Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sestřelil i Berdycha. Teď se chce talent Raonic usadit mezi elitou

Sport

  18:00aktualizováno  18. února 8:00
SAN JOSE/PRAHA - V roce 2011 vystoupal z druhé stovky světového žebříčku až do první padesátky a byl vyhlášen asociací ATP tenisovým nováčkem roku. Mladý Kanaďan byl tehdy označován za jeden z největších tenisových talentů planety. Jednou bude porážet i hvězdy, říkalo se. Teď patří dvaadvacetiletému rodákovi z Černé Hory Milosi Raionicovi třináctá příčka a věří, že konečně přišla jeho chvíle. "Chci proniknout do elitní desítky," říká.

Kanadský tenista Milos Raonic foto: ČTK

Tenisový turnaj mužů v San Jose

(tvrdý povrch, dotace 546.930 dolarů)

Dvouhra - finále: Raonic (1-Kan.) - Haas (4-Něm.) 6:4, 6:3.

Čtyřhra - finále: Malisse, Moser (4-Něm./Belg.) - Hewitt, Matosevic (Austr.) 6:0, 6:7 (5:7), 10:4.

Na turnaji v americkém San José získal Raonic v noci na pondělí už třetí titul v řadě. Svoje kvality už nadějný hráč potvrdil na začátku února. Dvěma výhrami pomohl Kanadě k vítězství v 1. kole Davis Cupu nad jeho pětinásobnými vítězi. A přestože Španělům chyběly všechny opory, nikdo mu nezkazí radost z toho, že svou zemi dovedl do historicky prvního čtvrtfinále v prestižní týmové soutěži.

Už dva roky se dere vzhůru, nezastavila ho ani předloňská operace kyčle, kvůli které nemohl čtyři měsíce hrát. V minulém roce nasbíral hned deset skalpů tenistů z první desítky pořadí ATP. Jednou porazil i českou jedničku Tomáše Berdycha, dvakrát třeba vítěze olympiády v Londýně a US Open Andyho Murraye. Ale aby mezi nejlepší opravdu prorazil, potřebuje především stabilizovat výkonnost. Všechny čtyři dosavadní tituly vyhrál na turnajích na začátku sezony. "Ale letos by to mělo být jiné, v přípravě jsem na sobě hodně pracoval," vysvětluje v rozhovoru pro USA Today Raonic.

Jeho největší zbraní je servis, loni na podání vyhrál 93 procent gamů a odvrátil 74 procent brejkbolů. Soupeřům nasázel 1002 es a je v tomto ohledu druhým nejúspěšnějším hráčem na okruhu po Američanovi Johnu Isnerovi, který dal o tři esa víc. V posledních měsících si odborníci také všimli, že zapracoval na volejích a returnech, které bývaly jeho slabinou. "Uvědomil jsem si, že nemůžu spoléhat jen na servis. Podání musí člověk podpořit spoustou dalších úderů, abych mohl diktovat při zápasech tempo a mohl využít každé zaváhání rivala," tvrdí Raonic, který pochází z inženýrské rodiny a žije v Kanadě od tří let.

Ach ta psychika, zkušenější hráči ho ještě umí zlomit

Jenže většina starších a zkušenějších hráčů ho pořád dokáže psychicky udolat. "Vrátí tolik neskutečných úderů a dokáží tak dobře bránit, že ho zlomí a Milosova hra najednou pokulhává," vypráví Ranoicův španělský trenér Galo Blanco. Tenista však věří, že mu se sebevědomím hodně pomohou nedávná daviscupová vítězství. "Je to jiný druh tlaku, který jsem dosud neznal. Čekalo se ode mě, že vyhraju. Ale nemusel jsem to dělat jen kvůli sobě, ale také kvůli týmu. Třeba mi to pomůže lépe zvládat problémy se sebedůvěrou na větších turnajích," přeje si Raonic.

Zdaleka nejvíc se totiž trápí na grandslamech, na nichž nejdál došel do 4. kola. "Jsou to dveře, do kterých neustále buším. Když vydržím dost dlouho, určitě je prorazím," zůstává trpělivý. Právě úspěch na jednom ze čtyř vrcholů sezony mu schází, aby úplně zastínil stejně starého Bernarda Tomice, který je rovněž považován za obrovský talent. Australan s bosenskými kořeny totiž došel až do čtvrtfinále Wimbledonu 2011.  Jinak ale vede Raonic, který narozdíl od prostořekého průšviháře Tomice působí jako skromný mladík.

V Kanadě je přitom superstar, země totiž nikdy neměla žebříčkově tak dobrého tenistu. Na ulicích v Torontu hráče často lidé zastavují a žádají o autogramy. "Fanoušci mě hodně poznávají a postupu v Davis Cupu to ještě umocní. Snad se díky tomu zvedne zájem o tenis v hokejové Kanadě," doufá Raonic. Navíc podepsal lukrativní sponzorskou smlouvu, která z něj dělá milionáře. Hned se začal věnovat charitě a nedávno se také přestěhoval do luxusního bytu v Monte Carlu, kde bydlí nedaleko světové jedničky Novaka Djokoviče a bývalé královny mezi ženami Caroline Wozniacké.