'Sedm kulí' v Kapském městě: Portugalci drtivou silou smetli KLDR 7:0

13:18aktualizováno  17:04
KAPSKÉ MĚSTO/PRAHA - Portugalští hračičkové v pondělním duelu s KLDR splnili svůj slib o totální ofenzivě. Po slabším prvním poločase, který vyhráli pouze 1:0, se ve druhém rozjeli k nevídané jízdě. Konečný výsledek - 7:0. Díky vysoké výhře se Portugalci výrazně přiblížili postupu do osmifinále.

Portugalsko - KLDR. foto: Reuters

David proti Goliášovi. Jak často omílané spojení na letošním šampionátu? Pro bitvu KLDR a Portugalsko ovšem velmi výstižné přirovnání. Nejen, co do předzápasových prognóz, tak i co do dění na hřišti. V prvním poločase rozhodně.

Severokorejci se totiž rozhodně nezatáhli pouze před své pokutové území, jako v duelu s Brazílií, ale snažili se také zaměstnávat defenzivu soupeře. A dvojici Hong - Čong se to dařilo úspěšně. Přesto již v 7. minutě mohlo zahrozit na druhé straně - po rohu Simaa hlavičkoval po chybě gólmana Ri do tyče Carvalho.

Portugalsko - KLDR.

Jenže poté na delší čas převzali vládu nad vývojem hry na hřišti Severokorejci. Hong a po něm i An vystrašili Eduarda, který musel svým obráncům důrazně promluvit do duše. Zabralo to... Ve 29. minutě Portugalci rychle rozehráli aut, Tiago vydlážil parádní uličku pro Meirelese a ten si už věděl se zakončením rady - 1:0.

S Korejci obdržená branka očividně zatřásla a do konce poločasu se hrálo výhradně podle portugalských not, další gól ale již nepadl, i když střele agilního Meirelese ve 35. minutě moc nechybělo.

Portugalsko - KLDR (Simao se raduje).

Co nezvládl Meireles na konci půle napravil v úvodu druhé. Nejprve dvakrát zahrozili Severokorejci,

KOREJSKÝ KOUČ

"Asi jsme nestanovili správnou strategii. Hráči určitě dali do zápasu všechno, ale propadli takticky. Naše rovnováha mezi útokem a obranou nebyla dobrá. Přišli jsme o šanci splnit náš cíl, kterým byl postup do osmifinále, ale budeme se zodpovědně připravovat na třetí zápas. Budeme muset přehodnotit naši taktiku."

poté ale udeřili Portugalci. Ničivě, drtivě, impozatně. Během sedmi minut nastříleli nebohému soupeři tři branky a odsoudili jedenáct Severokorejců na hřišti do rolí statistů a tréninkových kuželů.

53. minuta - Almeida patičkou narazil Meirelesovi, ten postrčil do křídla Simaovi - 2:0. 56. minuta - Coentrao pláchnul po levém křídle, se štěstím se vyhnul ofsajdové pasti a zcela volný hromutluk Almeida na malém vápně? Jistý gól - 3:0. V 60. minutě akce jak přes kopírák, jen v jiném obsazení -. Ronaldo se vyhnul ofsajdové pasti soupeře, našel zpětnou přihrávkou Tiaga - 4:0.

S trochou nadsázky se dá říct, že v té chvíli se v Severní Koreji vypnul hromadně proud, aby lidé nesledovali "vraždění neviňátek" v bílých dresech.

DEBAKLY

Poslední podobný debakl se zrodil před osmi lety v Jižní Koreji a Japonsku, kde Němci rozstříleli fotbalisty Saudské Arábie dokonce 8:0, hattrickem se tehdy blýsknul Miroslav Klose, který startuje také v Jihoafrické republice.

Vždyť i hrstka severokorejských fanoušků v hledišti stadionu v Kapském městě odvracela zrak.  A navíc v podání Portugalců ještě nebyl řádění konec.

Evropský celek vedený Ronaldem si uvědomoval, že skóre může hrát v postupové matematice výraznou roli a tak po krátkém oddechovém čase udeřil opět v další ničivé vlně - od 81. do 89. minuty lovil nebohý gólman Ri znovu třikrát míč ze své branky. Nejprve se krásně prosadil střídající Liedson, poté se štěstím kapitán Ronaldo a skóre duelu uzavřel hlavou Tiago.

Portugalci tak rázně vykročili za postupem. Na MS totiž nerozhodují vzájemné zápasy (a i kdyby, tak s Pobřežím slonoviny Ronaldo a spol. remizovali), ale rozdíl ve skóre. A to nyní mají Portugalci výrazně aktivní a pokud vyloženě neselžou v posledním duelu s Brazílií, v osmifinále chybět nebudou. Korejci a nejspíše i fotbalisté Pobřeží slonoviny si již mohou s předstihem bukovat letenky do vlasti, případně plánovat dovolenou.

MS ve fotbale - skupina G

Portugalsko - KLDR 7:0 (1:0)
Branky: 60. a 89.Tiago, 29. Meireles, 53. Simao, 56. Almeida, 81. Liedson, 88. Ronaldo. Rozhodčí: Pozo - Basualdo, Mondria (všichni Chile). ŽK: Mendes, Almeida - Pak Čchol-čin, Hong Jong-čo. Diváci: 63.644.

Portugalsko: Eduardo - Miguel, Bruno Alves, Carvalho, Coentrao - Mendes, Tiago, Meireles (70. Veloso) - Simao (74. Duda), Almeida (78. Liedson), Ronaldo. Trenér: Queiroz.

KLDR: Ri Mjong-kuk - Čcha Čong-hjok (75. Nam Song-čchol), Pak Čchol-čin, Pak Nam-čchol I (59. Kim Kum-il), Ri Kwang-čchon - Ri Čun-il, Mun In-kuk (59. Kim Jong-čun), Či Jun-nam, Hong Jong-čo - Čong Te-se, An Jong-hak. Trenér: Kim Čong-hun.