Slavia i Plzeň dohrávky zvládly. Západočeši i se ‚sparťanem‘ Brabcem vyhráli v Opavě

19:50
opava/praha - Fotbalisté Slavie vyhráli v dohrávce 22. kola Fortuna ligy doma nad Slováckem 4:0 a udrželi si v tabulce tříbodový náskok na Plzeň. Ta na hřišti Opavy nasadila do základní sestavy „exsparťanského“ beka Jakuba Brabce a zvítězila 2:1.

Josef Hušbauer (vlevo) vstřelil třetí gól Slavie. foto:  Michal Šula, MAFRA

Slávistický trenér Trpišovský udělal po čtvrteční výhře 4:1 v Genku a postupu do osmifinále Evropské ligy tři změny v sestavě. Na levé straně místo zraněných Zmrhala a Bořila nastoupili Zelený se Stochem a ve středu zálohy místo Traorého dostal přednost Hušbauer. Slovácko povzbuzené sérii výher nepřijelo do Edenu jen bránit a v první půli hrálo s favoritem otevřenou partii.

22. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)
Branky:
90.+2 Juřena - 24. Hrošovský z pen., 79. Chorý. Rozhodčí: Lerch - Koval, Vlček. ŽK: Žídek, Svozil, Zavadil - Brabec, Chorý, Hruška. Diváci: 5186.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 4:0 (2:0)
Branky:
26. Škoda, 40. Masopust, 56. Hušbauer, 76. Souček. Rozhodčí: Ardeleanu - Kožár, Novák - Adam (video). ŽK: Kúdela, Traoré - Daníček, Navrátil, Divíšek. Diváci: 10.089.

Tým z Uherského Hradiště měl dokonce úvodní velkou šanci, Janoškovu důraznou hlavičku pod břevno však vyrazil gólman Kolář nad břevno. V 26. minutě otevřeli domácí skóre. Daníček se srazil ve vlastním vápně se spoluhráčem a následně završil smolnou chvilku nešťastnou tečí Škodovy střely do vlastní sítě. Slovácko v lize inkasovalo po třech zápasech. Hosté byli i po obdrženém gólu aktivní. Ve 34. minutě se dostal k zakončení Daníček a jeho tečovaná střela skončila těsně nad.

To Slavia byla mnohem produktivnější. Ve 40. minutě utekl obraně Slovácka Stoch, nacentroval do vápna a Masopust z první před brankářem nezaváhal. Při druhém soutěžním startu za Pražany po zimním příchodu z Jablonce a jubilejním 150. ligovém utkání poprvé na jaře skóroval. Trenér Slovácka Svědík po přestávce poslal na trávník dva čerstvé hráče Rezka s Hellebrandem, Slavia už ale držela otěže utkání pevně v rukách.

V 56. minutě se v rohu vápna uvolnil Hušbauer a technickou střelou do horního rohu zvýšil na 3:0. V 74. minutě mohl přidat další gól Škoda, který ale z penalty po zákroku hostujícího Rezka na Součka přestřelil. Trefil se až o dvě minuty později Souček z dorážky po střele střídajícího Baluty. Slavia potvrdila pozici týmu s nejlepším útokem a vyrovnala svou nejvyšší výhru v ligové sezoně.

Opava závěr zdramatizovala

Svěřenci Pavla Vrby si tak částečně spravili chuť po čtvrteční porážce 0:3 na hřišti Dinama Záhřeb a vyřazení z Evropské ligy. Plzeň v Opavě v nejvyšší soutěži vyhrála poprvé od listopadu 1996 a natáhla sérii bez ligové porážky na třináct utkání. Slezané nebodovali po čtyřech kolech a patří jim jedenácté místo.

Debut za Plzeň si odbyl obránce Brabec. Reprezentační stoper, jenž v sestavě zastoupil disciplinárně potrestaného kapitána Hubníka, už v páté minutě dostal žlutou kartu za stažení Smoly. Plzeňský záložník Kayamba křížnou střelou ještě minul branku svého bývalého klubu, ale ve 24. minutě už se hosté ujali vedení. Brankář Šrom v poutovém území srazil Procházku a nařízený pokutový kop proměnil Hrošovský. Pro slovenského středopolaře to byl druhý ligový gól v sezoně, ten první dal Hrošovský rovněž Opavě z penalty v zářijovém domácím utkání.

Druhý poločas začal velkou šancí Slezanů. Zavadil z rohu našel v pokutovém území Schaffartzika a ten hlavičkoval o kousek nad břevno. Na druhé straně Chorý minul branku ve skluzu. Po závaru ve vápně pak branku netrefil ani Brabec. Opavští potom sice drželi více míč, ale kromě několika standardních situací si větší šance nevytvořili.

Naopak v 79. minutě po nedůslednosti domácí obrany přidal druhý gól Chorý, který míč z několika centimetrů snadno doklepl do prázdné branky. Domácí zápas přece jenom zdramatizovali. Na Zavadilův centr si ve druhé minutě nastavení naskočil střídající Juřena a hlavou překvapil brankáře Hrušku. Víc už ale ligový nováček nestihl a i podruhé v sezoně Plzni podlehl o gól.