Slavia poslední nepřezimuje. Zachránila ji výhra 2:1 nad Libercem

20:07aktualizováno  22:14
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie nestráví zimní přestávku na posledním místě ligové tabulky. Po výhře 2:1 v 16. kole nad Libercem "sešívaní" poskočili až na 11. pozici, mají ale jen minimální odstup od sestupového pásma. Výhra v posledním podzimním utkání nejvyšší soutěže zpříjemnila domácímu kapitánovi Karolu Kiselovi loučení s kariérou.

Martin Juhar ze Slavie (vpravo) se s kapitánem Karolem Kiselem raduje z gólu foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Miroslav Koubek (Slavia)
"Cítíme velkou úlevu, protože pohled na tabulku nebyl pěkný. Porazili jsme Liberec a mužstvo za výhrou hodně šlo. Ukázali jsme bojovnost, morálku a kvalitu, i když to bylo vydřené vítězství. Zaháněli jsme myšlenku, abychom byli poslední po podzimní části, a chtěli spíš zachovat klid. Po výhře bych snad byl i raději, aby sezona ještě nekončila. V zimě musíme shánět hráče, kteří zvýší kvalitu naší koncovky. Je jasné, dál nás čeká boj o záchranu, měli jsme mít o tři čtyři body víc. Rozlučka s vítězným podtextem byla pro Karola Kisela příjemnější, sám říkal, že nemůže odejít bez výhry. I to mužstvu pomohlo z hlediska motivace. A já na tým působil ve smyslu, že to přece Karolovi nepokazíme. Bude nám na jaře scházet."

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Škoda, že jsme po vedoucím gólu neproměnili některou ze dvou šancí. Na začátku druhého poločasu jsme vlastními chybami Slavii pustili do hry a ještě inkasovali smolný gól. V závěru jsme už kýžený vyrovnávací gól vstřelit nedokázali. Nejsme tým, který by válcoval zápasy v lize i v evropských pohárech, máme mladý tým bez větších zkušeností a všechno se to na konci podzimu projevuje. Budeme jednat i s vedením klubu o skladbě týmu pro jarní část sezony. Víme, kde nás tlačí bota, dáváme málo gólů a hodil by se nám kreativní hráč typu Štajnera, Horvátha nebo Kisela. Nedávno nás lidé nosili na ramenou, teď zase skoro nadávají. Musíme se dát dohromady a ještě se poprat o postup v Evropské lize, i když to nemáme zcela ve svých rukou."

"Cítíme velkou úlevu, protože pohled na tabulku nebyl pěkný. Mužstvo za výhrou hodně šlo. Ukázali jsme bojovnost, morálku a kvalitu, i když to bylo vydřené vítězství," řekl kouč Slavie Miroslav Koubek.

Slavia se v lize dočkala výhry po třech zápasech a dnes se nenechala rozhodit ani vedoucí brankou hostujícího Rabušice. Skóre ve prospěch domácích otočil dvěma trefami univerzál Juhar. Liberec posledních šest duelů nedokázal zvítězit a zůstal na šestém místě. "Jako by z nás na konci podzimu vyprchaly síly a vítězná mentalita. Udělali jsme sice velký kus práce, ale poslední zápasy nám nevyšly. Už nejsme takoví dravci, něco nám chybí a porážka na Slavii to dokonala. Docela jsem rád, že liga má přestávku," uvedl kapitán Liberce Radoslav Kováč, jehož tým za necelé dva týdny čeká boj o postup ze základní skupiny Evropské ligy.

Slávisté začali zápas v duchu svých posledních vystoupení: už ve třetí minutě selhal ve velké šanci Neves, za což vzápětí Pražané pykali před svojí brankou. Liberec, který si ve čtvrtek prohrou s Freiburgem zkomplikoval boj o postup v Evropské lize, předvedl skvělý brejk a Rabušic po Fleišmanově pasu přesným obloučkem zařídil Severočechům vedení. Při akci selhali oba slávističtí stopeři a při vyběhnutí z branky zaváhal i gólman Rakovan.

Pražané se zdáli být ještě víc přikovaní na chvostu tabulky, ale nepříznivým vývojem se zlomit nenechali. Záložník Lička těsně po Rabušicově trefě pálil těsně vedle, po akci beka Nevese se neprosadil ani loučící se kapitán Kisel. Až v 25. minutě "sešívaní" uspěli: Fleišmanovu špatnou rozehrávku vystihl Dostál a po následném centru Nitrianského se pohotovou střelou prosadil Juhar. Slávisté v lize skórovali po třech zápasech, v nichž marně čekali na gólovou radost, a i proto jsou nejhůře útočícím týmem soutěže. Slavia slavila gól po dlouhých 340 minutách. Obrat v utkání navíc ještě před přestávkou mohl zařídit záložník Zmrhal, jenže zamířil vedle tyče.

Rušný druhý poločas nejprve opanovali aktivnější hosté, Slavia se do hry dostávala pomaleji a po hodině hry u sudího Jílka její hráče marně žádali nařízení penalty za ruku stopera Karišika, který v liberecké sestavě zastoupil Keliče. Domácí však udeřili z následného trestného kopu: hrdina zápasu Juhar při své ráně využil Rybalkovy teče ve zdi a jeho střela se snesla až za záda zaskočeného libereckého brankáře Kováře. "Škoda, že jsme po vedoucím gólu neproměnili některou ze dvou šancí. Na začátku druhého poločasu jsme vlastními chybami Slavii pustili do hry a ještě inkasovali smolný gól," uvedl kouč Liberce Jaroslav Šilhavý.

Severočeši nechtěli dopustit další nepříznivý výsledek, kterých se jim v závěru podzimu nakupilo přespříliš. V 72. minutě se už málem radovali z penalty: sudí Jílek nejprve střet stopera Škody s Rabušicem posoudil jako slávistův faul, ale po konzultaci s asistentem pokutový kop k nelibosti libereckého týmu odvolal. Rozhozený Liberec už víc Slavii ohrozit nedokázal a rozpačitým závěrem utkání výstižně dokumentoval nepovedený konec celé podzimní části. Liberec poslední ligové utkání vyhrál na konci září. Slavia si částečně zlepšila reputaci na domácím stadionu, kde na podzim vyhrála teprve druhý zápas. Kouč Koubek ale ví, že jednobodový náskok nad sestupovým pásmem Slavii mnoho klidu do zimní přípravy nepřidá. "Čeká nás dlouhá a trnitá cesta k záchraně," upozornil Koubek.

Slavia Praha - Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 25. a 63. Juhar - 9. Rabušic. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Vlasjuk. ŽK: Rybalka, Šural (oba Liberec). Diváci: 4023.
Slavia: Rakovan - Dostál, Škoda, Dobrotka, Neves - Lička (68. Gecov), Petrák - Nitrianský (42. Koreš), Kisel (86. Prošek), Zmrhal - Juhar. Trenér: Koubek.
Liberec: Kovář - Coufal (77. Kušnír), Kováč, Karišik, Fleišman - Sackey (68. Kolár) - Šural, Rybalka (80. Pimpara), Pavelka, Frýdek - Rabušic. Trenér: Šilhavý.