Šebrle na MS bojoval, skončil ale třináctý

11:56aktualizováno  14:32
TEGU - Roman Šebrle skončil v soutěži desetibojařů na mistrovství světa v atletice v korejské Tegu nakonec na třinácté pozici s celkovým součtem 8069 bodů, v závěrečné patnáctistovce zaběhl nakonec čas 4:56,50 minuty. Jeho krajanka Jiřina Ptáčníková si hravě poradila s kvalifikací a postoupila do úterního finále. Stačil jí k tomu první úspěšný pokus na výšce 455 cm.

Roman Šebrle na MS v Tegu. foto: ČTK

Desetibojařská legenda tak nedokázala vybojovat A limit pro olympijské hry v Londýně v příštím roce 8200 bodů. K němu potřeboval Šebrle zaběhnout závěrečnou patnáctistovku pod 4:35 minuty, nakonec se stopky po jeho proběhnutí cílem zastavili na čase 4:56,50.

BOLT ZLATO ZE STOVKY NEOBHÁJIL

Šebrle vybojoval se ziskem 8069 bodů třináctou pozici. Vyhrál americký obhájce zlata Trey Hardee se ziskem 8607 bodů, druhý skončil jeho krajan a hlavní favorit Asthon Eaton se ziskel 8505 bodů, třetí Kubánec Leonel Suaréz ztratil na Eatona čtyři body.

Ptáčníková napoprvé přeskočila základní výšku 425 cm, pak na 440 cm jednou zaváhala. Další dvě postupné výšky ale už zdolala na první pokus a už ani nemusela absolvovat skok na limitní výšce 460 cm. "Jsem maximálně spokojená, je to pro mě náplast za ne moc povedenou sezonu," prohlásila po kvalifikaci Ptáčníková. "Teď můžu překvapit," usmála se.

Jiřina Ptáčníková na MS v Tegu.

Rosolová v posledním třetím semifinálovém běhu na 400 m skončila šestá za 52,53 sekundy a nepostoupila. "Doufala, jsem, že to bude lepší než v rozběhu, ale nebylo. Vůbec nevím proč. Rozběhla jsem to dobře, ale na konci mi došly síly. Nic si z toho závěru nepamatuju," prohlásila Rosolová.

Titul v chodeckém závodu na 20 km obhájil pětadvacetiletý olympijský vítěz Valerij Borčin v času 1:19:56. Triumf ruských závodníků dokonal jeho krajan Vladimir Kanajkin, který přišel do cíle o 31 sekund později. Bronz získal Kolumbijec Luis Fernando López.

Roman Šebrle na MS v Tegu.

Také v dálce žen zopakovala předloňský triumf z Berlína Američanka Brittney Reeseová, které k tomu stačil jediný platný pokus. Hned v první sérii skočila 682 cm a porazila o pět centimetrů druhou Rusku Olgu Kučerenkovou. Bronz si posledním pokusem dlouhým 676 cm zajistila evropská šampionka Ineta Radevičová z Lotyšska.

Legendární Etiopan Kenenisa Bekele pátý titul mistra světa v běhu na 10.000 m nezískal, po vleklém zranění svůj první závod od začátku roku 2010 nedokončil. Vyhrál jeho krajan Ibrahim Jeilan, který v cílové rovince přespurtoval britského reprezentanta somálského původu Mo Faraha, úřadujícího mistra Evropy.

Denisa Rosolová na MS v Tegu.

Dramatickou podívanou slibuje závod mužů na 110 metrů překážek. V rozbězích ukázal svou sílu Číňan Liou Siang, který se po třech letech trápení vinou zranění vrátil ve vrcholné formě a běh na MS mohl takřka celý běžet uvolněně za 13,20 sekundy. Hravě postoupili i nejrychlejší muž sezony Američan David Oliver a olympijský vítěz Dayron Robles z Kuby. Všichni jsou třemi nejrychlejšími muži překážkářské historie.

V Tegu se dnes také přepisovaly atletické dějiny. Poprvé totiž mezi zdravými závodil handicapovaný sportovec. Jihoafričan Oscar Pistorius, který má protézy na obou dolních končetinách, navíc časem 45,39 sekundy postoupil do semifinále závodu na 400 metrů jako čtrnáctý.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...