Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Sestup. Strašák, který ve fotbalovém světě potkal i nejlepší

Sport

  9:15
PRAHA - Slavia a Baník Ostrava. Dva tradiční české fotbalové kluby, kterým hrozí sestup do druhé ligy. Ale i příklady ze zahraničí ukazují, že mít velké jméno a slavnou historii nestačí.

Slavia - Mladá Boleslav. Zklamaní Škoda. foto: ČTK

Přijde pán se psem k veterináři a říká: „Pane doktore, můj pejsek kvůli výsledkům Slavie hrozně vzlyká a má deprese.“ „A co dělá, když se Slavii naopak daří?“ ptá se veterinář. „To já nevím... Tak dlouho ho nemám.“

Vtipkovat na účet fotbalové Slavie je snadné. Ona to přitom taková legrace není. Slavnému a ještě nedávno úspěšnému týmu reálně hrozí, že sestoupí do druhé ligy. Příklady z Evropy ukazují, že úpadek může potkat i kluby s velkým jménem. Jen na věhlas se zkrátka spoléhat nedá.

Čtyřicet tisíc lidí na zápasech třetí skotské ligy

Na zápasy třetí ligy ve Skotsku obvykle chodí něco přes tisíc diváků. Klubům proto stačí skromné stadionky. Přesto má tato soutěž v současnosti vyšší průměrné návštěvy než česká první liga, a to skoro pět a půl tisíce diváků.

Může za to Glasgow Rangers, který se chlubí víc než čtyřicetitisícovým průměrem. Čtyřiapadesátinásobný skotský mistr v roce 2012 administrativně sestoupil až do čtvrté ligy. Kvůli dluhům. Hned v prvním ročníku postoupil o úroveň výš a teď má jisté vítězství i ve třetí lize. Je tedy už jen rok od návratu mezi elitu. „Jsem přesvědčený, že Rangers se vrátí silnější než dřív,“ prohlásil Peter Lawwell, šéf konkurenčního Celtiku.

Absence Rangers v první lize zasáhla celý skotský fotbal. Trpí tím třeba televizní sledovanost, na které závisí cena přenosů nebo zájem sponzorů. Mimochodem, to samé by potkalo českou ligu, pokud by přišla o Slavii.

Příkladů administrativních přeřazení slavných týmů do nižších soutěží existuje víc. Za podplácení potkal kupříkladu Olympique Marseille (1994) nebo Juventus Turín (2006), který kvůli tomu poprvé v historii opustil Serii A.

Juventus i Marseille se z problémů vyhrabaly a rychle se vrátily mezi nejlepší. A vypadá to, že je brzy napodobí i Rangers. Ale ne všechny týmy měly takový osud. Dva triumfy v Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Lize mistrů), jeden anglický titul, dvě vítězství v Anglickém poháru (FA Cupu)... Zatímco na konci sedmdesátých a na začátku osmdesátých let patřil Nottingham Forest k nejlepším týmům Evropy, teď hraje jen druhou ligu.

V roce 2005 se navíc stal prvním mužstvem v historii, které jako dřívější vítěz Poháru mistrů evropských zemí sestoupilo až do třetí ligy. Posledních dvacet bídných let by však mohlo být definitivně minulostí. Nottingham totiž koupil Fawaz Al-Hasawi.

INFOGRAFIKA

Plný náhled po rozkliknutí

Bohatý podnikatel z Kuvajtu, který do klubu za necelé dva roky napumpoval 30 milionů liber (což je v přepočtu zhruba miliarda korun), má s klubem smělé plány: „Chceme zpátky do první ligy, zpátky mezi nejlepší. Utratil jsem kvůli tomu spoustu peněz. Svých osobních peněz. A až se nám to povede, tak to bude můj nejšťastnější den v životě.“

Letos to však ještě nebude. Nottingham je mimo příčky zaručující postup do play off. „Štve nás to. Teď nám nezbývá než co nejlépe zakončit sezonu a poctivě se připravit na příští ročník,“ řekl dočasný trenér Gary Brazil, který po sérii porážek a remíz nahradil Billyho Daviese.

Mimochodem, Nottingham je jediným bývalým vítězem Ligy mistrů či Poháru mistrů evropských zemí, který v současnosti nehraje v nejvyšší ligové soutěži své země. V Anglii vůbec existuje dost bývalých mistrů, kteří paběrkují v nižších soutěžích.

Trojnásobný šampion Leeds ještě na jaře 2000 hrál proti Slavii ve čtvrtfinále Poháru UEFA (a postoupil), ale v posledních letech se „plácá“ ve druhé, nebo dokonce až ve třetí lize.

Trojnásobný anglický mistr Wolverhampton Wanderers působí jen ve třetí nejvyšší soutěži. Šestinásobný šampion Sunderland v Premier League zase hraje o záchranu a hrozí mu sestup.

Jak jsou na tom jinde v Evropě? V německé bundeslize nepůsobí hned čtyři troj- či čtyřnásobní mistři: Kaiserslautern, 1. FC Kolín, Lokomotiva Lipsko a Fürth. Sestup navíc reálně hrozí Hamburku, sedminásobnému šampionu a vítězi Poháru mistrů evropských zemí.

Nejslavnější kluby ve Španělsku, tedy Real Madrid a Barcelona, z nejvyšší soutěže nikdy nespadly. Z mistrů mezi elitou chybí jen Deportivo La Coruňa, které se teď ovšem mezi nejlepší vrátí. Na druhou stranu sestoupí Betis Sevilla, šampion z roku 1935.

Druhou ligu už hrály Sparta, Slavia i Ostrava

Klub, který by v první lize vydržel celou dobu, v Česku neexistuje. Dokonce i pražská „S“ tento těžký moment zažila. „Všichni říkali, že Sparta nemůže sestoupit. A najednou nám docházelo, že se do druhé ligy řítíme,“ vzpomínal útočník Bohumil Veselý před lety.

První a zároveň poslední sestup zažila Sparta v roce 1975. „Blízko“ byla už o dva roky dřív, ale tehdy ještě nakonec skončila jedenáctá. Na návrat do první ligy jí však stačila jediná sezona, takže mezi nejlepšími působí bez přestávky už skoro čtyřicet let.

Ještě delší účastí v první lize se chlubí Baník Ostrava (poslední sestup 1966) a Slavia (1963). Právě tato dvě mužstva teď ovšem strašákovi v podobě sestupu čelí. Přitom ještě nedávno něco takové vypadalo nepředstavitelně.

„Když jsem do Slavie v únoru šel, tak jsem si tohle opravdu představit nedokázal,“ uznal obránce Michal Smejkal nedávno. „Ale pořád věřím, že se zachráníme.“

V neděli k tomu dobře vykročili, na hřišti Bohemians vyhráli 1:0.

Autor: