Senzace v první lize! Plzeň doma nečekaně prohrála s předposlední Jihlavou

19:00
Plzeň - Fotbalisté vedoucí Plzně v dohrávce 18. kola první ligy doma překvapivě prohráli s předposlední Jihlavou 0:1 a poprvé v této sezoně nejvyšší soutěže nebodovali. Utkání rozhodl ve 22. minutě gól obránce Petra Tlustého.

18. kolo první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava, 26. února v Plzni. Radost Jihlavy z gólu. foto: ČTK

Viktoria na svém stadionu v lize prohrála poprvé od srpna 2016 a v čele tabulky má dvanáctibodový náskok před Slavií. Vysočina navázala na minulou domácí výhru 1:0 nad mistrovskou Slavií, venku poprvé v ročníku bodovala a v tabulce se dotáhla na čtrnácté Slovácko.

Trenér Plzně Vrba udělal v základní sestavě dvě změny proti čtvrtečnímu utkání Evropské ligy s Partizanem Bělehrad (2:0). Čermák v záloze nahradil vykartovaného Koláře a do branky se vrátil Kozáčik místo Hrušky.

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 0:1 (0:1)

(18. kolo první fotbalové ligy)

Branka: 22. Tlustý. Rozhodčí: Orel - Pelikán, Koval. ŽK: Limberský, Zeman, Hrošovský, Řezník - Ljovin, Ikaunieks. Diváci: 4138.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava (85. Kovařík), Hrošovský - Kopic, Čermák (64. Ivanschitz), Zeman (64. Petržela) - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Jihlava: Rakovan - Vaculík (87. Klíma), Tlustý, Buchta, Schumacher - Ljovin - Fulnek (70. Holík), Dvořák, Urblík, Zoubele (76. Nový) - Ikaunieks. Trenér: Svědík.

Hned v první minutě hostující Ikaunieks zkusil z dálky překvapit Kozáčika, ale míč skončil nad brankou. Lotyšský útočník tak nenavázal na srpnové vzájemné utkání, ve kterém otevřel skóre už po 27 vteřinách.

Domácí se v mrazivém počasí nedostávali k obvyklé hře ani k soupeřově brance. Ve 22. minutě tak nečekaně skórovala Jihlava. Po rohu se od Zoubeleho odrazil míč k volnému Tlustému a ten zblízka nedal Kozáčikovi šanci.

Největší plzeňskou příležitost prvního poločasu zahodil Čermák, který po Krmenčíkově patičce v dobré pozici trefil jen obránce Buchtu. Jihlavští vysoko napadali a dostávali favorita pod tlak. Po půlhodině si Kozáčik špatně zpracoval Hořavovu malou domů a nechal se obehrát Ikaunieksem, jenž ale z úhlu napálil boční síť. Těsně před pauzou zaváhání jihlavského brankáře Rakovana nepotrestali Hořava ani Krmenčík.

Druhý poločas domácí začali tlakem, ale obrana Vysočiny odolávala. Rakovan tolik práce neměl a v pohodě si poradil s hlavičkou i střelou Krmenčíka.

Západočeši se čím dál tím víc trápili a kromě nepřesné rány Hrošovského si velkou šanci dlouho nevypracovali. Až v závěrečné pětiminutovce Rakovan vyškrábl nad břevno Hejdovu hlavičku a vykopl i pokus dalšího stopera Hubníka. Stadion Viktorie, kam zavítalo pouze 4138 diváků, tak musel strávit překvapivé zklamání.

Plzeňští proti Jihlavě ukončili vítěznou sérii, která trvala šest ligových zápasů. Soupeři z Vysočiny doma podlehli poprvé v historii nejvyšší soutěže.