1. února 2010 22:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slabá přestupní zima. Nejvíce překvapivě utrácely ruské celky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruud Van Nistelrooij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruud Van Nistelrooij. | foto: ČTK

PRAHA Zatímco v létě padaly na fotbalovém přestupním trhu rekordní částky, v zimě kluby své pokladny bedlivě střežily. Neutrácel nikdo z gigantů. Důvod? Utažené opasky anebo blížící se Mistrovství světa, na kterém budou všechny kluby lákat do svých řad žádané hvězdy nebo nové hvězdičky.

Týmy z anglické, francouzské, italské, německé a španělské ligy dohromady utratily podle specializovaného serveru transfermarkt.de zhruba 97 milionů eur (asi 2,56 miliardy korun), což jen mírně převyšuje částku, kterou v létě zaplatil Real Madrid za jediného hráče - Cristiana Ronalda. Z celoevropského hlediska to dělá z letošní zimy nejhorší přestupové období moderní doby.

Nejvíce za posily tak v zimě překvapivě utratily týmy z Ruska, které vynaložily za nové hráče 36 milionů eur (asi 940 milionů korun). Dá se to pochopit, v Rusku se totiž hraje sezona systémem jaro-podzim, takže ve východoevropské velmoci momentálně zažívají hlavní přestupní období. Jen o čtyři miliony eur méně pak zaplatily za posily italské celky a trojici nejvíce investujících soutěží doplňuje portugalská Superliga, kde týmy utratily 28,8 milionu eur.

V Anglii se v lednu šetřilo
Naopak na ostrovech, kde se tradičně točí největší přestupová ruleta, v lednu bohatí mecenáši šetřili. Na přestupy kluby z Premier League vynaložily pouze 27,5 milionu eur, a to především zásluhou Birminghamu a Manchesteru City, který na poslední chvíli získal za osm milionů eur Adama Johnsona z Middlesbrough. Přitom během loňské zimy byla Anglie králem přestupního období se 187 miliony eur.

"Důvodem nejnižších výdajů na přestupy za poslední roky je, že všechny banky snížily klubům šanci přečerpat své účty. Zatímco dříve mohly kluby jít až do padesátimilionového mínusu, dnes jim to banky nedovolí. Proto nemají peníze na přestupy," řekl agentuře Reuters odborník na finance ve fotbale Paul Miller. "Tento trend bude podle mě pokračovat i v létě," dodal. Tomu se dá věřit, ale také nikoliv, po mistrovství světa se totiž dají očekávat velké fotbalové transfery.

Nejvíce utrácelo...Dynamo Moskva
Z jednotlivých evropských klubů sáhlo nejhlouběji do pokladny Dynamo Moskva, které před novou sezonou ruské ligy získalo hned sedm posil dohromady za 18 milionů eur. S 12,5 milionu následuje ukrajinský Šachtar Doněck a s 11 miliony Sporting Lisabon. Přes deset milionů investovaly ještě Fiorentina a Benfica Lisabon.

I přes výrazné šetření změnilo dres hned několik velkých jmen. Šlo však většinou o hráče, kterým v létě končila smlouva a jejich stávající týmy je raději pustily zadarmo, než aby jim musely v následujícím půlroce vyplácet vysoké platy a pak je stejně nechaly odejít.

Manchester City tak získal z Interu Milán zkušeného záložníka Patricka Vieiru a zřejmě největší úlovek zimního přestupního období se povedl Hamburku. Německý celek přivedl z Realu Madrid obávaného kanonýra Ruuda Van Nistelrooije, který se pokusí v přístavním městě po zraněních oživit svoji upadající kariéru.

Velké kluby získávalo hráče spíše na hostování
Nejdražší hráč v historii anglické ligy Robinho kvůli silné konkurenci v útoku Manchesteru City odešel na hostování do mateřského Santosu, kde chce bojovat o nominaci Brazílie na mistrovství světa. Z podobného důvodu odešel i italský reprezentant Luca Toni z Bayernu Mnichov do AS Řím.

Většina nákladnějších přestupů proběhla směrem z Jižní Ameriky. Nejdražším hráčem zimy se s transferem za devět milionů eur stal argentinský útočník Eduardo Salvio, který zamířil do Atlétika Madrid, kde by měl jít ve šlépějích krajana Sergia Agüera.

Na brazilské talenty se zase zaměřil Šachtar Doněck, který svou kolonii rozšířil o juniorské reprezentanty Douglase Costu a Alexe Teixeiru, za které zaplatil dohromady 12,5 milionu eur. Jejich spoluhráče z reprezentace do 20 let Alana Kardece pak získala Benfica Lisabon.

Brazilská liga potvrdila, že je pro Evropu nadále zásobárnou posil. V této sezoně na přestupech vydělala již 110 milionů eur, což je nejvíce ze všech ligových soutěží světa. Naopak španělská liga především zásluhou letního utrácení Realu Madrid je v porovnání nákupů a prodejů hráčů v minusu 270 milionů eur. Zimní přestupové období ve většině evropských lig definitivně skončilo dnes v 18:00.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz