Senzace na MS pokračuje. Švýcaři odklidili i Kanadu a o titul se utkají se Švédskem

14:45aktualizováno  21:34
KODAŇ - Hokejisté Švédska si opět po roce zahrají na mistrovství světa o zlato. Obhájci titulu si v Kodani zajistili postup vysokou semifinálovou výhrou 6:0 nad přemožiteli Čechů Američany. Jejich finálovým soupeřem budou Švýcaři, kteří v druhém semifinále překvapivě zdolali Kanadu 3:2. Kanaďané si zahrají s USA jen o bronz.

Švýcaři slaví postup do finále foto: Reuters

Švýcarsko, které už ve čtvrtfinále zaskočilo jiného favorita Finsko (3:2), bude v nedělním finále usilovat o historicky první zlato. O titul si Švýcaři zahrají po pěti letech. I tehdy byli na šampionátu ve Stockholmu a Helsinkách jejich soupeřem Švédové, kteří vyhráli jasně 5:1. Stříbro mají Švýcaři rovněž z MS v roce 1935.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku -semifinále (Kodaň):

Švédsko - USA 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky
: 15. Arvidsson (De La Rose, Forsberg), 28. Pääjärvi (Backlund), 31. Hörnqvist (Backlund, Klingberg), 31. Janmark (Rakell), 52. Arvidsson (Zibanejad), 58. Kempe (Backlund). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Gouin - McCrank, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.490.

Kanada - Švýcarsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
: 28. Horvat (Dubois, Pageau), 58. Parayko (McDavid, Schenn) - 19. Scherwey (Untersander, Kukan), 30. Hofmann (Fiala, Andrighetto), 45. Haas (Andrighetto, Diaz). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Kubuš (SR) - Lhotský (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:2. Diváci: 12.166.

Svěřence kouče Patricka Fischera nasměroval za jistotou medaile na konci první třetiny Tristan Scherwey. Pak sice vyrovnal Bo Horvat, ale Švýcarům se podařilo odskočit góly Gregoryho Hofmanna a Gaetana Haase do vedení 3:1. Colton Parayko už stihl v power play pouze snížit.

Švýcaři se favorita, který usiloval o čtvrtou finálovou účast za sebou, nezalekli. Už ve třetí minutě byl ve velké šanci Haas, z dorážky ale neuspěl. Poté se Meier po nahrávce od Vermina protáhl mezi dvěma Kanaďany, jenže při zakončení nemířil přesně.

Ve 12. minuty měl svou první možnost Scherwey, pálil však jen do náruče gólmana Kuempera. Na druhé straně dal o sobě poprvé vědět kanadský kapitán McDavid, který procedil puk za záda Genoniho, ale Švýcaři ho stihli uklidit do bezpečí.

Meier po jedinečné nabídce od Josiho sice ještě nepochopitelně selhal, přesto to byli Švýcaři, kdo gólově udeřil jako první - 79 vteřin před přestávkou se zdálo, že Nurse má pod kontrolou Scherweyho, ale ten přes kanadského beka vypálil tak, že Kuemper neměl šanci.

Ve 28. minutě se favorit dočkal vyrovnání, když Horvat vypálil stejně dokonale z podobné parkety na zadní tyč jako Scherwey.

Jenže uběhly jen dvě minuty a 20 vteřin a Švýcaři měli vedení zpět. Fiala našel při početní výhodě skvělou nahrávkou Hofmanna a ten usměrnil kotouč do prázdné branky. Rychlou odpověď měl na holi znovu Schenn, jenže nedal. Pak se vytáhl skvělým zákrokem Genoni proti Beauvillierovi, který pálil do odkryté branky, ale gólman se stihl bleskově přesunout.

V úvodu třetí části byl blízko druhé trefě Kanady O’Reilly, jenže Genoniho zachránila tyčka. Pak se hákováním provinil proti pravidlům Nugent-Hopkins, Haas dokonale tečoval Andrighettovo nahození a Švýcaři zvýšili už na 3:1. Teprve poté začal výkon Kanaďanů nabírat na obrátkách.

Viktor Arvidsson slaví semifinálový gól proti Američanům
Semifinále MS 2018: Švédsko - USA (gól Arvidssona)

Ve velkých příležitostech byli Beauvillier a O’Reilly, Švýcaři však dlouho odolávali. Necelé tři minuty před koncem zamířil Kuemper na střídačku a Parayko ranou od modré čáry vykřesal vcelku brzy naději. V posledních vteřinách mohl Kanadu spasit kapitán McDavid, ale neuspěl.

Kanada vyhrála na střely mezi tyče 45:17, třetí dějství opanovala dokonce 18:1.

Švédové utekli ve druhé třetině

Seveřané zvítězili i v devátém vystoupení na turnaji především díky skvělé pasáži ve druhé třetině, kdy během tří minut a sedmi vteřin odskočili z těsného vedení 1:0 na 4:0.

Dva góly vstřelil útočník Viktor Arvidsson, tři asistence zaznamenal další forvard Mikael Backlund. Čisté konto zásluhou 41 zákroků vychytal již potřetí na šampionátu gólman Anders Nilsson.

Od úvodního vhazování se hrálo oboustranně s otevřeným hledím a k vidění tak byla šance za šancí. Tu největší měl Gaudreau, který zakončoval ostře bez přípravy do odkryté branky, ale Nilsson skvělým zákrokem předznamenal svůj dnešní fantastický výkon. Na druhé straně Janmark ze sóla rozezvučel horní tyč.

Tým USA byl střelecky výrazně aktivnější, v první třetině vyslal mezi tyče dvakrát víc ran než soupeř (16:8), jenže důležitý vedoucí gól dali Švédové. V 15. minutě našel po jejich akci za Kinkaidovými zády volně ležící kotouč Arvidsson a snadno skóroval. Po chvilce mohl i zvýšit, jenže tentokrát měl při jeho úniku navrch strážce americké branky.

Velmi důležitým okamžikem byla dlouhá přesilovka USA po faulu Adama Larssona ze 24. minuty, po němž dostal trest na dvě plus dvě minuty. Kreider mohl vyrovnat při rychlé dorážce puku, který se vrátil před branku po odrazu od zadního hrazení, jenže minul prázdnou branku. Na druhé straně zahrozil Everberg, Nilssona pak nepřekvapila ani Larkinova teč.

Na konci oslabení však přišel DeBrincat o puk po ataku Ekmana-Larssona a Backlund uháněl na americkou branku. McAvoy ho zpomalil faulem, Kinkaid pak chytil Backlundovo zakončení i vleže první dorážku Pääjärviho, ale na tu druhou už dosáhnout nemohl. Po Boninově ráně pak kotouč zvolna klouzal do švédské branky, jenže Klingberg ho se severským klidem zametl pod Nilssonův rozklek.

Na 3:0 zvýšil po bleskové souhře při přesilovce po zbytečném faulu, jehož se dopustil Gaudreau, z parkety mezi kruhy Hörnqvist. Uběhlo jen 11 sekund a Švédové měli na své straně už čtyřbrankový náskok, když Janmark ustál McAvoyův atak a prostřelil Kinkaida mezi betony. Američané sáhli k oddechovému času, jenže gól naděje nadále nepřicházel.

A nepřišel ani ve třetím dějství, ačkoli po něm zámořský tým hodně toužil, o čemž jasně vypovídal poměr střel v této části 20:4 ve prospěch USA. Už devět minut před koncem to Američané zkusili s hrou bez gólmana, bleskově ji ale ukončil Arvidsson.

Mimořádný zákrok pak předvedl Nilsson, když se odražený kotouč dostal naprosto ideálně mezi kruhy do cesty rozjetému Pionkovi, jenže švédský gólman ho vleže zvednutou rukou dokázal zastavit. Celkově šestnáctou výhru Švédů v řadě na MS včetně loňského šampionátu pak zpečetil ještě Kempe. Švédská série trvá od loňské porážky 3:4 právě s USA v základní skupině.