Senzační výhra. Hokejová osmnáctka ve čtvrtfinále MS zaskočila Kanadu

18:53
Magnitogorsk - Česká hokejová reprezentace do osmnácti let si připsala velký úspěch. Svěřenci trenéra Davida Bruka zaskočili ve čtvrtfinále světového šampionátu silnou Kanadu a po výhře 2:1 vyzvou v sobotním semifinále USA.

hokejová reprezentace (ilustrační snímek) foto: Twitter IIHF

Byli jasnými outsidery, ve skupině prohráli tři ze čtyř zápasů. Navíc čelili tuze silné Kanadě. Čeští hokejisté přesto čtvrtfinále světového šampionátu do 18 let zvládli a po těsném vítězství 2:1 postupují do bojů o medaile. O české góly se postarali Petr Čajka s Matějem Blümelem, v brance se překonával Lukáš Dostál.

Od prvních minut Češi ukazovali, že se favorizované Kanady nebojí. Zatímco po minulých zápasech si svěřenci David Bruka často vyčítali zbytečná vyloučení a malou obětavost, první třetina naznačila zlepšení. Byli důraznější, což vedlo také k první brance v utkání.

Čajka byl na modré čáře dravější než protihráč a vybojovaný puk poslal osamocenému Blümelovi, který se trefil přesně mezi beton a vyrážečku kanadského brankáře.

První krizi si Češi vybrali před polovinou zápasu, kdy Kanaďané zatlačili a svěřenci trenér Bruka nebyli schopni rozehrát ani střídat a vedení udrželi především díky vynikající práci Dostála. Vše navíc dovršila dvě vyloučení Zábranského a Blümela po sobě.

Čeští mladíci ale prokázali zlepšení také v této disciplíně a přes několik velkých šancí soupeře v početní nevýhodě neinkasovali. Naopak sami mohli udeřit ve vlastní přesilové hře, Kvasnica ale při největší šanci mířil z mezikruží těsně vedle branky.

Také do třetí dvacetiminutovky vstoupili Češi odhodlaně a Kanaďanům ukázali, že se nechtějí jen bránit a držet jednobrankový náskok. Na favoritech navíc byla s přibývajícím časem vidět nervozita. A mělo jim být ještě hůř.

Petr Čajka se zmocnil v 51. minutě v útočném pásmu puku, projel přes obránce až do levého kruhu, zamířil přesně k pravé tyči a rozjásal českou lavičku.

Kanada se ale nevzdala. Dellandrea dostal křížnou přihrávku do místa, kde nebyl žádný český obránce, a pohotově zasunul puk do odkryté branky.

Následně čeští hráči museli přežít perné chvíle v oslabení, gólman Dostál ale nepustil za svá záda jediný puk. Kanada zkusila v poslední minutě hru v bez brankáře, svěřenci trenéra Bruka ale závěrečný tlak ustáli a radují se ze senzačního postupu.