Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slavii kupuje čínská firma. Většinový podíl připadne společnosti CEFC

Sport

  11:29aktualizováno  15:11
PRAHA - Fotbalová Slavia změnila majitele. Od Aleše Řebíčka ji získala bohatá čínská společnost CEFC, která bude vlastnit 60 procent akcií. Zbylých 40 procent připadlo českému podnikateli Jiřímu Šimáněmu.

Příznivci Slavie na Letné. foto: MAFRA - Michal Růžička

Společnost CEFC (o China Energy Company Limited se více dozvíte něpříklad ZDE) o obchodu informovala v tiskové zprávě, ve které potvrdila i čtyřicetiprocentní podíl Jiřího Šimáněho.

„Velmi dobře si uvědomujeme, jak specifická a náročná je investice do fotbalového klubu s tradicí, historií a podporou fanoušků, jakou má Slavia,“ řekl prezident CEFC Chan Chauto.

„Chceme ze Slavie vytvořit silný a stabilní fotbalový klub a vrátit ji tam, kam právem patří, tedy na vrchol.“

Slavia, jejíž dosavadním vlastníkem byl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, změnu oficiálně potvrdila tři a půl hodiny nato v tiskové zprávě: „Došlo k dohodám a podpisům smluv o změně akcionářské struktury společnosti. Ty mají vést k rychlé ekonomické stabilizaci klubu a jeho následnému rozvoji v dlouhodobém horizontu.“

Jako první o změně vlastníka informoval web Neovlivní.cz, kterému informaci potvrdil prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík. Ten měl obchod zprostředkovat.

Čínská strana zveřejnila obchod během návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, kde s ním byli mimo jiné předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta nebo bývalý reprezentant Pavel Nedvěd. Ten chce v Číně založit fotbalovou školu.

První úkol pro majitele: vyřešit insolvenční řízení

Nový majitel musí ze všeho nejdřív vyřešit probíhající insolvenční řízení. Což potvrzuje i v tiskové zprávě: „Prvním krokem spolupráce bude zajištění finanční stability klubu. Pro CEFC je prioritou, aby se klub a hráči mohli naplno věnovat sportovní činnosti a utkávat se už jenom se sportovními soupeři.“

Zároveň může začít pracovat na zisku nových hráčů. Nadále má zájem třeba o ostravského obránce Michala Frydrycha, kterého chtějí také Sparta a Jablonec.

Tomu, že Slavia míří do nových rukou, nasvědčovalo i nedávné odmítnutí nabídky z Turecka v hodnotě 600 až 800 tisíc eur (v přepočtu 16,2 až 21,6 milionu korun) na útočníka Milana Škodu.

Jedna z největších společností v Číně

CEFC, založena v roce 1980, je největší soukromou společností v Šanghaji a jednou z největších v Číně. Podniká v oblasti energetiky, průmyslu a financí.

Zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Singapuru, Jižní Koreji, Japonsku...

CEFC rovněž vlastní desetinu akcií v československé finanční skupině J&T Finance Group. V budoucnu chce podíl navýšit až na třetinu.

V posledním době koupila CEFC v centru Prahy dvě významné nemovitosti. Z budovy bývalé Živnobanky v ulici Na příkopě a z Martinického paláce na Hradčanském náměstí chce firma řídit svou evropskou expanzi.

V budování značky ve střední Evropě jí může pomoci právě Slavia...

CEFC v tiskové zprávě rovněž uvedla, že má zájem být partnerem české reprezentace i mladých fotbalistů. Společnost také představí projekt nadace, která bude mít za cíl podporu projektů v oblasti sportu, kultury nebo zdravotnictví.

Minoritním vlastníkem klubu bude podnikatel, spolumajitel aerolinek Travel Service a velký slávistický fanoušek Jiří Šimáně. Ještě nedávno přitom pro Aktuálně.cz tvrdil, že vstoupit do akcionářské struktury Slavie nehodlá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!