Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slavia po šestnácti letech slaví. Ve finále poháru porazila Jablonec 3:1

22:28
Mladá Boleslav - Fotbalisté pražské Slavie porazili ve finále domácího poháru MOL Cupu Jablonec 3:1. Skóre v Mladé Boleslavi otevřel ve čtrnácté minutě Stanislav Tecl, ve 34. minutě vyrovnal Luděk Pernica s přispěním Michaela Ngadeua, ale hned za pět minut se podruhé trefil Tecl. Pojistku přidal v 89. minutě Miroslav Stoch.

Slávisté slaví branku foto: ČTK

Vršovický obhájce ligového titulu vyhrál pohár poprvé po 16 letech a celkově poosmé. Od roku 1994 Slavia proměnila všechny čtyři finálové účasti v zisk trofeje. Jablonec naopak na třetí triumf v poháru nedosáhl a potřetí za poslední čtyři sezony prohrál ve finále.

Finále MOL Cupu

Slavia Praha - FK Jablonec 3:1 (2:1)

Branky: 14. a 39. Tecl, 89. Stoch - 34. Pernica. Rozhodčí: Zelinka - Pospíšil, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Frydrych, Ngadeu, Bořil, Sýkora - Jovovič. Diváci: 4625.

Slavia: Kolář - Frydrych (90.+8 Kúdela), Jugas, Ngadeu, Bořil - Souček - Stoch (90. Danny), Hušbauer, Sýkora, Zmrhal - Tecl (81. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - Hübschman (78. Chramosta) - Masopust (45. Jovovič), Trávník, Považanec, Hanousek (64. Diviš) - Doležal. Trenér: Rada.

Slávisté si jako vítěz poháru zajistili účast v základní skupině Evropské ligy (EL). Pokud však skončí v lize do druhého místa, tedy na příčkách zaručujících Ligu mistrů, půjde do skupiny EL třetí tým z nejvyšší soutěže.

Jablonec začal finále lépe a ve dvanácté minutě mohl jít do vedení. Masopust vystihl pomalou přihrávku Jugase na Ngadeu, ale sám před brankářem Kolářem selhal a trefil ho do nohou.

Za dvě minuty otevřeli skóre červenobílí. Frydrychův centr z pravé strany prolétl pokutovým územím až ke Zmrhalovi, jeho zpětná přihrávka napříč malým vápnem se dostala k Teclovi a ten zblízka zakončil k tyči.

Slavii vedení pomohlo a dalších 20 minut kontrolovala hru. Ve 20. minutě mohl přidat Tecl druhý gól, ale hlavou těsně minul. Jablonec si pak pomohl standardní situací. Brankář Pražanů Kolář nedosáhl na centr z přímého kopu, Pernica v hlavičkovém souboji přetlačil Frydrycha a Ngadeu už z brankové čáry nedokázal zabránit cestě balonu do sítě.

Nerozhodný stav však vydržel jen pět minut. Po Pernicově chybě jablonecký brankář Hrubý ještě dokázal vyrazit Zmrhalovu ránu na roh, ale po něm se na malém vápně prosadil důrazný Tecl a Slavia opět vedla. Útočník červenobílých, který na podzim hostoval v Jablonci, potvrdil dobrou formu, skóroval totiž i při sobotní ligové výhře 2:0 nad Plzní.

Finále českého fotbalového poháru MOL Cup: Slavia Praha - FK Jablonec....
Mladá Boleslav, 9.5.2018, fotbal, finále Mol cup, Slavia Praha - Jablonec

Masopust prožil smolný poločas, po úvodní neproměněné šanci se těsně před pauzou zranil a přepustil místo Jovovičovi. Po přestávce se slávisté snažili kontrolovat zápas a po hodině hry mohl přidat pojistku Souček, jeho střelu ale vyrazil Hrubý.

Po 70 minutách zahalil stadion dým ze slávistického sektoru a na hřiště přišli těžkooděnci, kteří vytvořili špalír podél postranních čar. Rozhodčí Zelinka na čtyři minuty přerušil zápas, a když se znovu začalo hrát, mohl Jablonec srovnat. Jenže Zelený v 79. minutě po rohu minul.

Minutu před koncem základní hrací doby vyběhl gólman Hrubý téměř na hranici vápna, po souboji se střídajícím Škodou upadl a Stoch střelou do prázdné branky podtrhl slávistické vítězství.