Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Seznam dopingových hříšníků: na čele je Armstrong

Tour de France

  10:09
Seznam nejznámějších dopingových případů sportovní historie. Mezi ty nejzávažnější se řadí cyklista Lance Armstrong, někdejší sedminásobný vítěz Tour de France.

Někdejší slavný americký cyklista Lance Armstrong foto: Reuters

  • Září 1988 - Kanadský sprinter Ben Johnson byl po olympijském finále běhu na 100 metrů v Soulu diskvalifikován kvůli stanozololu. Musel vrátit zlatou medaili a jeho dva světové rekordy byly vymazány. O pět let později mu byla kvůli opakovanému užití dopingu doživotně zastavena činnost.
  • Červen 1994 - Argentinský fotbalista Diego Maradona byl vyloučen ze světového šampionátu v USA kvůli užití efedrinu a později byl potrestán patnáctiměsíčním zákazem startu. Jeden z nejslavnějších hráčů všech dob měl problémy s dopingem opakovaně, jejich užívání urychlilo konec jeho kariéry.
  • Únor 1999 - Olympijský vítěz a evropský rekordman v běhu na 100 metrů Brit Linford Christie byl usvědčen z užití anabolického steroidu nandrolonu. Následně byl potrestán dvouletým zákazem startu.
  • Únor 2001 - Na světovém šampionátu v klasickém lyžování v Lahti uvízla v dopingové síti šestice domácích reprezentantů. Pozitivní test na látku plasma-expander HES měli například Virpi Kuitunenová, Jari Isometsä či Mika Myllylä. Finové museli vrátit všechny získané medaile, na kterých se podílel někdo z přistižených. Ti byli potrestáni dvouletým zákazem startu.
  • Únor 2002 - Při největším dopingovém skandálu v dějinách ZOH byla odhalena šestice hříšníků, z nichž nejznámějšími byli medailisté v běhu na lyžích Španěl Johann Mühlegg a Rusky Larisa Lazutinová s Olgou Danilovovou, kteří měli pozitivní test na darbepoetin. Všichni tři byli vyloučeni z her, po dlouhotrvajícím procesu byly nakonec všechny jejich výsledky na ZOH anulovány.
  • Srpen 2003 - Vítězka sprintů na 100 i 200 metrů Američanka Kelli Whiteová měla na atletickém MS v Paříži pozitivní test na modafinil. Později přiznala, že užívala i krevní doping, steroidy a testosteron. Obě zlaté medaile jí byly odebrány, navíc dostala dvouletý zákaz startu.
  • Únor 2004 - Britský sprinter Dwain Chambers dostal dvouletý trest za užívání zakázaného steroidu THG. K jeho odhalení přispěla nová laboratorní metoda, pozitivní test měla vedle Chamberse řada dalších atletů. V souvislosti s THG později postihl stejný distanc i světového rekordmana v běhu na 100 metrů Američana Tima Montgomeryho.
  • Listopad 2005 - Špičkový španělský cyklista Roberto Heras měl při svém rekordním čtvrtém triumfu na španělské Vueltě pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Později dostal dvouletý trest a bylo mu odebráno prvenství z tohoto závodu. Před časem však soud trest zpětně zrušil.
  • Červenec 2006 - Čerstvý vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Po dlouhotrvajícím procesu byl zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.
  • Červenec 2006 - Americký atlet a světový rekordman v běhu na 100 metrů Justin Gatlin měl pozitivní test na testosteron. Americká antidopingová agentura mu k tomu připočetla i sporný pozitivní výsledek z juniorských let a vyměřila mu osmiletý zákaz startu, který mu byl později zkrácen na polovinu.
  • Říjen 2007 - Americká sprinterka a trojnásobná olympijská vítězka Marion Jonesová se před soudem přiznala k systematickému dopingu a ukončila kariéru. Přišla o všechny olympijské medaile i své úspěchy z MS 2001 v Edmontonu a musela vrátit finanční odměny ve výši 700.000 dolarů. Za to, že lhala vyšetřovatelům v souvislosti se skandálem kolem laboratoře BALCO distribuující steroid THG, byla odsouzena k šesti měsícům vězení a 400 hodinám veřejně prospěšných prací.
  • Září 2010 - Španěl Alberto Contador měl při svém třetím triumfu na Tour de France pozitivní nález na clenbuterol. Po dlouhých průtazích byl zpětně potrestán dvouletým zákazem startu a anulováním všech výsledků dosažených po nálezu včetně triumfů na Tour de France 2010 a Giru d'Italia 2011. Loni v září se do pelotonu vrátil a triumfoval podruhé v kariéře na Vueltě.
  • Červen 2012 - Americká antidopingová agentura oznámila, že obvinila bývalého cyklistu Lance Armstronga z dopingu. Sedminásobný vítěz Tour de France oznámil, že proti obviněním z dopingu nebude bojovat, přestože vinu popírá. Mezinárodní cyklistická unie v říjnu amerického cyklistu potrestala doživotním zákazem startů a odebrala mu všech sedm titulů z Tour de France. Lhůta, kterou měl Armstrong na odvolání k arbitrážnímu soudu proti sankcím ze strany Mezinárodní cyklistické unie UCI, vypršela koncem loňského roku. Armstrong se v pondělí 14. ledna k dopingu údajně přiznal v předtočeném rozhovoru s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou.
Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...