Slavia konečně vyhrála. Také Sparta zvítězila 3:0, schytal to Jablonec

17:00aktualizováno  21:30
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili ve čtvrtém kole první ligy Jablonec 3:0. O výhře letenského celku, pro který šlo o generálku na odvetu play off Evropské ligy se Sönderjyske, rozhodl dvěma góly kapitán David Lafata. Trefil se i Matěj Pulkrab.

David Lafata se proti svému bývalému klubu trefil hned dvakrát. foto: ČTK/AP

Fotbalisté Plzně opět selhali. Doma podlehla 0:2 Zlínu, který jde do čela tabulky

Pražané tak udrželi neporazitelnost v soutěži a navíc potřetí za sebou nedostali gól. O skóre se dostali do čela tabulky před Zlín.

Sparta nastoupila v základní sestavě i s čerstvou posilou a bývalým hráčem Jablonce Karavajevem, který v úterý přestoupil z CSKA Moskva.

Hosty naopak trápila rozsáhlá marodka a kvůli dohodě klubů nemohli hrát Jiráček, Hybš a Nový, kteří v severočeském klubu hostují právě ze Sparty.

„Karavajev splnil to, co jsme od něj očekávali. Jednoduchá a rychlá hra dopředu, ale ještě si u něj musí sednout spolupráce. Nahrál Pulkrabovi na krásnou branku, takže já jsem maximálně spokojen,“ řekl trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Po přestávce už se Sparta dočkala. Šural ještě v obrovské šanci selhal, ale v 70. minutě se hlavou po rohu prosadil Lafata. O pět minut později přidal druhou branku Pulkrab, který se tak trefil při prvním ligovém startu za Spartu.

4. kolo první ligy:

Slavia Praha - 1. FK Příbram 3:0 (1:0)
Branky: 45. Mešanovič, 65. Škoda, 90.+2 Hušbauer. Rozhodčí: Proske - Kotík, Vysloužil. ŽK: Frydrych, Hušbauer - Trapp, Divíšek. Diváci: 5043.

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 0:0
Rozhodčí:
Houdek - Paták, Wilczek. ŽK: Hadaščok, Bartošák, Nitrianský - Vraštil, Šural. Diváci: 4054

Sparta Praha - FK Jablonec 3:0 (0:0)
Branky:
70. a 83. Lafata, 75. Pulkrab. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Morusch. ŽK: Holek, Čermák, Lafata - Kubista, Mihálik. Diváci: 8336.

„Můj největší sen vždycky bylo dát gól na Letné, pomoci k vítězství a oslavit to s fanoušky. Byla to vlastně moje pátá střela v lize a pátý gól,“ uvedl Pulkrab.

Na konečných 3:0 uzavřel sedm minut před koncem Lafata a připsal si už sedmou branku v šestém utkání proti svému bývalému klubu.

„To je náhoda, že to takhle vychází. Na Jablonec budu vždycky vzpomínat v nejlepším,“ řekl Lafata. „Jsem rád, že jsme vyhráli, protože jsme to potřebovali,“ dodal.

Slavia porazila Příbram, kouč Pulpit byl vyhozen

Fotbalisté Slavie porazili Příbram 3:0 a dočkali se první ligové výhry v sezoně. V Edenu otevřel skóre na konci úvodní půle Muris Mešanovič, v 65. minutě přidal druhý gól Milan Škoda a v nastavení se prosadil Josef Hušbauer.

Pražané zdolali doma Příbram podeváté za sebou. Hosté stále čekají na první bod i gól v novém ligovém ročníku a zůstali v tabulce poslední. I kvůli tomu byl hned po zápase propuštěn kouč Příbrami Martin Pulpit.

Slávistický trenér Uhrin udělal po čtvrteční prohře 0:3 v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy s Anderlechtem hned sedm změn v základní sestavě.

Ta nejvýraznější nastala mezi tyčemi, kde Pavlenku nahradil Berkovec, který chytal poprvé od úvodního zápasu této sezony na půdě Levadie Tallinn.

Jihlava vs. Slavia.

Trápící se Slavii pomohl gól do šatny v poslední minutě úvodní půle. Zmrhalův centr poslal z první do tyče Škoda a odražený balon vrátil hlavou do sítě Mešanovič, který v minulém domácím ligovém utkání se Zlínem zajistil brankou v nastavení remízu.

Červenobílí trvalou převahu po přestávce zužitkovali v 65. minutě. Hušbauer našel mezi obránci Škodu a ten prostřelil Hrušku. Domácí kanonýr se dočkal první trefy od odvety 2. předkola Evropské ligy s Tallinnem.

Ve druhé minutě nastavení pak z dálky napřáhl Hušbauer a chybující Hruška propustil míč do sítě.

Liberec i Brno stále čekají na výhru

Fotbalisté Liberce i Brna v nové ligové sezoně stále čekají na vítězství, když ve 4. kole uhráli ve vzájemném utkání pod Ještědem jen bezbrankovou remízu.

Brno tak získalo jen bod i ve svém třetím vystoupení nového ročníku, Liberec přidal ke dvěma prohrám druhou remízu.

Liberec úvod ligové sezony obětuje postupu do Evropské ligy, proto trenér Jindřich Trpišovský šetřil téměř všechny hráče, kteří nastoupili ve čtvrtečním duelu 4. předkola s Larnakou. Vůbec poprvé se tak do sestavy dostala i nová zkušená posila Latka.