SOUHRN: Kanada otočila šlágr z 0:3, Slováci nevyzráli na Norsko

18:24aktualizováno  22:48
PRAHA - Hokejisté Kanady jsou zatím na světovém šampionátu suverénní: po České republice si vyšlápli i na Švédsko a za čtyři duely mají neuvěřitelný průměr sedmi branek na zápas. Vyhráli i Rusové, ve skupině B naopak Slovensko překvapivě klopýtlo s Norskem.

Hokejisté Kanady se radují z třetího gólu proti Švédsku. foto: ČTK

Skupina A (Praha)

Javorové listy předvedly skvělý obrat

Po první třetině prohrávali 0:3, po základní hrací době ale v jejich šatně duněly vítězné písně. Kanada zvládla šlágr „české“ skupiny se Švédskem a po čtyřech zápasech má na kontě maximální počet bodů.

Kanadský obrat odstartoval ve druhé části Aaron Ekblad a dvěma asistencemi jej řídil Ryan O’Reilly. Kanada švédského soka i přestřílela a na mistrovství má zatím úchvatné skóre 28:8.

Švédsko - Kanada 4:6 (3:0, 1:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. Lander (Eriksson, Granberg), 18. Rask (Klefbom, Lindholm), 18. F. Forsberg (Eriksson, Klingberg), 36. Möller (Sjögren, Ekman-Larsson) - 27. Ekblad (Burns, O'Reilly), 32. Hall z trest. střílení, 35. Couturier (Ekblad), 51. Wiercioch (Eberle, Crosby), 54. Ennis (Hall, Spezza), 59. Seguin (O'Reilly). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Rönn - Puolakka (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 16.695.

Druhé selhání. Švýcaři prohráli i s Lotyšskem

Stříbrný celek z předminulého šampionátu v základní skupině už podruhé zaváhal. Švýcaři nejprve podlehli po nájezdech Rakousku a nyní je v prodloužení zaskočili Lotyši. Hokejisté ze země helvétského kříže přesto zůstávají v tabulce třetí, jednu příčku nad Českem.

V utkání s Lotyšskem měli plné ruce práce a až do 59. minuty prohrávali. Alespoň bod zachránil favoritovi Bieber, o výhře soupeře rozhodl zkraje prodloužení Daugavinš.

Švýcarsko - Lotyšsko 1:2p (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 59. Bieber - 25. Džerinš (Darzinš, K. Redlihs), 63. Daugavinš (Darzinš). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Šindler (ČR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10.856.

Skupina B (Ostrava)

Slovensko ztratilo dvoubrankový náskok

Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka na šampionátu poprvé prohráli. Proti Norsku přitom odstartovali dobře a prostřední třetině měli dvoubrankový náskok, jenže sok se oklepal a otočil na konečných 2:3. Pro Norsko to jsou první body, Slováci si naopak zkomplikovali boj o postup do čtvrtfinále.

Slovensko - Norsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Surový (Gáborík, Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Hölös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Hölös). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 5:5, navíc Bartovič 10 min., Meszároš (oba SR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Sborná další senzaci nedopustila

Dánsko, které při disciplinárních trestech pro J. B. Jensena a Hansena, točilo jen sedmnáct hráčů v poli a útočníka N. Jensena v obraně, proti Rusům na bodový zisk nedosáhlo.

Hlavní aspiranté na zlato se přesto o vítězství strachovali. Vedli sice 2:0 a 3:1, ale protivník se vždy dostal těsně na dostřel. Vyrovnávací trefu ovšem vsítit nedokázal. Dvě branky Rusů vstřelil Sergej Mozjakin.

Rusko - Dánsko 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 11. Panarin (Dadonov, Šipačov), 14. Mozjakin (Malkin), 39. Dadonov (Medveděv, Čudinov), 58. Mozjakin (Kuljomin, Malkin), 58. Tarasenko (Antipin, Plotnikov) - 30. Green (Spelling, O. Lauridsen), 50. Spelling. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Mayer (USA) - Mills (Kan.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 7682.