Skvěle. Házenkáři porazili Norsko a mají na dosah postup na ME

19:05
ZLÍN - Čeští házenkáři jsou velmi blízko postupu na mistrovství Evropy 2012. V dnešním utkání šesté kvalifikační skupiny porazili ve Zlíně Norsko 29:26, podruhé se obě mužstva střetnou v neděli ve Stavangeru. Klíčovou postavou vítězů byl nejlepší házenkář světa Filip Jícha, který nastřílel do norské sítě 13 gólů. V čele skupiny mají Češi před devátým týmem z nedávného MS dvoubodový náskok.

Česko - Norsko (radost domácích) foto: ČTK

První poločas přitom českému mužstvu vůbec nevyšel. Pouze za stavu 1:0 se dostalo do vedení, ale pak dlouho dominovali Norové. Jejich hra působila lehčím dojmem, zatímco Češi dělali nebývalé chyby a vůbec se nemohli dostat do rytmu. Náskok hostujícího týmu proto narůstal až na 9:4, jenže pak se rozjel nejlepší házenkář světa Jícha a Češi snížili až rozdíl jedné branky.

Tabulka 6. skupiny

1. Česko 3 3 0 0 94:71 6
2. Norsko 3 2 0 1 93:84 4
3. Nizozemsko 2 0 0 2 55:68 0
4. Řecko 2 0 0 2 45:64 0

Technické chyby domácích ale stále udržovaly Nory na koni, až závěr poločasu přinesl snížení na 11:13 a tudíž šanci na obrat po přestávce. Do druhé půle ale Češi vlétli jako vyměnění. Jisté zákroky Štochla, tvrdé Jíchovy střely a především mnohem přesnější rychlé kombinace jim vynesly otočení výsledku na 17:15 a poslední čtvrthodina nabídla dramatický závěr.

Hodně ho ovlivnila hra v oslabení, v němž český celek vstřelil tři góly a zvýšil svůj náskok na 26:22. A vůbec nevadilo, že zoufalí Norové změnili zaběhlý systém a začali bránit Jíchu osobně. Brankově se totiž dokázali ve skvělé atmosféře prosadit i ostatní a hosté už nedokázali soupeři sebrat výhru, ke které házenkáře hnala vyprodaná hala.

Kvalifikace o postup na ME 2012 házenkářů

Česko - Norsko 29:26 (11:13)
Sestava a branky ČR: P. Štochl, Galia - Nocar 4, Vítek 1, Piskač, Číp, Hynek, Zdráhala, Kubeš, Jícha 13/3, Filip 4, Mráz, Juříček 5, Stehlík, Motl, Sklenák 2.

Nejvíce branek Norska: Tvedten 6/3, Lund 5, Rambo a Paulsen po 4. Rozhodčí: Načevski, Nikolov (oba Mak.). Sedmimetrové hody: 5/3 - 4/3. Vyloučení: 4:2. Diváci: 2000.