Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slavia poznala přemožitele, padla i druhá Sparta

20:31aktualizováno  20:57
PRAHA - Hokejisté Slavie prohráli v 9. kole extraligy s Plzní 0:2. Obhájce titulu tak připravil Pražanům první porážku v základní hrací době v této sezoně, Slavia ale i přes porážku udržela vedení v tabulce, neboť její rival a nejbližší pronásledovatel Sparta nebodovala v Brně. O góly Plzně se postarali Ondřej Kratěna a Radek Duda.

Duda slaví gól do slávistické sítě. foto: ČTK

Plzeň se v O2 areně představila s Hollwegem a Jiřím Hanzlíkem, který nastoupil do 1000. utkání v extralize, v sestavě, ale bez kapitána Martina Straky. Otevřít skóre mohl už ve čtvrté minutě Bednář, gólmana Machovského ale překonat nedokázal. Na druhé straně se nenechal zahanbit ani Furch proti Sýkorově ostré přízemní ráně.

Ve 12. minutě uháněl sám na Machovského Doležal, při zakončení zkusil kličku do bekhendu, jenže rozezvučel pouze tyč za zády plzeňského gólmana. Hosté se poté ubránili v prvním oslabení, na začátku 20. minuty hráli naopak sami přesilovku po Skokanově prohřešku a Kratěna už po 15 vteřinách nachytal z velkého úhlu Furcha.

Ve druhé části pykal záhy faulující Duda, Slavia ostřelovala plzeňskou branku, Machovský si ale připsal několik těžkých zákroků a zůstával neprůstřelný. Na trestnou lavici pak musel i domácí Růžička, před Furchem minul Kratěna. V končící přesilovce se ocitl tváří v tvář Furchovi Lev, blafák do bekhendu namířil ale do tyče.

Ve 28. minutě se Furch vytáhl proti Pletkovi, vyrovnat mohl domácí bek Wharton, ale stavem nepohnul ani Pletka. Hosté však nemuseli litovat, neboť ve 39. minutě využili další přesilovku - Furcha překonal zblízka u tyče zapomenutý Duda.

Zkraje třetí třetiny mohl přidat pojistku Novotný, Furch však jeho úmysly o zakončení dobře přečetl. Obrovskou příležitost ke snížení měli domácí ve 46. minutě, kdy putovali na trestnou lavici společně Duda s Frolem, družině kouče Růžičky se ale dvojnásobná přesilovka vůbec nepovedla.

Zatímco "Škodovka" se uchýlila především k pozornému bránění svého náskoku, Slavia se čím dál více tlačila do ofenzivy, jenže bez úspěšné koncovky. Tři minuty před vypršením základní hrací doby svitla Pražanům ještě naděje při Vlasákově trestu, gólovou trefu však nepřinesla ani hra bez brankáře.

HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Kratěna (Pletka), 39. Duda (Vlasák, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: Kalivoda, Lacina - Charvát, Frodl. Vyloučení: 3:6, navíc Vlasák (Plzeň) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4546.

Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton - Bednář, Jelínek, Poletín - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Klhůfek, Krenželok - Stránský, Skokan, T. Doležal.

Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Mozík, Frolo, Dan Růžička, Boháč - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Duda, Lev, Pletka - Š. Novotný, T. Sýkora, Schleiss - Dvořák, Pitule, Hollweg.

Brnu proti Spartě pomohly přesilovky

Dvě využité přesilové hry pomohly Kometě Brno k vítězství nad Spartou Praha 2:1. Sparta sice vedla od 19. minuty po gólu Pilaře, branky Brna vstřelili ve druhé třetině Tomáš Svoboda a Petr Kuboš. Sparta po čtyřech tříbodových vítězstvích vyšla naprázdno a nevyužila šanci posunout se do čela tabulky, naopak Kometa ukončila sérii tří proher.

Další páteční výseldky 9. kola extraligy

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. T. Svoboda (Žižka, Kuboš), 40. Kuboš (Žižka, T. Svoboda) - 19. Pilař (J. Hlinka, Rolinek). Rozhodčí: Minář, A. Jeřábek - Jindra, Skopal. Vyloučení: 1:6. Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno)

Rytíři Kladno - HC Oceláři Třinec 4:5 (1:2, 3:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Havlíček (Dalecký), 26. Patera (Tenkrát), 29. Tenkrát (Patera, Eberle), 36. Rudovský (S. Treille, Dragoun) - 2. Zagrapan (Rákos, Krejčí), 9. Bonk (Hrabal), 27. Polanský (Adamský, Gorškov), 56. Zagrapan (Krejčí, Rufer), 59. Adamský (Linhart). Rozhodčí: Polák, Wagner - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 3234.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Dlouhý (Zucker), 38. R. Hruška (Zaťovič), 42. Roman Vlach (Koblasa, Balán) - 49. Hanzl (Martynek). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3129.

Piráti Chomutov - PSG Zlín 3:4 po náj. (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. D. Hruška (Bartečko), 20. Balej (Pulpán), 50. Jar. Svoboda (Šagát) - 29. O. Veselý (Tesařík, Honejsek), 55. Melenovský (Holík), 60. Marušák (F. Čech), rozhodující nájezd Holík. Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3723.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Bílí Tygři Liberec 6:4 (1:2, 1:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 14. T. Zohorna, 24. Cetkovský (Benák, T. Zohorna), 44. Cetkovský (T. Nosek, Ďaloga), 46. Benák (Cetkovský), 49. Tybor (Kousal), 51. Radil (Tybor) - 7. Zacha (Bulíř), 13. Bartek (P. Nedvěd), 32. Víšek (Jass, Čakajík), 39. Bartek (Hunkes, P. Nedvěd). Rozhodčí: Pešina, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Diváci: 7398.