Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Slavia po remíze končí v Evropě, sudí Pražanům neuznal dva góly

22:17
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie remizovali v pátém utkání základní skupiny Evropské ligy s Janovem 0:0 a definitivně ztratili naději na postup do vyřazovací části. Domácí tým v Edenu vychytal hostující gólman Scarpi, který zlikvidoval několik jasných šancí a po Grajciarově střele mu pomohlo břevno. V prvním poločase rozhodčí pro sporný ofsajd neuznali Vlčkův gól, v závěru neplatila ani Hlouškova trefa.

Utkání Slavia-Janov. foto: ČTK

Slávisté se rozloučí se soutěží za 14 dní v Lille. Pražanům ztížily roli absence. Kouč Jarolím dokonce sáhl do rezervy a posadil na lavičku dva mladíky Koreše s Marešem. Premiéru v evropských pohárech si v červenobílém dresu odbyl Bělorus Trubila, který se postavil nalevo zálohy, a Hloušek se vysunul k Vlčkovi do útoku.

Ofenzivní pojetí s třemi beky a stejným počtem útočníků, které Janovu vtiskl trenér Gasperini, nabízelo slávistům dostatek prostoru k rychlým útokům. Po jednom z nich si ve čtvrté minutě zaběhl za obranu Hloušek, nadýchaným obloučkem našel v malém vápně Vlčka a hosty zachránil jen výborný zákrok náhradního gólmana Scarpiho.

Slávistickou defenzivu a brankáře Romanovse zlobil hlavně kanonýr Crespo. Hvězdný Argentinec se v 25. minutě obtočil kolem domácích zadáků, ale první trefy v soubojích s českými soupeři se nedočkal. Gólovou střelu mu srazil na roh Romanovs. Jinak Janovští bez zraněného Palacia a s několika hráči širšího kádru příliš nehrozili. Sice častěji drželi míč, ale slávisté je důsledným napadáním do šancí nepouštěli.

Po půlhodině naopak mohli slavit vedoucí branku Pražané, kdyby pomezní sudí neposoudil Vlčkovu pozici, ze které zkušený útočník uklidil míč do sítě po Grajciarově centru, jako ofsajdovou. Opakovaný záběr prokázal, že jeho rozhodnutí bylo chybné. Na opačné straně pálil o chvíli později vedle Mesto.

Těsně před poločasem doplatila Slavia na svou podzimní bolest - zahazování šancí. Ve 43. minutě Krajčík vyškolil Juriče, ale v dobré pozici střílel po zemi mimo. Ještě větší možnosti spálili domácí minutu nato. Grajciar utekl po pravé straně, našel ve vápně Hlouška, ovšem Scarpi znovu skvěle zasáhl. Odražený míč pak poslal volný Vlček nad břevno.

Po poločasové rozlučce s Vladimírem Šmicrem pokračovali slávisté v sympatickém a útočném výkonu. Nic jiného jim ani nezbývalo, naději na postup jim uchovávala jen výhra. V 57. minutě zahrával přímý kop ze strany Grajciar a zprvu nenápadný centr zastavilo až břevno. Domácí záložník jen zklamaně spadl na trávník. V 64. minutě si na Krajčíkův pas z hloubi pole naběhl Vlček a ač mířil pohotově, Scarpiho ani v další velké šanci nepřelstil.

Dvacet minut před koncem poslal Jarolím na hřiště Koreše a dvacetiletý záložník po pár sekundách málem oslavil životní trefu. Po Grajciarově přihrávce ho však rovněž vychytal neomylný Scarpi. A když už slávisté v závěru nastavení přece jen dostali míč zásluhou Hlouška do branky, odpískal sudí chybně faul na brankáře. Český mistr tak čekání na úvodní výhru v soutěži nezlomil a po třetí remíze už nemůže postoupit.