Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šílený japonský kanoista vsypal kolegovi do pití doping. Dostal osmiletý trest

Sport

  16:30
tOKIO - Olympijské hry jsou pro všechny sportovce obrovským lákadlem. Navíc pokud se konají v rodné zemi. Japonský rychlostní kanoista Jasuhiro Suzuki ale zašel příliš daleko. Do lahve s pitím namíchal svému reprezentačnímu kolegovi nepovolenou látku. Nakonec si odnesl osmiletý flastr a v Tokiu 2020 si s určitostí nezazávodí.

Japonský kanoista Jasuhiro Suzuki. foto: Profimedia.cz

Hlavní viník dopingové kauzy v Rusku se dočasně vzdal postu šéfa ruského fotbalu

Incident se odehrál při zářijovém japonském mistrovství, kde závodil dvaatřicetiletý Suzuki i pětadvacetiletý Seidži Komacu. 

Suzuki v nestřežené chvíli dal svému soupeři do pití zakázanou látku. Komacu pak z lahve pil, protože netušil, co obsahuje. Po šampionátu měl pozitivní dopingový test.

V říjnu byl poté Komacu ze závodu penalizován kvůli podezření z dopingu. 

Jeho diskvalifikaci oznámila Japonská antidopingová federace, v oficiálním prohlášení znělo, že Komacu použil anabolický steroid. Obviněný však odmítal, že by bral nepovolené látky.

Filip Dvořák s Jaroslavem Radoněm si v Riu zajedou finále.
Josef Dostál s vítězem K1 Španělem Walzem.

Suzuki se poté přiznal. „Byl jsem frustrovaný, že nemohu vyhrát,“ vysvětloval Japonské antidopingové federaci. 

„Nepočítal jsem, že by se droga našla,“ doplnil Suzuki, jenž podle agentury AP vyfasoval osmiletý trest a na domácí olympiádě v Tokiu v roce 2020 bude určitě chybět.

Naopak Komacu byl vzhledem k mimořádným okolnostem omilostněn.

Šéf japonské sportovní agentury Daiči Suzuki v úterý řekl, že nebude nic oficiálně komentovat. Pouze dodal, že tohle se v Japonsku ještě nikdy nestalo.

Oba rychlostní kanoisté patřili k horkým kandidátům nominace pro OH 2020 v Tokiu. Byli členy japonského týmu na srpnovém mistrovství světa v Račicích. Suzuki skončil 24. v závodě kajakářů na 5 000 metrů, Komacu byl členem japonského čtyřkajaku na 500 metrů, který postoupil do semifinále.

Máma vařila prášky, krasobruslařky se nesnášely

Podobné případy reprezentační nevraživosti už se objevily i v minulosti. V roce 1994 americkou krasobruslařskou hvězdu Nancy Kerriganovou napadl na chodbě maskovaný muž, který ji opakovaně udeřil železnou tyčí do nohy. Kerriganová kvůli takto způsobenému zranění vynechala mistrovství USA.

Vyšetřování celého případu později odhalilo stopy vedoucí k reprezentační kolegyni Tonye Hardingové. Vzájemný souboj krajanek na olympiádě v norském Lillehammeru 1994 sledovalo ve Spojených státech rekordních sto milionů diváků.

Nakonec Hardingová skončila až na osmém místě, Kerriganová po krátkém programu dokonce vedla, po volné jízdě nakonec brala stříbrnou medaili za Ukrajinkou Oksanou Bajulovou.

Bizarní dopingovou příhodu má za sebou i tenistka Sara Erraniová. Bývalá světová pětka loni tvrdila, že při únorovém pobytu u rodičů v Boloni povečeřela tortelliny, do nichž její matka při vaření nedopatřením zamíchala pár pilulek femary, kterou užívá při léčbě rakoviny prsu.

Dopingoví komisaři při následné mimosoutěžní kontrole zjistili v jejím těle látku zvanou letrozol, kterou v minulosti zneužívali kulturisté.

V loňské sezoně se proti případnému podstrčení dopingu bránili i čeští biatlonisté. Za doping lynčovaní Rusové na sociálních sítích vzkázali Michalu Šlesingrovi: „To ještě uvidíte, co se na vás najde.“

Češi si tak bedlivě střežili každý bidon s vodou, chránili i zázemí a týmové buňky.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...