Slavia se vyhoupla do čela ligy

19:15
LIBEREC - Fotbalisté pražské Slavie využili zaváhání svého největšího konkurenta a posunuli se do čela prvoligové tabulky. V dnešním důležitém souboji zvítězili v Liberci 1:0 brankou Dušana Šventa.

Slávistický obránce Jan Vorel (v modrém) svádí hlavičkový souboj s Janem Nezmarem z Liberce. foto: Radek Petrášek, ČTK

Slávisté toužili po tom, aby si ve vzájemných soubojích s rivalem ze severu Čech vylepšili bilanci. "Sešívaní" se Slovanem prohráli oba své poslední duely na domácí půdě a dnes mohli začít osnovat plán na odplatu už v třetí minutě, když jejich nejlepší "osmigólový" kanonýr Vlček obešel ligového debutanta Poláka, ale jeho přízemní střela těsně minula Hauzrovu branku.

Hauzr se mezi liberecké tyče vrátil poté, co v zimě odešel do Vladivostoku reprezentant Marek Čech.

Pražané pod Ještědem sice nastoupili jen s jedním klasickým útočníkem Vlčkem, ale v úvodu hýřili aktivitou. Jejich sebevědomý nástup podtrhla rychlá akce z 11. minuty, když Švento po chytrém přistrčení kapitána Jarolíma ve skluzu vystřelil vedle. Na začátku jako by tápající liberecké obraně citelně chyběl bývalý kapitán Zápotočný, který v zimě zamířil do
italského Udine.

Liberec se po rozpačitém úvodu chytil až při standardních situacích. Nejprve po Papouškově rohu chybělo u vzdálenější tyče půl metru ke gólové dorážce Bílkovi, vzápětí se navrátilec z Ružomberku Nezmar pokoušel hlavičkovat po dalším Pudilově rohu a dorážejícího stopera Košťála na brankové čáře vychytal Vorel.

Slávistický gólman si poradil i s Pudilovým dravým únikem, neohrozily jej ani nadějné pokusy nedávného reprezentačního debutanta Pudila, Papouška a aktivního Nezmara.

Slávisté se sice na konci poločasu v ofenzivě odmlčeli, ale o to drtivější byl jejich nástup do druhé půle. Krajčík v 47. minutě unikl po pravé straně a jeho přetažený centr poslal přesnou hlavičkou do liberecké brány jeho spoluhráč ze slovenské reprezentace Švento. Ten tak oslavil svůj první gól v sezoně.

S Libercem Šventův zásah otřásl. Severočeši se nemohli přes dobře pracující soupeřovu obranu dostat k přímému ohrožení branky; nejnadějněji vypadala Nezmarova patička, ale tu nechtěně zblokoval křižující spoluhráč Hodúr. Slávisté v obranném bloku čekali na brejky a dvacet minut před koncem se jim otevřela jedinečná šance, jenže rychlonohý Švento vypálil jen do Hauzra.

Hostům zatrnulo až těsně před koncem: střídající brazilský záložník Rick poslal svůj oblouček necelý metr vedle šibenice, Papoušek potom zprava pálil ukvapeně nad branku. Slávisté se ale už o cennou výhru připravit nenechali a prodloužili tak svoji vítěznou sérii na hřištích soupeřů už na šest zápasů; neporazitelnost drží dokonce už dvanáct zápasů.

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:1 (0:0)
Branka: 47. Švento. Rozhodčí: Kocián - Wilczek, Pospíšil. ŽK: Pudil, Blažek, Hodúr - Švec, J. Vorel, Gaúcho. Diváci: 8074.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Polák, Košťál, Janů - Papoušek, Bílek, Hodúr (88. Brezinský), Pudil (80. Rick) - Blažek (80. Dohnálek), Nezmar. Trenér: Lavička.
Slavia: M. Vorel - J. Vorel, Latka (73. Dosoudil), Aračič, Hubáček - Krajčík (84. Hrdlička), L. Jarolím, Švec, Švento - Vlček, Janda (69. Gaúcho). Trenér: K. Jarolím.