5. března 2007 11:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šel bych do toho, ale...

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse

LUBLAŇ/PRAHA Rozmrzelý z výkonů nejen slovinských, ale také českých skokanů sledoval v televizi šampionát v Sapporu Slovinec Vasja Bajc (45). „Protože Jakuba Jandu i Čechy vůbec mám pořád v srdci,“ pravil charismatický kouč, který v roli trenéra českého týmu dotáhl Jandu k výšinám.

* LN Jistě jste i po loňském odchodu od českého družstva sledoval Jandovy výsledky. Co jste jim říkal?
No právě, mrzí mě to pořád. Ani teď si Jandys moc nevěřil, vím to. Bylo mi líto, že jsme se museli rozloučit. Na druhou stranu jsem chtěl ukázat lidem, kteří non stop kritizovali úplně všechno a neustále se míchali do mojí práce, že to můžou dělat sami. Takové řeči by naštvaly každého, sportovce nevyjímaje.

* LN Koncem ledna jste odešel také od slovinského týmu. Proč vlastně?
Protože se šéf našich skoků Primož Ulaga příliš cpal do mojí práce, což nemám rád. Loni jsem řekl, že na vzestup našich skoků potřebuju čas, a to se potvrzovalo. Brzy jsme na závodech byli kolem patnáctky, potom už čtyři Slovinci figurovali ve třicítce, což se po mně na začátku chtělo. Jenže začaly řeči, že výsledky pořád nejsou, že jsme zase neměli nikoho v osmičce a kdesi cosi. Primož začal s intrikami a logicky nastaly spory. Tak jsem to odpískal.

* LN Skončil jste ale hned poté, co Rok Urbanec vyhrál závod Světového poháru v Zakopaném, a od českého týmu jste odešel po triumfu Jandy v tomto seriálu. Odcházíte, když jste na vrcholu?
A není to lepší, než odcházet a být na dně? Ne že bych našim skokanům nedobré výsledky přál, ale i v Sapporu se moji kritikové mohli přesvědčit, že neměli pravdu. Znovu se ukázalo, že demokracie nemá ve sportu co dělat. Vždycky musí být jediný člověk, který ponese odpovědnost. U nás mluvil každý do všeho. A Primož to podporoval, takže se nevědělo, kdo pije a kdo platí. Odnesli to ovšem skokani.

* LN Už máte novou práci?
Ještě ne. Čekal jsem, až skončí světový šampionát a na mnoha stranách se začnou hledat noví trenéři. Doufám, že se najde něco i pro mě. A když ne, budu dělat něco jiného.

* LN Jakub Janda v Sapporu naznačil, že to při spolupráci s trenérem Richardem Schallertem skřípe. Zřejmě by přivítal váš návrat k týmu. Co vy na to?
Stát se může všechno. Jenže po zkušenostech bych potřeboval mít potvrzené ode všech struktur, které do skoků zasahují, že po sobě nepůjdeme. To už bych nechtěl prožít, ať by to bylo od Jandova týmu anebo odjinud.

* LN Trenér Schallert je Rakušan, který příliš neumí česky. Může to být překážka?
To přece ví každý, já na to upozorňoval, i když Ritchie je dobrý trenér. Vím to ze zkušenosti. V devadesátých letech jsem působil osm roků v Japonsku, první dvě sezony jsem dělal asistenta a učil se jazyk. Měl jsem tlumočníka, nikdo na nikoho nežárlil. Vytvořili jsme systém, oni si ho přeložili. A začali jsme vozit medaile z mistrovství světa a olympiád, bylo jich osmadvacet. Protože když kluci neumí dobře anglicky, je to špatné. Bez řeči, byť ne stoprocentní, bych byl v Japonsku ztracený, se skokany musíte probírat i psychické problémy.

* LN Takže kdyby vás šéf skokanského úseku Leoš Škoda požádal o návrat, přijal byste?
Proč ne? Ale pouze v případě, kdyby se všechny strany dohodly, že si nebudou dělat problémy a táhly by za jeden provaz. Vrátil bych se nejen kvůli Jandovi, máte i mladé, perspektivní skokany Koudelku, Hájka, Vaculíka, Mazocha, až se uzdraví... Za dva roky se v Liberci můžete dočkat úspěchu. Vážně!

* LN Promiňte, ale v českých skokanských kruzích se proslýchá, že jste měl v minulém týdnu prodělat srdeční slabost, a vy zvesela probíráte skoky ze všech stran.
Já a slabost? Nesmysl. Snad jedině... V dětství mi po autonehodě léčili páteř a od té doby občas cítím mravenčení v prstech. Nejspíš to někdo překroutil, znáte lidi.

JIŘÍ JAKOUBEK, Lidové noviny
  • 14Diskuse
Najdete na Lidovky.cz