Slavia v Astaně i přes rychlé vedení remizovala. Čekání na venkovní výhru v Evropě trvá

16:55aktualizováno  18:59
Astana/praha - Fotbalisté Slavie remizovali v druhém utkání základní skupiny Evropské ligy v Astaně 1:1. Pražany poslal na umělé trávě v Kazachstánu do vedení v 18. minutě Kamerunec Michael Ngadeu, pak hosté dvakrát trefili břevno a ve 42. minutě srovnal Marin Tomasov.

Tomáš Necid. foto: ČTK/AP

Červenobílí mají v součtu s úvodní výhrou 1:0 nad Maccabi Tel Aviv po dvou zápasech čtyři body, Astana získala první bod. Český šampion se příště představí 19. října v souboji lídrů skupiny na půdě favorizovaného Villarrealu, který ve večerním utkání remizoval 0:0 v Izraeli s Maccabi.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU FC ASTANA VS. SLAVIA PRAHA SI PŘEČTĚTE ZDE!

Slávisté protáhli čekání na venkovní výhru v pohárech, které trvá od roku 2007 už 19 utkání. Kazašský mistr zase prodloužil svou domácí sérii bez porážky na evropské scéně na 16 zápasů.

FC Astana vs. Slavia Praha: Michael Ngadeu-Ngadjui v souboji se Šerikžanem...
FC Astana vs. Slavia Praha: Michael Ngadeu-Ngadjui a domácí Ivan Majevski (v...

Trenér Slavie Šilhavý stejně jako v úvodním duelu skupiny s Maccabi dal šanci brankářské dvojce Kovářovi, na hrotu útoku opět nastoupil střelec vítězné branky proti Tel Avivu Necid a do sestavy se vrátila africká dvojice Ngadeu s Delim, kteří chyběli o víkendu ve Zlíně. Kvůli nemoci do Kazachstánu neodjel Hušbauer a jen lavičce začal kanonýr Škoda.

Přestože se pod zataženou střechou Astana arény hrálo na umělé trávě a hosté se museli srovnat i se čtyřhodinovým posunem, domácí ze své výhody v úvodu nijak netěžili a slávisté je zaskočili rychlou kombinační hrou.

FC Astana - Slavia Praha 1:1 (1:1)

(utkání 2. kola základní skupiny A fotbalové Evropské ligy)

Branky: 42. Tomasov - 18. Ngadeu. Rozhodčí: Ekberg - Nilsson, Hallberg - Pandžič, Karlsson (všichni Švéd.). ŽK: Mužikov, Postnikov - Jugas, Bořil, Sobol.

Astana: Erič - Šitov, Postnikov, Logviněnko, Šomko - Majevskij - Tomasov (82. Murtazajev), Mužikov (87. Tagybergen), Bejsebekov, Twumasi - Kabananga. Trenér: Stojlov.

Slavia: Kovář - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu, Rotaň - Sýkora (87. Van Buren), Stoch, Zmrhal (62. Hromada) - Necid (72. Škoda). Trenér: Šilhavý.

Do vedení se ale Pražané dostali po standardní situaci. Na Sýkorův přímý kop si v 18. minutě naskočil Ngadeu a hlavičkou překonal nepříliš dobře postaveného brankáře Eriče. Kamerunský záložník dal premiérový gól v evropských pohárech za Slavii a první soutěžní branku od května.

Odpovědět zkusil Twumasi, ale Kovář jeho ránu z přímého kopu vyrazil. Pak přišly další velké šance hostů. Ve 22. minutě nejprve po přihrávce z levé strany pálil do břevna Sýkora a stejná část brankové konstrukce o pět minut později zastavila Stochův pokus z přímého kopu z 30 metrů.

Ve 35. minutě v dosud největší šanci Astany pálil z první vedle Tomasov, na druhé straně pak Stoch ze strany nepropálil brankáře. Slavia předvedla herně nejlepší poločas v sezoně, přesto vedení neudržela. Ve 42. minutě po obléhání vápna hostů vyrazil gólman Kovář Kabanangovu ránu jen před sebe a Tomasov doklepl míč do sítě.

Domácí po pauze pokračovali v aktivitě ze závěru první půle a v 54. minutě šel tečovaný pokus Majevského těsně mimo. Pražané po změně stran vyklidili pozice a zahrozil až v 65. minutě Sýkora, jehož střelu vyrazil Erič. Astana se v závěru tlačila za výhrou, ale Slavia už odolala.