Silvestrovské derby opanovala Sparta. Slavii nadělila devět branek

13:10aktualizováno  15:08
PRAHA - Fotbaloví internacionálové Sparty v Silvestrovském derby rozdrtili pražského rivala Slavii 9:4. Letenští dosáhli v tradiční exhibici na závěr roku svého nejvyššího vítězství a ve 32. ročníku zaznamenali teprve sedmou výhru. V utkání veteránů nad 45 let triumfovala Slavia 2:1.

Momentka ze silvestrovského derby. sparťan Tomáš Hübschmann si připíjí se slávistou Stanislavem Vlčkem. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Jsem rád, že jsme vyhráli a trošku zmírnili špatnou bilanci, kterou Sparta v Silvestrovském derby se Slavií má,“ řekl novinářům jeden z nováčků v letenském dresu brankář David Bičík, stále ligový hráč Sparty. Spartě se v Silvestrovském derby hráčů nad 35 let dlouhodobě nedaří, ale dnes svého rivala od začátku jasně přehrávala. Pomohlo k tomu i omlazení sestavy, za Letenské nastoupili vedle Bičíka další tři nováčci.

Premiérově se na umělé trávě v Edenu představili Jiří Jarošík, Vlastimil Vidlička, Tomáš Jun a stále aktivní ligový hráč mladoboleslavský Marek Matějovský. Nejvyšší soutěž hraje i jablonecký Tomáš Hübschman. Za Slavii poprvé nastoupili David Kalivoda, Zdeněk Šenkeřík a Tomáš Hrdlička. „Někteří z nás ještě aktivně hrají. Je to samozřejmě znát, když ti kluci běhají více než v tuhle chvíli dneska slávisti,“ řekl Bičík.

Právě jeden z nováčků Silvestrovského derby Jarošík po sérii šancí otevřel skóre, poté propálil slávistického brankáře Martina Vaniaka Luděk Stracený. V 21. minutě snížil Jaroslav Černý a pak přišel jeden ze zlomových momentů, když Karel Piták neproměnil penaltu, která se nařizuje za tři rohové kopy.

Momentka ze silvestrovského derby: Marek Matějovský ve sparťanském dresu...
Momentka ze silvestrovského derby: slávistický brankář Martin Vaniak.

Naopak Sparta do poločasu přidala ještě další dvě branky a dominovala i v druhých 25 minutách. Dva góly dal za Letenské nejlepší střelec úterního vánočního halového turnaje Stracený, ve slávistickém dresu se dvakrát prosadil Pavel Kuka, který v závěru z pokutového kopu zmírnil vysokou prohru červenobílých. Bývalý kanonýr Slavie a na druhé straně Bičík byli vyhlášeni nejlepšími hráči derby. Sparťanští fanoušci se vytoužené desítky nedočkali, i tak ale Letenští dosáhli na nejvyšší vítězství v historii Silvestrovského derby. Jejich dosavadním maximem byla rovněž pětibranková výhra 5:0 z roku 2001.

„Každá porážka bolí, nikdo nechce prohrávat ani v přáteláku. My jsme Spartě darovali začátek, kdy jsme zbytečně ztráceli míče. Sparta toho tím, že měla o něco rychlejší hráče ve středu hřiště, dokázala využít. Doufám, že to příště napravíme,“ řekl jeden ze slávistických nováčků Šenkeřík

Přišlo málo diváků, na vině jsou pořadatelé

Derby veteránů nad 45 let hrané na 2x 20 minut rozhodl dalekonosnou střelou z přímého kopu Pavel Řehák. Za Slavii nastoupil i nedávno odvolaný kouč Jaroslav Šilhavý a fanoušci několikrát skandovali jeho jméno. „Za podporu jim děkuji, byli fantastičtí,“ řekl Šilhavý.

Mezi oběma zápasy diváci i hráči uctili minutou ticha památku nedávno zesnulého trenéra Josefa Pešiceho, který působil ve Spartě i Slavii. Derby sledovalo méně diváků než v minulosti, protože pořadatelé kvůli obavám z výtržností omezili prodej vstupenek.

„Je to zápas, který se pořádá kvůli lidem, aby byla na konci roku nějaká zábava. Ale na druhou stranu chápu obavy pořadatelů, že tu byly v minulosti nějaké výtržnosti. My jsme se snažili si zahrát a pobavit lidi, co tu byli, nebo ty, co koukali v televizi,“ řekl Bičík.

32. Silvestrovské fotbalové derby internacionálů Slavia - Sparta:

Hráči nad 35 let (2x25 min., bilance po utkání 21-4-7):

Slavia Praha - Sparta Praha 4:9 (1:4)

Branky: 30. a 50.+1 Pavel Kuka, 21. Jaroslav Černý, 48. Zdeněk Šenkeřík - 15. a 31. Luděk Stracený, 12. Jiří Jarošík, 24. Marek Kincl, 25.+1 Tomáš Jun z pen., 27. Tomáš Čížek, 29. Jan Flachbart, 33. Lukáš Zelenka, 34. Václav Koloušek.

Sestava Slavia: Martin Vaniak - Jaroslav Černý, Lukáš Došek, Tomáš Hrdlička, Martin Hyský, David Kalivoda, Pavel Kuka, Martin Müller, Adam Petrouš, Karel Piták, Zdeněk Šenkeřík, Ivo Ulich, Stanislav Vlček.

Sestava Sparta: David Bičík - Tomáš Čížek, Jan Flachbart, Tomáš Hübschman, Jiří Jarošík, Tomáš Jun, Marek Kincl, Václav Koloušek, Marek Matějovský, Jiří Novotný, Luděk Stracený, Vlastimil Vidlička, Lukáš Zelenka.

Hráči nad 45 let (2x20 min., bilance po utkání 5-7-2):

Slavia Praha - Sparta Praha 2:1 (1:1)

Branky: 14. Luboš Kozel, 28. Pavel Řehák - 2. Martin Hašek.

Sestava Slavia: Juraj Šimurka - Miroslav Beránek, Jiří Jeslínek, Roman Janoušek, Jaromír Jindráček, Luděk Klusáček, Luboš Kozel, Jan Mareš, Pavel Medynský, Gustav Ondrejčík, Pavel Řehák, Jaroslav Šilhavý, Milan Šimůnek, František Veselý, Luboš Zákostelský.

Sestava Sparta: Jaromír Blažek - Aleš Bažant, Miloslav Denk, Martin Hašek, Michal Horňák, Josef Jarolím, Richard Margolius, Miroslav Mlejnek, Josef Obajdin, Marek Trval, Petr Vrabec, Daniel Zítka.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.