Sedmibojařka Cachová má z ME do 23 let stříbro

19:00aktualizováno  19:33
OSTRAVA - Česká sedmibojařka Kateřina Cachová vybojovala na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě stříbrnou medaili v osobním rekordu 6123 bodů a pojede na mistrovství světa do Tegu. Jednadvacetiletou atletku, která si vylepšila osobní rekord o plných 212 bodů, porazila o pouhých jedenáct bodů Estonka Grit Sadeiková. Česká výprava tak má ze šampionátu po bronzu sprintera Pavla Masláka na dvoustovce dvě medaile.

Sedmibojařka Cachová. foto: ČTK

Juniorská vicemistryně Evropy z roku 2009 a mistryně světa do 17 let rovněž z jejího domovského stadionu v Ostravě v roce 2007 přišla o zlatou medaili v hodu oštěpem, který pokazila výkonem 41,99 metru. V závěrečné osmistovce se ještě snažila smazat manko 94 bodů, ale těsně se jí to nepodařilo. "Ten oštěp byl klíčový, ale povedlo se 6000 bodů i medaile, takže velká spokojenost," prohlásila Cachová.

Svěřenkyně Michala Buzka poprvé v kariéře překonala hranici 6000 bodů, což je mírnější limit zajišťující účast na mistrovství světa v Tegu. V Česku však aktuálně není jiná vícebojařka, která by mohla Cachovou z nominace vyřadit. Její součet je třetím nejlepším výkonem české historie za Zuzanou Lajbnerovou a Eliškou Klučinovou, které společně drží národní rekord 6268 bodů. "To jsem vůbec netušila. Ale ten rekord je ještě daleko," přiznala.

V závěrečné osmistovce potřebovala Sadeikovou porazit téměř o sedm sekund, zvládla to nakonec o šest. "Česká hymna mě lákala, byla to velká motivace," uvedla. "Ale nevěděla jsem, jak běží, neslyšela jsem trenéra, tak jsem běžela, co to šlo. Na konci už mi ale došlo," řekla.

"Já byla hodně nervózní, věděla jsem, že Cachová je lepší běžkyně a můj náskok nebyl kdovíjaký," prohlásila vítězná Estonka. I ona označila za klíčovou disciplínu oštěp. "Mohlo to být v klidu, normálně házím dál," řekla.

Studentka sportovního managementu v Ostravě chce stabilizovat výkonnost a dostat se ještě dál. V budoucnu sní o součtu přes 6500 bodů. "Musím stabilizovat všechny disciplíny, zapracovat na vrzích," prohlásila Cachová.

Cachová měla rezervy
I v Ostravě prý měla rezervy. "V oštěpu, výšce a překážkách," připomněla i první disciplínu sedmiboje, kterou kvůli zdravotním problémům běžela "na druhou nohu". V oštěpu prý byla po vydařené dálce nejspíš moc nahecovaná. "Chtěla jsem až moc, nešlo mi to vůbec technicky," řekla.

Už má za sebou tři sedmiboje a dva ji letos ještě čekají na univerziádě a na MS. "Na limit jsem si věřila, nebude problém jít další závod," ujistila.

Přesto byla před osmistovkou nervózní, po závodu však vzala zavděk i stříbrem. "Máme závěrečnou akci někde v Porubě, tak asi tam to oslavíme," usmívala se.

Třetí místo vybojovala Ruska Jana Maximovová z Běloruska (6075). Druhá česká vícebojařka na startu Lucie Ondraschková obsadila až sedmnácté místo i proto, že měla ve skoku do dálky tři nezdařené pokusy.

V dálkařském sektoru se blýskla Ruska Darja Klišinová, jež předvedla druhý nejlepší letošní výkon na světě 705 cm. Double má po vítězství na 800 a 1500 m další ruská reprezentantka Jelena Aržakovová, ve výškařském sektoru uchvátil souboj vítěze Bohdana Bondarenka z Ukrajiny a Rusa Sergeje Mudrova, kteří oba překonali 230 cm.

Skvělý osobní rekord 17,72 metru v trojskoku si vytvořil Ukrajinec Šerif El-Šerif a dokonale tak zastoupil zraněnou hvězdu Teddyho Tamgha z Francie.

"Škoda, bez něj ten závod nebyl tak zajímavý, je mi ho líto, je to můj kamarád. Ale já jsem měl dneska svůj den. Trénoval jsem na takový výkon tři roky," řekl vítězný Ukrajinec, který si vytvořil osobní rekord o plných 68 centimetrů.