Fenomenální Synek. Český skifař ovládl finále MS v Sarasotě a má pátý titul

17:32aktualizováno  19:37
SARASOTA - Skifař Ondřej Synek se popáté v kariéře stal mistrem světa. Na šampionátu v americké Sarasotě čtyřiatřicetiletý český veslař vyhrál všechny své jízdy a svou nadvládu potvrdil v dnešním finále, kde porazil druhého Kubánce Ángela Fourniera o téměř tři sekundy. Bronzovou medaili získal Thomas Barras z Velké Británie.

Skifař Ondřej Synek po vítězném závodě. foto: Reuters

Mistrovství světa ve veslování v Sarasotě (USA):

Muži:

Skif: 1. Synek 6:40,64, 2. Fournier (Kuba) 6:43,49, 3. Barras (Brit.) 6:45,14.

Dvojskif: 1. Storey, Harris (N. Zél.) 6:10,07, 2. Zietarski, Biskup (Pol.) 6:10,66, 3. Mondelli, Rambaldi (It.) 6:11,33.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Itálie (Duchich, Barbaro, Tedesco, Sfiligoi) 5:59,60, 2. Rusko 6:01,91, 3. Německo 6:03,37.

Osma: 1. Německo (Weissenfeld, Wimberger, Planer, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:26,85, 2. USA 5:28,450, 3. Itálie 5:28,90.

Ženy: Skif: 1. Gmelinová (Švýc.) 7:22,58, 2. Thornleyová (Brit.) 7:24,50, 3. Lobnigová (Rak.) 7:26,56, ...finále B: 6. L. Žabová 7:57,43.

Dvojskif: 1. Donoghueová, Loeová (N. Zél.) 6:45,08, 2. O'Learyová, Tomeková (USA) 6:46,57, 3. Alderseyová, Edmundsová (Austr.) 6:49,76, ... finále B: 1. L. Antošová, Fleissnerová 7:05,30.

Osma: 1. Rumunsko (Vrinceanuová, Bejinariuová, Petrilaová, Popaová, Beresová, Tilvescuová, Bogusová, Opreaová, korm. Drunceaová) 6:06,40, 2. Kanada 6:07,09, 3. Nový Zéland 6:07,27.

„Projevily se zkušenosti. Napálil jsem to a jel. Není na co čekat,“ řekl Synek ČTK. V minulé sezoně se zdravotně trápil a zvažoval, že už nebude veslovat. Nakonec se ale rozhodl pokračovat v kariéře a dnes za to byl odměněn. „Jsem rád, že jsem po olympiádě, kdy jsem měl problémy a skoro jsem si nemohl sednout do lodě, mohl pokračovat,“ prohlásil.

Synek, který se v květnu stal v Račicích mistrem Evropy, pátým triumfem na MS vyrovnal bilanci Mahého Drysdala z Nového Zélandu a Němce Petera-Michaela Kolbeho. Svěřenec trenéra Milana Dolečka obhájil zlatou medaili z předloňského šampionátu ve francouzském Aiguebelette. Loni na olympijských hrách v Riu byl třetí.

Rodák z Brandýsa nad Labem se ve finále vyrovnal i s nepříjemným bočním větrem, kvůli němuž pořadatelé upravili nasazení veslařů do drah. Synek tak startoval v páté dráze. Hned po startu se dostal do čela, v polovině trati musel stejně jako v semifinále bojovat s Fournierem, ale ve třetí čtvrtině trati se vrátil jednoznačně na první místo a jistým výkonem si dojel pro zlato.

„Byl to hodně těžký závod. Věděl jsem, že musím být v čele od začátku, ale také jsem věděl, že jsem tady v dobré formě. Příprava po Lucernu se vydařila,“ uvedl Synek na webu Mezinárodní veslařské federace.

V posledním závodu Světového poháru ve Švýcarsku i kvůli zdravotním problémům dojel až šestý. Do USA ale dorazil ve skvělé formě a pošestnácté v řadě se dostal do finále vrcholné akce roku.

„Věděl jsem, že když se mě Fournier udrží a přivezu si ho do cíle, tak bych ho ve finiši měl udolat. A docela mě překvapilo, že jsem ho oddělil již 500 metrů před cílem a posledních 250 metrů jsem si jel sám a v klidu,“ komentoval Synek průběh finále.

Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová ovládly na dvojskifu finále B a skončily celkově sedmé. Úřadující evropské šampionky si připsaly nejlepší společný výsledek na vrcholné akci roku, na loňských olympijských hrách v Riu byly desáté. Skifařka Lucie Žabová byla ve finále B šestá a je klasifikována na dvanácté příčce.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...