Slavia tlak neustála, v Lize mistrů končí

21:45aktualizováno  22:01
PRAHA - Hokejisté pražské Slavie nezvládli tíhu okamžiku a kvůli čtyřem obdrženým brankám v poslední třetině prohráli s curyšskými Lvi 1:5. Do semifinále hokejové Ligy mistrů tak postupují Švýcaři. Slávistům k postupu nestačily ani tři výhry ze čtyř zápasů v základní skupině.

Útočník Petr Jelínek (v červeném 25) tečuje kotouč a za chvíli se může radovat z gólu v síti Curychu. foto: ČTK

"Dneska při nás nestálo štěstí. Curych vytěžil z minima maximum," to jsou slova slávistického útočníka Davida Hrušky těsně po utkání. Výstižné hodnocení. Domácí byli totiž v O2 Aréně jednoznačně lepším týmem, branky dávali hosté.

Oba týmy šly do zápasu s jasným vědomím. Vítěz bere vše. A podle toho utkání začalo - velmi opatrně. Rychleji do tempa se dostávali domácí, ovšem v hostující branec začal čarovat finský čtyřicetiletý veterán Ari Sulander. Ten si nakonec připsal neuvěřitelný počet 51 zákroků, velkou část z nich velmi těžkých.

Inkasoval pouze jednou, když jej v 37. minutě tečí překonal Petr Jelínek. V té době ovšem silně defenzivě hrající Lvi z Curychu vedli 1:0. Slavia měla drtivý tlak, především ve druhé třetině, z ledu téměř neslezla trojice Červenka, Bednář (na rychlo uzdravený) a Beránek. Vše marné - přesilovky, pět na pět, nic nezabíralo.

Buďto puky zastavoval Sulander nebo branková konstrukce za ním. A mezi 47. a 48. minutou jeho spoluhráči v poli rozhodli dvěma slepenými góly. Nutno poznamenat, že špatným pohybem v brankovišti se pod ně podepsal domácí brankář Adam Svoboda. Poslední šanci na zvrat dostala Slavia v 56. minutě, kdy hrála pátou přesilovku. Neuspěla a byla doražena dalšími brankami.

Slavia nepostoupila, přestože vyhrála první tři utkání ve své skupině. Jako rozhodující se ukázalo nakonec zaváhání v závěru utkání v Curychu, kdy slávisté ztratili v posledních dvou minutách dvoubrankový náskok. Curych si zahraje již za týden první semifinále proti Blues Espoo, druhou dvojici tvoří Ufa a Magnitogorsk. Odvety jsou na programu až v roce 2009, přesněji 7. ledna.

VÝSLEDEK:
Slavia Praha - Lions Curych 1:5 (0:1, 1:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 37. P. Jelínek (Kadlec) - 15. Trudel (Pittis, Alston), 47. Gardner (Wichser, Monnet), 48. Alston (Bastl, Seger), 58. Gardner (Sejna), 60. Alston (Trudel). Rozhodčí: Schimm, Schütz - Winnekens (všichni Něm.), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 8137.

SESTAVY:
Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Vašíček, Drtina, Novák, Kolařík, Žižka, Sloboda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Doležal - M. Čermák, Sklenář, P. Jelínek - Kraft. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

Curych: Sulander - Blindenbacher, Suchý, Seger, Geering, Cadonau, Schelling - Bühler, Pittis, Trudel - Sejna, Gardner, Wichser - Bastl, Alston, Monnet - Down, Lemm, Grauwiler. Trenér: Simpson.