Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Senzace dokonána. Házenkáři zdolali Maďarsko a postoupili na ME ze základní skupiny

20:04
Varaždín - Čeští házenkáři v závěrečném utkání základní skupiny D evropského šampionátu v Chorvatsku zdolali favorizované Maďarsko 33:27 a nečekaně postoupili do čtvrtfinálové fáze turnaje mezi dvanáctku nejlepších celků. K dnešnímu triumfu přispěl životním výkonem a 14 brankami Ondřej Zdráhala.

ČR - Maďarsko, utkání skupiny D mistrovství Evropy házenkářů. Na snímku český hráč Tomáš Číp. foto: ČTK

Reprezentanti ve Varaždínu navázali na pondělní senzační vítězství na Dánskem a papírově nejtěžší skupinu zakončili s dvěma výhrami a jedinou prohrou od Španělska.

Do další fáze turnaje, kterou bude šestičlenná skupina, si národní tým přenese dva body. Jeho soupeři budou Německo, Makedonie a Slovinsko. Do semifinále postoupí první dva týmy z každé ze dvou šestičlenných skupin.

ČR - Maďarsko 33:27 (15:11)

(utkání skupiny D mistrovství Evropy házenkářů ve Varaždínu)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Zdráhala 14/3, Hrstka 4/3, Číp a Horák po 4, Kašpárek a Stehlík po 3, Bečvář 1, Petrovský, Mubenzem, Kasal, Zeman, Landa, Kotrč, Sviták.

Nejvíce branek Maďarska: Lekai 9/2, Balogh 5/1. Rozhodčí: Pichon, Reveret (oba Fr.). Sedmimetrové hody: 6/6 - 4/3. Vyloučení: 4:1. ČK: 28. Petrovský (ČR).

Národní tým prošel ze skupiny poprvé od roku 2010, kdy obsadil na ME osmé místo. Tehdy stejně jako nyní na úvod utrpěl debakl se Španělskem a postup vybojoval v závěrečném zápase skupiny rovněž s Maďarskem po téměř totožné výhře 33:26. Českým maximem na Euru je šestá příčka z roku 1996. Reprezentanti přitom letos startují na velké akci poprvé bez opory Filipa Jíchy, který ukončil kariéru, a chybí i střelec Tomáš Babák.

Zatímco v sobotu v úvodním utkání skupiny se Španělskem utrpěl český celek debakl 15:32, v dalších dvou zápasech předvedl výkony na samé hranici možností. V pondělí reprezentanti senzačně porazili úřadující olympijské vítěze z Dánska 28:27 a ve velkém stylu odehráli i duel s Maďarskem.

Soupeř, který měl v hledišti díky malé vzdálenosti od svých hranic velkou podporu, sice rychle vedl o dvě branky, ale Češi ztrátu záhy dohnali. Mezi tyčemi opět zářil hrdina pondělního utkání brankář Galia a jeho tým šel po čtvrthodině poprvé v zápase díky Čípově trefě do vedení.

Ve 22. minutě chytil náhradní brankář Mrkva sedmičku, na druhé straně ze stejné situace nezaváhal Zdráhala a reprezentanti už měli tříbrankový náskok. Maďarský favorit se trápil a skoro deset minut neskóroval, Češi mezitím zvýšili na 15:10. Dvě minuty před pauzou dostal za faul rovnou červenou kartu Petrovský a Maďaři do pauzy snížili na 11:15.

Po přestávce ale dál pokračoval ve skvělé střelecké formě Zdráhala, jenž dvěma góly brzy upravil na 17:11. Maďarsko se ve 42. minutě po sérii čtyř branek dotáhlo na rozdíl dvou tref, ale spoluhráče pak opakovaně držel hlavně Zdráhala, který v druhé půli skóroval osmkrát.

Maďaři se pak v 54. minutě ještě jednou přiblížili na rozdíl dvou gólů, ale český celek, jemuž stačila k postupu i remíza, už větší drama nepřipustil. Závěr dohrál v exhibičním duchu a mohl slavit nečekaný úspěch.