18. ledna 2010 14:34 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Slalomářka Záhrobská 'bydlí' v taškách. Zatím mi to nevadí, směje se

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Šárka Záhrobská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská. | foto: Rick WilkingReuters

MARIBOR Čtyřiadvacet dnů zbývá do zahájení olympijských her a lyžařka Šárka Záhrobská z nich už pouze dva stráví doma. Jinak bude česká medailová naděje pro Vancouver ve slalomu trénovat a závodit v zahraničí.

"Už teď mám doma nabitý program, na odpočinek čas nebude. Musím splnit povinnosti, přebalit, vyprat a třetího letíme," řekla vítězka slalomu Světového poháru v Aspenu novinářům v Mariboru, kde v neděli skončila devátá v slalomové generálce na OH.

Doma se naposledy objevila kolem vánočních svátků, a to víceméně náhodou, jelikož se potloukla v tréninku. Jinak "bydlí" v taškách, které převáží se svým týmem z hotelu do hotelu. "Snáším to pořád dobře. Ještě nejsem tak stará a nevadí mi to," usmála se, ale podotkla, že se těší, až za pět šest let bude na cestách mít jen jednu tašku. "A nebudu k tomu mít dalších deset batohů," dodala.

Oběd s matkou
Vedle povinností nevynechá v Praze ještě jednu věc. Zajde si na oběd s matkou Jiřinou. "Tak to určitě," přitakala rychle.

Jako fakt bere, že na rozdíl od většiny lidí nemá prakticky šanci zvyknout si na vlastní postel. "Prostě to k tomu patří a nějak to akceptuji, pak si ráda svůj život nějak změním a budu doma," hleděla do budoucna.

Momentálně ale dělá vše, aby se připravila na své druhé olympijské hry, a proto je zvyklá, že si pere po hotelových prádelnách. Často jezdí trénovat do Ramsau a tam už si může říct, aby jí paní domácí vyprala v pračce. "A když je potřeba, tak si člověk sám něco přepere, drobné prádlo, ale péřovou bundu už asi ne," řekla Záhrobská.

Knížky Dana Browna
Ráda si na cestách čte, naposledy Dana Browna a těší se, až vyjde v češtině jeho další kniha. V Čechách si vždy nakoupí časopisy se zajímavými rozhovory, ve světě pak hojně využívá internet. "Člověk je ve spojení a na notebooku udělá hodně práce," řekla slalomářka.

Majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa patří k favoritkám i olympijského slalomu. Kdyby získala cenný kov, zařadila by se definitivně mezi české sportovní legendy. "Líbilo by se mi získat medaili na olympiádě ne z toho titulu, že bych se zařadila mezi legendy. Třeba paní Zátopková asi dokázala víc. Ale chtěla bych tu medaili kvůli sobě. Ke sportovním cílům to patří," uvedla.

Atmosféra olympijské vesnice
Olympijská medaile je z velkých podniků jediná, kterou ve sbírce nemá.

Vyhrála závod Světového poháru i světový šampionát, olympijský úspěch by ale případně výše nestavěla. "Já nerada rozlišuji, protože každá ta věc by měla svůj příběh. Určitě bych mezi tím nerozlišovala a všeho si vážila strašně moc," řekla Záhrobská.

Na olympiádu se těší. Sice bude většinu času v Nakisce u Calgary, kde bude trénovat, a do Whistleru přiletí jen na závody, ale na rozdíl od Turína bude bydlet v olympijské vesnici. "Doufám, že si atmosféru užiju," řekla a doufala, že ve srovnání s hrami v Turíně je sama klidnější a zkušenější.

"Čtyři roky na mě musí být znát, ne?" usmála se.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz