Frolík při debutu zařídil výhru Winnipegu, vstřelil dva góly

7:16aktualizováno  10:33
CHICAGO - Opona nejlepšího světového hokeje se zvedla. Třemi zápasy odstartovala v noci na středu 97. sezona NHL. Skvělý debut v dresu Winnipegu prožil Michael Frolík. Český útočník, jenž se na jaře radoval ze zisku Stanley Cupu s Chicagem, přispěl dvěma góly k vítězství Jets 5:4 na ledě Edmontonu.

Frolík (67) slaví gól s Tangradim. foto: ČTK/AP

Domácí Oilers vedli v druhé třetině i díky gólu a asistenci Aleše Hemského už 4:2, pak ale přišly velké Frolíkovy chvíle. Nejprve v 37. minutě střelou z kruhu pro vhazování snížil, v 55. minutě pak za stavu 4:4 vstřelil vítězný gól, když po závaru před brankou dorazil do sítě přihrávku Erica Tangradiho. Brankář Ondřej Pavelec si při výhře Winnipegu připsal 34 úspěšných zákroků.

Edmonton - Winnipeg

"Byl to zápas nahoru dolů se šťastným koncem pro nás. Ale zasloužili jsme si to, poctivě jsme makali, zvlášť v závěru utkání," prohlásil Frolík. "Myslím, že můžeme být se svým výkonem spokojení. Ale neměli bychom dostávat tolik gólů, v obraně se musíme zlepšit," dodal.

Gólem oslavil premiéru v NHL americký reprezentant a juniorský mistr světa Jacob Trouba, který v 52. minutě vyrovnal na 4:4. "Ze začátku jsem byl nervózní, ale po několika střídáních to ze mě spadlo. Ten gól, to bylo něco úžasného," podotkl Trouba.

Frolíkovi bývalí spoluhráči z Chicaga vstoupili do nového ročníku rovněž úspěšně. Poté co vyvěsili ke stropu haly banner připomínající jejich poslední triumf, porazili Washington 6:4. Jednou asistencí se na vítězství podílel český obránce Michal Rozsíval. Capitals nebyl nic platný ani hattrick Michaila Grabovského, nové posily z Toronta.

"Každý soupeř se na nás jako na úřadující šampiony bude chtít vytáhnout. Musíme na to být připravení. Byl to náročný zápas, ale zvládli jsme ho," radoval se brankář Corey Crawford, který zneškodnil 28 střel včetně čtyř v závěru třetí třetiny během 86 sekund trvajícího dvojnásobného oslabení.

Chicago - Washington

Chicago v utkání třikrát vedlo o gól, na začátku třetí třetiny ale hosté díky dvěma trefám Grabovského skóre otočili. Vzápětí vyrovnal Brandon Saad a šest minut před koncem rozhodl o výhře Blackhawks Johnny Oduya, který si tak dal dárek k 32. narozeninám.

Výhru Jestřábů pak zpečetil Marián Hossa, jemuž rozhodčí připsali gól poté, co byl faulován při nájezdu na prázdnou branku během power play Capitals. "Kolem našeho zisku Stanley Cupu se děla spousta věcí. Zúčastnili jsme se mnoha slavnostních akcí, dostali jsme prsteny, vyvěsili banner a teď je po všem. Všechno bylo skvělé, ale nyní se musíme zase soustředit na hokej, což je mimochodem taky super," prohlásil po utkání Hossa.

Naopak úvodní zápas nedopadl dobře pro Montreal. Canadiens prohráli v tradičním kanadském derby s Torontem 3:4, navíc se jim zranil útočník George Parros, který se v závěru pěstní potyčky s Coltonem Orrem uhodil obličejem o led, upadl do bezvědomí a byl odvezen na nosítkách.

Montreal - Toronto

Spoluhráč českého reprezentačního kapitána Tomáše Plekance putoval do nemocnice na vyšetření. Ještě v hale ale Parros nabyl vědomí a reagoval na podněty lékařů. "Mám trošku déj? vu. Protože ještě když jsem trénoval Anaheim, Coltonovi se právě při potyčce s Georgem stalo něco podobného. Spadl tváří na led a byl ze hry na několik měsíců," vybavil si kouč Toronta Randy Carlyle. "Je to smůla, ale snad bude brzy v pořádku," doplnil.

Výsledky NHL

Montreal - Toronto 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky: 11. a 58. Eller, 14. Gallagher - 9. Van Riemsdyk, 29. Phaneuf, 38. Bozak, 46. Raymond. Střely na branku: 37:38. Diváci: 21.273.

Chicago - Washington 6:4 (2:1, 1:1, 3:2)
Branky: 5. Bollig, 12. P. Kane (Rozsíval), 35. Seabrook, 48. Saad, 54. Oduya, 60. Marián Hossa - 31., 41. a 46. Grabovskij, 11. Ovečkin. Střely na branku: 34:32. Diváci: 22.158.

Edmonton - Winnipeg 4:5 (2:2, 2:1, 0:2)
Branky: 3. Gazdic, 19. Gordon (Hemský), 24. Hemský, 28. Joensuu - 37. a 55. Frolík, 4. Scheifele, 17. Little, 52. Trouba. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 38 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procent. Střely na branku: 38:28. Diváci: 16.839.