6. března 2007 15:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skikrosař Kraus je opět mistrem světa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tomáš Kraus (vpravo) na trati skikrosu - archivní snímek z letošního lednového závodu Světového poháru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kraus (vpravo) na trati skikrosu - archivní snímek z letošního lednového závodu Světového poháru. | foto: ČTK

MADONNA DI CAMPIGLIO Tomáš Kraus obhájil titul mistra světa ve skikrosu. Na šampionátu v akrobatickém lyžování v italské Madonně di Campiglio porazil Stanleyho Hayera a Česko jejich zásluhou získalo dvě nejcennější medaile. Bronz zbyl na Francouze Enaka Gavaggia.

Kraus má ve své sbírce titul mistra Evropy z roku 2003, Světový pohár vyhrál v předchozí sezoně. Svůj první titul mistra světa vybojoval před dvěma lety ve finské Ruce, kde se při světovém šampionátu akrobatů jel skikros poprvé v historii. Dnešní závod, ve kterém chtěl přerušit sérii druhých míst z této sezony, se odehrál v jeho režii od první vyřazovací jízdy.

Po druhém místě v kvalifikaci Kraus hned v osmifinále nenechal nikoho na pochybách, kdo je favoritem. Už od startu všem ujel a na trati situaci bez problémů kontroloval i několikerým pohledem za sebe. K vítězství si dojel ve své jízdě i Hayer, ale ten už to měl těžší a musel hodně bojovat.

Ve čtvrtfinálové jízdě byl po nebezpečném předjížděcím manévru diskvalifikován vítěz kvalifikace Švéd Tommy Eliasson, naopak Kraus s Hayerem opět prokázali dobrou formu. Jeli společně v jednom závodu a za sebou projeli cílem na postupových pozicích do semifinále. Kraus vedl opět od startu, Hayer se na druhé místo dostal v polovině trati.

Do jedné jízdy museli čeští lyžaři společně i v semifinále, měli dokonce stejnou startovací pozici i stejný dres jako ve čtvrtfinále. A výsledek byl opět stejný - první Kraus, druhý Hayer a v tu chvíli měla Česká republiky jistou medaili. Vypadl naopak vítěz Světového poháru Audun Grönvold z Norska.

Finálový závod proběhl jako přes kopírák. Mistr startů Kraus hned od prvních metrů držel vedoucí pozici a dokonce se stihl lehce otočit, aby zkontroloval situaci za sebou. Hayerovi se start tolik nepovedl, ale v prvním zatáčce už byl druhý a svou pozici opět nepustil. Ve skikrosu tak není jiného mistra světa v historii, českou sílu v nové olympijské disciplíně podtrhl Hayer.
Lidovky.cz