Slavia srovnala na 2:2, Sparta zachraňovala výhru proti devíti

19:52aktualizováno  23:09
PRAHA - Skvělý výkon sešívaných ze Španělska byl málem zapomenut. Při domácí odvetě proti Valencii slávisté v prvním poločase téměř nevylezli z defenzivní ulity a zaslouženě prohrávali 0:1. Ve druhé části se strhla přestřelka a Slavia vydolovala bod za 2:2. Spartě se vedlo ještě o gól lépe.

Evropská liga - Slavia : Valencia foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Severní tribuna slávistického stadionu sice vzdala hold Františku Veselému a roztáhla jeho obrovskou podobiznu, legendární křídlo, ale zřejmě v nebi jen kroutilo hlavou nad svými následovníky v červenobílém dresu. Zbabělá hra bez nasazení a pohybu na Španěly nemohla stačit. Ti v pohodě po pětačtyřiceti minutách vedli 1:0, gól dal z penalty Joaquín.

Sledujeme on-line

Oba zápasy jsme sladovali ZDE

Hned na úvod druhého poločasu přišla pro Slavii další rána: Šenkeřík, který viděl za protesty na konci první části žlutou kartu, vyfasoval za ostrý faul druhou a musel předčasně do sprch.

V té chvíli bylo o výsledku zdánlivě jasno. Slávisté bránili v devíti lidech a Valencia v pohodě kombinovala. Prohlášení o tom, že podcenění nehrozí, se ukázala lichá. Valencia stáhla dvě opory s tím, že má tři body v kapse. Jenže trenér domácích Jarolím předvedl zalté střídání, když na hřiště poslal Jandu.

Spasitel Janda: První branka nás nakopla

Ten hned vzápětí po ojedinělém rohu snížil na 1:2. Pak předvedl to co jeho spoluhráčům chybělo - důraz. Po tvrdém souboji a faulu na něho rychle rozehrál Grajciar, který našel rozeběhnutého Hlouška. Ten ještě brankáře neprostřelil, ale právě Grajciar dorazil míč do sítě a uzavřel na konečných 2:2.

Slavia Praha - Valencie 2:2 (0:1)

Branky: 79. Janda, 82. Grajciar - 22. Joaquín z pen, 47. Maduro.

Rozhodčí: Moen - Larsen, Wiken (všichni Nor.). ŽK: Šenkeřík, Trapp, Grajciar, Šmicer - Pablo, Mathieu, del Horno, Baraja. ČK: 48. Šenkeřík - 90.+3 Baraja. Diváci: 10.624.

Sestavy:
Slavia: Romanovs (28. Vaniak) - Krajčík, Čelůstka, Vomáčka, Hubáček - Grajciar (86. Šmicer), Trapp, Suchý, Hloušek - Šenkeřík, Naumov (46. Janda). Trenér: Jarolím.

Valencie: Moyá - Bruno, Navarro, Maduro, Mathieu (70. Del Horno)- Baraja, Marchena - Joaquín, Silva (58. Pablo), Mata (64. Alba) - Žigič. Trenér: Emery.

Skupina B: FC Janov - Lille 3:2 (0:1)

1. Lille                 4 2 1 1 11:5 7
2. Valencie          4 1 3 0  7:6 6
3. FC Janov        4 2 0 2  7:8 6
4. Slavia Praha  4 0 2 2 4:10 2

Sparta zachraňovala tříbodový zisk až v nastavení
Divoký zápas za sebou má i druhý pražský celek. Sparta vlétla do utkání jako velká voda a rychle vedla po dvou trefách Holendy 2:0. Snažila se hlavně bránit a vyrážet do rychlých brejků. Agilní Traoré se ale i přes těsnou obranu dostal do tří slušných šancí a tu třetí proměnil. Poločas tak skončil 1:2.

Ve druhé části Sparta poctivě bránila a zápas se bez většího vzruchu plížil ke konečnému hvizdu. Když Kluž v rychlém sledu přišla o dva hráče, zdálo se že Sparta má vyhráno. Jenže domácí se v devíti neskutečně namotivovali k závěrečnému tlaku. Zřejmě je povzbudil i fakt, že hosté i s výhodou dvou mužů v poli stále bránili a spoléhli na rychlé brejky. Pro českého vicemistra mohlo být zle, když dvojice Kušnír - Řepka jen přihlížela jak Dubrabier srovnal. V šesté minutě ale do té doby neviditlný Wilfried využil velkou šanci, udělal kličku brankáři a zajistil tři body a velkou šanci na postup.

CFR Kluž - Sparta Praha 2:3 (1:2)

Branky: 25. Traoré, 90+1. Dubarbier - 6. a 13. Holenda, 90.+5 Wilfried.

Rozhodčí: Selcuk - Erdinc, Emre (všichni Tur.). ŽK: Muresan, Cadú, Mara - Kucka, Řepka. ČK: 64. Muresan, 88. Mara. Diváci: 12.500.

Sestavy: Kluž: Nuno Claro - Tony, Alcantara, Cadú, Panin - Juan Culio (57. Dubarbier), Muresan, Peralta, Deac (64. Mara) - Nei (83. Bus), Traoré. Trenér: Conceicao Oliveira.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák (90. Kalouda), Vacek (90. Hoheneder), Kucka, Zeman - Wilfried, Holenda (74. Kadlec). Trenér: Chovanec.

Skupina K: FC Kodaň - PSV Eindhoven 1:1 (1:0).

1. PSV Eindhoven  4 2 2 0 5:3 8
2. Sparta Praha      4 2 1 1 7:5 7
3. FC Kodaň           4 1 1 2 2:4 4
4. Kluž                    4 1 0 3 4:6 3