16. prosince 2009 23:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Selhali jsme naprosto ve všem, litovali sparťané po blamáži s Kodaní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Sparťanský smutek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparťanský smutek. | foto: ČTK

PRAHA Byla to velká škoda, nechat si proklouznout mezi prsty účast v další fázi Evropské ligy. V tom se shodli sparťanští trenéři i fotbalisté, kteří ale současně přiznali, že do jarní části postoupil lepší tým. Kodaň dnes na Letné jasně kralovala, domácí podali matný výkon a páteční losování vyřazovací fáze se tak odehraje bez české účasti.

"Byli jsme příliš zalezlí, z toho to vše vyplývalo. Báli jsme se hrát. Mrzí mne to, na zápas jsme se těšili," neskrýval po zápase rozčarování středopolař Juraj Kucka.

Pospěch si užil návrat na Letnou

Po roce se fotbalista Zdeněk Pospěch vrátil na pražskou Letnou jako soupeř bývalého zaměstnavatele Sparty a vychutnával si radost z vítězství svého FC Kodaň, který si po hladké výhře 3:0 v přímém souboji zajistil postup ze základní skupiny Evropské ligy. Pospěcha potěšilo, jak suverénně se dánští šampioni v české metropoli prezentovali, ale zaskočila jej reakce sparťanských fanoušků, kteří na něj během utkání začali pískat.

V první řadě si však užíval radost z přesvědčivého triumfu. "Abych pravdu řekl, tak jasnou výhru jsem nečekal. Překvapilo mě to. Ale hráli jsme výborně, za celý zápas jsme neudělali jedinou chybu," pochvaloval si Pospěch, jehož český parťák v kodaňském týmu Libor Sionko naskočil jen na závěrečnou dvacetiminutovku.

Podle Pospěcha se na Spartě negativně podepsala absence stoperů Tomáše Řepky a Romana Hubníka. "Přece jenom to pro ně jsou klíčoví hráči a Spartu to poznamenat muselo. My jsme naopak hráli aktivně, eliminovali jsme útočníky domácích a k ničemu jsme je vlastně nepustili," líčil Pospěch.

Úspěch Kodaně mohl brát jako opožděný dárek k jednatřicátým narozeninám, které oslavil v pondělí. A s úlevou mohl vyrazit přímo z letenského stadionu za rodinou do Opavy, kde oslaví Vánoce.

"Moc jsme chtěli postoupit, takže můžeme být hodně spokojení. Jsme za to rádi, ale beru to tak, že jsme spíš splnili povinnost poté, co jsme v létě nepostoupili do Ligy mistrů," připomněl Pospěch překvapivé vyřazení Kodaně Apollonem Limassol. "Tohle je taková maličká náplast. Ligy mistrů je prostě Liga mistrů," řekl Pospěch.

Náladu mu trochu pokazila jen reakce sparťanského publika, které na bývalého letenského kapitána během prvního poločasu začalo pískat. Důvod? Divákům se zdálo, že Pospěch před jedním z autových vhazování zdržuje hru.

"Tak to vůbec nebylo. Jen jsem si musel zavázat tkaničku, abych mohl pokračovat ve hře. Nikdy jsem přece nezdržoval. Takže mě zaskočilo, jak lidi reagovali," uvedl Pospěch.

Sparťanský trenér Jozef Chovanec litoval hlavně toho, že zklamáni odcházeli diváci, kterých se sešlo nejvíce ze všech domácích podzimních utkání a vydrželi povzbuzovat až do konce.

"Pro ně to je velká škoda a přáli bychom si, aby nám zachovali přízeň i pro jaro. Kodaň byla lepším týmem a na naší hře se ukázalo, jak moc nám chyběli dva hlavní pilíře Řepka s Hubníkem, který se necítil na to v takovém zápase nastoupit. Situace při inkasovaných gólech ale byly triviální, šlo je řešit i bez opor," pojmenoval domácí kouč hlavní důvody dnešního propadáku.

Podle Chovance šlo o totální výbuch. "Nikdo nebyl schopen udržet koncentraci a soupeři jsme sami nabídli branky, dvě byly po naprosto stejných situacích. Mužstvo tíhu utkání neuneslo, hráči naprosto neplnili taktické pokyny," uvedl trenér, podle kterého to trochu kazí dojem za jinak poměrně slušný podzimem.

"Získali jsme sedm bodů, což není špatné. Hráli jsme do posledního zápasu o postup, ale to co nás v předchozích zápasech zdobilo, v tom jsme dnes zklamali," uvedl zklamaný kouč, podle kterého předváděl jeho tým slušnou hru jen na začátku druhého poločasu před třetím gólem.

Také další hráči s trenérem souhlasili, ale neuměli si vysvětlit, proč nedokázali bez svých vůdců postupový boj více zdramatizovat. "Do zápasu jsme vstoupili katastrofálně a stejně hráli celý zápas. Neplnili jsme si taktické pokyny a i když samozřejmě musela být znát absence Tomáše s Romanem, mohli jsme hrát lépe i bez nich," prohlásil Igor Žofčák.

Nepovedený zápas sehrál obránce Niklas Hoheneder. Rakouský zadák měl místo distancovaného Tomáše Řepky a zraněného stopera Romana Hubníka dirigovat defenzivu, ale svými chybami se podepsal pod druhý i třetí gól Kodaně.

"Bylo to nešťastný zápas, pro celý tým, i pro mě osobně. Před druhým gólem přede mnou rychle skočil míč a kdybych jej chtěl zasáhnout, hrozilo, že si dám vlastní gól. A penaltový faul? Byla to moje chyba, ale rozhodčí to pískat nemusel," uvedl Hoheneder.

Další bek Ondřej Kušnír také výmluvy nehledal, podle něj Sparta hrála bídně. "Je to obrovské zklamání a všichni máme hlavy dole. Od začátku jsme byli pod tlakem, nezvládli jsme to. Nic jsme si nevytvořili, jen jsme nakopávali míče a takhle se fotbal hrát nedá," zlobil se Kušnír.

Podle něj se na hře Sparty podepsala výrazně i absence Řepky s Hubníkem. "To jsou velké ztráty, ale věděli jsme, že se bez nich budeme muset obejít. Fotbal někdy takové situace přináší, na to se vymlouvat nemůžeme," řekl Kušnír.

Kodaňský trenér Staale Solbakken připustil, že tak klidný průběh zápasu nečekal. "Jsem hrdý na to, co jsme zde předvedli a jen jsme potvrdili vzrůstající formu ze závěru podzimu. Tohle byl pro mě nejklidnější zápas, kontrolovali jsme hru po celých devadesát minut a zvlášť na trávníku doma neporažené Sparty si takové výhry cením," uvedl norský kouč v dánských službách.

ČTK
  • 3Diskuse