26. srpna 2016 11:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slabší včetně Čechů ostrouhají? Mocní zaberou polovinu Ligy mistrů a vydělají miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Jakub Brabec se raduje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Brabec se raduje. | foto:  Michal Šula, MAFRA

MONAKO/PRAHA Pořádná reforma se chystá pro nejslavnější evropskou pohárovou soutěž - Ligu mistrů. Od sezony 2018/19, ve které by navíc měl mít zajištěno jednu místenku v základních skupinách i český mistr, budou mít v této fázi garantováno po čtyřech týmech týmy ze španělské, německé, anglické a italské ligy.

Mocní se dočkali. Tak se dá přeložit páteční zpráva z vedení Evropské fotbalové federace (UEFA), která oznámila radikální novinku. S ohledem na 32 účastníků základních skupiny prestižní Ligy mistrů to znamená, že plnou polovinu zaplní celky ze Španělska, Německa, Anglie a Itálie.

Pokud se reforma nedotkne i dalších kritérií, osm míst budou mít garantováni šampioni ze zemí do 12. místa žebříčku dle národních koeficientů, v předkolech se tak bude bojovat už jen o osm vstupenek mezi elitu. V současnosti se skrze ně dostalo do Ligy mistrů celků deset.

Až dosud měly tři nejlepší země tři jistá místa, čtvrtý tým byl nasazen do třetího předkola. Nejvíc na změně vydělá momentálně čtvrtá Itálie, která zatím mohla do hlavní fáze poslat jen dva nejlepší celky, třetí hrál čtvrté předkolo.

Bude i více peněz pro zúčastněné

Reforma je reakcí na snahu velkoklubů, jejichž zástupci už několikrát jednali o možnosti vytvořit vlastní soutěž, která by nebyla závislá na UEFA. Unie zároveň odmítla garanci míst pro některý z klubů, aby se z Ligy mistrů nestala uzavřená soutěž pro evropskou smetánku.

I tak ale Asociace evropských klubů (ECA) rozhodnutí UEFA jednoznačně podpořila. „Vítám rozhodnutí UEFA. Jde o spravedlivé řešení pro evropský klubový fotbal. A jsem především rád, že evropská fotbalová komunita zůstává sjednocená,“ řekl předseda ECA Karl-Heinz Rummenigge.

V letošním ročníku evropských pohárů scházejí například Manchester United, FC Liverpool či oba milánské celky.

Reforma se má týkat také dalšího navýšení finančních prémií pro Ligu mistrů a Evropskou ligu. Nově budou odměny stát na čtyřech pilířích (startovné, výkony, koeficient a televizní práva). UEFA slibuje výrazné navýšení. Dosud byla fixní částka 725 milionů eur (asi 19,5 miliardy korun), dalších 482 milionů eur bylo z práv.

Kompletní nové schéma má být klubům představeno 5. a 6. září na setkání zástupců ECA v Ženevě.

Češi blízko jistotě

Jak už bylo popsáno výše, díky výsledkům českých celků v předkolech letošních pohárů, by měl mít tuzenský mistr jistotu přímé účasti v Lize mistrů právě pro ročník 2018/19. Češi zatím drží jedenáctou příčku, klíčová pro toto je dvanáctá pozice.

O udržení jedenáctého místa v žebříčku budou nadále usilovat tři čeští zástupci - Plzeň, Sparta a Liberec - všichni pak v Evropské lize. Před dvanáctým Švýcarskem má Česko náskok pouhé tři desetiny bodu, což je rozdíl jediné výhry. Odstup před dalšími pronásledovateli už je ale výrazný. Na třinácté Chorvatsko je to 4,5 bodu, Řecko a Nizozemsko jsou o další bod zpět.

Největší nebezpečí hrozí od Nizozemska, která zažilo výrazný propad kvůli odpočtu vydařené sezony 2011/12, aktuálně má však ve hře stále čtyři týmy - Ajax, Feyenoord, Alkmaar v Evropské lize a PSV Eindhoven v Lize mistrů.

Naopak Chorvatsko už zastupuje pouze Dinamo Záhřeb, které se probilo přes předkola do Ligy mistrů a pomohlo k výraznému posunu v žebříčku. S 9,5 získanými body do koeficientu je aktuálně nejúspěšnějším týmem sezony.

  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!