicet minut opatrného očekávání a dvacet minut mistrovských oslav v hledišti rozdělili fotbalisté Slavie dnešní zápas závěrečného kola první ligy s Brnem. Pražané v nuceném azylu na Strahově zvítězili 4:0 a po osmi letech získali titul. Slavia se v utkání, které negativně poznamenala pyrotechnika létající na atletickou dráhu u hrací plochy z kotle domácích, nemusela ohlížet na výsledek souběžně hraného duelu Plzně s Jihlavou (2:0) a po závěrečném hvizdu mohly na trávníku propuknout mistrovské oslavy.

Slávisté se na zastaralý strahovský stadion Evžena Rošického vrátili po devíti letech. V sezoně 2007/2008 zde odehráli celý ročník včetně základní skupiny Ligy mistrů, aby pak završili mistrovské tažení na novém stadionu v Edenu. Tentokrát museli na poslední kolo naopak z domovské arény odejít kvůli koncertům, které nasmlouval předchozí vlastník.

Už před duelem roztáhli přes celou tribunu za brankou Brna fanoušci Slavie nápis "Šampioni!", omylem obrácené písmeno "P" v něm ale jako by předznamenávalo nervózní start utkání ze strany domácích. Rozpačitý vstup do zápasu ze strany "sešívaných" a brzké vedení Plzně v domácím duelu nad Jihlavou se projevily nervozitou na tribunách.

Tu na okamžik přerušila 15. minuta, kdy kartónová choreografie přes všechny tribuny obarvila stadion do červené a bílé. Definitivně pak nervózní atmosféru zlomila vedoucí branka obránce Slavie Michala Frydrycha, na kterou téměř bezprostředně navázalo zvýšení Stanislava Tecla na 2:0.

Krátce před přestávkou narušil duel kotel Slavie, který zahalil dým z pyrotechniky. S explozemi nejrůznějších pyrotechnických pomůcek měli přítomní hasiči plné ruce práce prakticky od začátku utkání, před koncem poločasu ale musel rozhodčí Zbyněk Proske na několik minut přerušit zápas a původci výbuchů si vyslechli i pískot z ostatních tribun.

Kapacita stadionu byla z bezpečnostních důvodů snížena z devatenácti tisíc na 12.300 míst, zavřené zůstaly horní sektory na třech tribunách. Kotli červeno-bílého týmu se ale dařilo vytvářet i v horších podmínkách podobnou atmosféru jako na domovském vršovickém stadionu. Opatrnější vstup Slavie do druhého poločasu zklidnil i tribuny, které ale znovu rozproudil třetí gól Slavie.

Zhruba 20 minut před koncem se stadionem poprvé rozezněl pokřik "Mistři! Mistři!", který podpořil čtvrtou brankou v síti Zbrojovky Michael Ngadeu. Definitivně tak proměnil dění v ochozech v oslavy titulu, který doprovázely mexické vlny i radost slávistů na lavičce. Fanoušci za brankami se navzdory opakovaným výzvám hlasatele začali přesunovat z tribuny na atletickou dráhu a po závěrečném hvizdu jich stovky zaplavily trávník.

30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: fanoušci domácích.
30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: domácí fanoušci.

Domácí fanoušci.

Vedle mistra určilo poslední kolo i posledního českého zástupce v evropských pohárech. Byť Mladá Boleslav prohrála v Liberci vysoko 4:0, uhájila čtvrtou příčku o bod před Teplicemi, které nakonec prohráli 0:1 doma s Duklou.

O korunu krále střelců se podělili slávistický Milan Škoda a sparťan David Lafata, kteří oba skórovali patnáctkrát, v posledním kole se ale neprosadil ani jeden z nich.

Na Slavii se rozhodlo v první půlhodině

Slávisté vstoupili na Strahově do utkání s Brnem hodně vlažně a aktivněji působili v úvodních dvaceti minutách hosté. Ve chvíli, kdy ale musel opustit hriště brněnský brankář Melichárek, slávisté udeřili.

VÝSLEDKY 30. KOLA PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 4:0 (2:0)
Branky: 30. a 58. Tecl, 27. Frydrych, 68. Ngadeu. Rozhodčí: Proske - Kubr, Kříž. ŽK: Škoda, Flo (oba Slavia). Diváci: 12.300 (vyprodáno).

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Lüftner (56. Flo), Deli, Bořil - Ngadeu (83. Bílek) - Tecl (81. Mingazov), Hušbauer, Ščuk, Zmrhal - Škoda. Trenér: Šilhavý.

Brno: Melichárek (26. Veselý) - Šural, Pavlík, Kijanskas, Vraštil (41. Jablonský) - Zavadil, Polák (65. Sedlák) - Přichystal, Tašči, Lutonský - Řezníček. Trenér: Habanec.

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 14. a 88. oba vlastní Štěpánek. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Pelikán. ŽK: Urdinov (Jihlava). Diváci: 10.493.

Plzeň: Bolek (63. Sváček) - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic, Bakoš, Pilař (67. Petržela) - Krmenčík (73. Poznar). Trenér: Bečka.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Štěpánek, Mišůn, Urdinov - Vaculík - Batioja (88. Hron), Ikaunieks, Popovič (85. Duba), Novotný (70. Záviška) - Dvořák. Trenér: Jinoch.

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 4:0 (2:0)

Branky: 26. a 60. Baroš, 32. Kerbr z pen., 56. Potočný. Rozhodčí: Marek - Antoníček, Kotalík. ŽK: Voltr - Ljovin. Diváci: 4280.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Kúdela, Karafiát (46. Kouřil), Kerbr - Ševčík (76. Graiciar), Souček, Potočný, Breite, Voltr - Baroš (86. Šulc). Trenér: Trpišovský.

Mladá Boleslav: Vejmola - Pauschek, Stronati, Da Silva, Fleišman - Přikryl, Takács, Železník (72. Klobása), Ljovin, Mareš (34. Nečas) - Chramosta (61. Mebrahtu). Trenér: Svědík.

Teplice - Dukla 0:1 (0:0)

Branka: 90.+4 Preisler. Rozhodčí: Houdek - Nádvorník, Kotík. ŽK: Jeřábek - Kušnír, Šimůnek, Miloševič, Olayinka, Preisler. Diváci: 10.125.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Hyčka (13. Král) - Soungole, Ljevakovič - Fillo, Vachoušek (65. Nivaldo), Vošahlík (76. Vaněček) - Červenka. Trenér: Šmejkal.

Dukla: Hruška - Kušnír, Šimůnek, Bezpalec, Podaný - Bilovský, Hanousek, Tetour (28. Smejkal, 55. Koreš) - Miloševič, Olayinka, Edmond (71. Preisler). Trenér: Hynek.

1. FC Slovácko - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 72. Šumulikoski - 68. Juliš. Rozhodčí: Ginzel - Mokrusch, Caletka. ŽK: Reinberk - Vácha. M. Kadlec. Diváci: 6082.

Slovácko: Daněk - Reinberk, Hofmann, Břečka, Šimko - Šumulikoski - Navrátil, Machalík, Havlík, Rezek (58. Ťok)- Zajíc (89. Ju Kang-hjon). Trenér: Levý.

Sparta: Bičík - Zahustel, Karavajev, M. Kadlec, Hybš - Vácha, Sáček (85. Čermák) - V. Kadlec (46. Frýdek), Lafata, Vatajelu (46. Juliš) - Šural. Trenér: Rada.

1. FK Příbram - Fastav Zlín 0:2 (0:1)

Branky: 14. Bartolomeu, 52. Vukadinovič. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Poživil. Diváci: 1118.

Příbram: Kočí - Kvída, Jiránek (46. Ric), Chaluš, Divíšek - Tregler - P. Pilík (58. Januška), T. Pilík (74. Laňka), Kukec, Rezek - Ayong. Trenér: K. Tobiáš.

Zlín: Dostál - Kopečný, Bačo, Gajič, Hubáček - Janíček - Vukadinovič (84. Štípek), Holík, Traoré (73. Hnaníček), Bartolomeu - Fantiš (88. Masař). Trenér: Páník.

MFK Karviná - FK Jablonec 0:2 (0:1)

Branky: 6. a 55. Doležal. Rozhodčí: Nenadál - Peřina, Horák. ŽK: Kysela (Jablonec). Diváci: 3228.

Karviná: Laštůvka - Moravec, Hošek (46. Košťál), Jovanovič, Eismann - Smrž (66. Vondra), T. Weber (80. Lingr) - Budínský, Panák, Kalabiška - Wágner. Trenér: J. Weber.

Jablonec: Hrubý - Kysela, Pernica, Hübschman, Hanousek - Diviš (46. Masopust), Považanec, Pospíšil (83. Breda), Zelený - Doležal, Mihálik (66. Mehanovič). Trenér: Klucký.

FC Hradec Králové - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 84. Čech. Rozhodčí: Matějček - Urban, Vlček. ŽK: Martan, Vlkanova, Čech - Blecha. Diváci: 1495.

Hradec: Ottmar - M. Černý, Čech, Bederka, Plašil - Jirsák (65. Janoušek) - Martan, Šípek (72. Súkenník), Trubač (46. Vlkanova), Malinský - Pázler. Trenér: Havlíček.

Bohemians: Fryšták - Bartek, Švec, Šmíd, Havel - Hubínek, Jirásek - Berger (56. Blecha), Mašek, Hašek ml. - Kabajev (46. Kuchta). Trenér: Hašek st.

Prvoligový debutant Veselý si ani nesáhl na míč, když jej po rohovém kopu překonal Frydrych. Brněnský náhradník mezi třemi tyčemi by sice na míč dosáhl, jenže to by nesměl při vybíhání zakopnout o nohu vlastního spoluhráče.

Ve 29. minutě vedli domácí už 2:0, když se krásně trefil Stanislav Tecl, který už má doma dva mistrovské tituly s Plzní. Veselý si v tu chvíli ještě nesáhl na míč. Tedy pokud se nepočítají chvíle, kdy vytahoval míč ze své sítě.

Závěr první půle trochu pokazil domácí kotel, který jako kdyby zapomněl, že na mistrovský ohňostroj je trochu brzo a duel se musí dohrát, a kvůli kouři z dýmovnic se pár minut na Strahově nehrálo.

Nakonec se dokončil jak první poločas, tak i druhý, ve kterém se domácí zásluhou Tecla a Ngadeua trefili ještě dvakrát. Hlavní sudí tak mohl zápas ukončit vlastně bez nastavení, mimo jiné také proto, že většina z dvanácti tisíc domácích příznivců už čekala na atletickém tartatu kolem trávníku, aby mohla začít slavit.

„Je to pro mě životní sezona, jsem neskutečně šťastný. Tahle parta držela pohromadě celou sezonu, když se dařilo, i když to bylo trochu slabší. Teď si to všichni konečně pořádně užijeme,“ řekl pro O2 TV Sport gólman domácích Pavlenka.

I přes debakl jde Boleslav do Evropy

Fotbalisté Mladé Boleslavi navzdory porážce 0:4 v Liberci v posledním ligovém kole skončili stejně jako v předchozích dvou sezonách na čtvrté příčce zaručující účast v evropských pohárech.

Tu jim zajistilo zaváhání Teplic, které prohrály 0:1 s Duklou. Středočeši tak udrželi jednobodový náskok před teplickými konkurenty. Libereckou výhru zařídil dvěma góly Baroš, po brance přidali Milan Kerbr z penalty a Roman Potočný.

Domácí byli už od úvodních minut lepším týmem. Nejprve po rohu hlavičkoval pouze do boční sítě Karafiát, následně musel hostující brankář Vejmola zasahovat po střele Ševčíka.

Napotřetí se však už Liberec mohl radovat. Úvodní branku utkání zařídil se štěstím ve 26. minutě Baroš, který tečoval Součkovu střelu z dálky. Domácí své vedení zdvojnásobili ve 32. minutě a opět u toho byl Baroš. Toho ve vápně fauloval Pauschek a nařízený pokutový kop Kerbr proměnil. Naopak šanci snížit z bezprostřední blízkosti nevyužil v závěru první půle Da Silva.

Liberec dominoval i po změně stran. V 57. minutě přidal třetí branku pěknou střelou z hranice vápna Potočný. Po hodině hry na konečných 4:0 zvýšil po pohledné kombinaci Baroš.

Mladá Boleslav tak ani na devátý pokus nedokázala v Liberci zvítězit, naposledy se jí to podařilo na jaře 2008. Liberec naopak vysokou výhrou potvrdil domácí formu, ligovou neporazitelnost na severu Čech prodloužil už na dvanáct utkání.

Ani vysoká porážka však nemusela v konečné ligové bilanci Mladou Boleslav příliš mrzet. Teplice, které potřebovaly v případě mladoboleslavské bodové ztráty zvítězit, totiž prohrály 0:1 s Duklou Praha. Mladá Boleslav se tak už počtvrté za sebou zúčastní bojů v předkolech Evropské ligy.

Výhra nad Jihlavou nic neřešila

V Plzni se mistrovského hattricku nedočkali. V posledním 30. kole první ligy doma sice porazili Jihlavu 2:0, ale Slavia vyhrála nad Brnem 4:0 a v čele tabulky udržela na Viktorii dvoubodový náskok.

Ve Štruncových sadech se trefil Marek Bakoš a v závěru si dal vlastní branku David Štěpánek. Zdeněk Bečka se tak jako hlavní trenér Plzně rozloučil vítězně, od léta západočeský tým převezme navrátilec Pavel Vrba.

Zápas začal minutou ticha jako uctění památky bývalého plzeňského obránce Davida Bystroně, který minulý pátek spáchal ve 34 letech sebevraždu.

Už ve čtvrté minutě dostal míč do jihlavské branky Bakoš, ale gól nebyl uznán pro předchozí ofsajd Pilaře. Krmenčík pak z dobré pozice hlavičkoval těsně vedle.

Ve 14. minutě už domácí otevřeli skóre. Bakoš si naběhl na dlouhý míč ze středu hřiště a jeho nepovedenou střelu hostující stoper Štěpánek tečoval mimo dosah brankáře Hanuše.

Plzeň soupeře jasně přehrávala. Z dobrých pozic minuli branku Pilař i Matějů, po standardní situaci hlavičkoval Hejda do tyče. Po půl hodině hry nezvýšil ani Bakoš, jenž z bezprostřední blízkosti napálil jenom Hanuše.

V závěru první půle Západočeši viditelně ubrali z tempa a v podobném duchu se odehrával i začátek druhého poločasu. V 63. minutě musel ze hry zraněný brankář Bolek, kterého nahradil ligový debutant Sváček.

Krátce poté se do zakončení dostal Krmenčík, ale hlavou Hanuše nepřekonal. Nejlepší střelec Viktorie selhal i o chvíli později a sám před jihlavským gólmanem střílel o kousek vedle. Mezi tyče se nevešla ani hlavička Bakoše.

Jihlava neměla daleko k vyrovnání. Tečovaný míč se stáčel do branky, ale Sváček ho na poslední chvíli stihnul z čáry vyrazit. Dvě minuty před koncem si dal druhou vlastní branku smolař zápasu Štěpánek, který tentokrát před dotírajícím Poznarem poslal míč hlavou do sítě.