Sdruženář Pavel Churavý vybojoval skvělé páté místo

21:14
VANCOUVER - Severská kombinace skončila dalším výborným umístěním českého borce. Pavel Churavý doběhl na pátém místě. První dojel Američan Demong a hned za ním jeho krajan Spillane. Na třetím místě je Rakušan Gruber.

Pavel Churavý ve skokanské části. foto: ČTK

Aleš Vodseďálek na 34. místě, 3:34 minuty za vítězem. Miroslav Dvořák je v cíli 28., ztratil 2:56. Tomáš Slavík dokončil závod na 25. místě se ztrátou 2:25.

Čtveřici českých sdruženářů postihl restart skokanské části severské kombinace. Churavý musel i v opakovaném kole hodně dlouho čekat na příznivější vítr. Nakonec předvedl 126 metrů a do běžecké části šel ze skvělého osmého místa.

VANCOUVER ON-LINE

Skokanskou část na velkém můstku výrazně ovlivnil vítr. První kolo bylo zhruba v polovině přerušeno a posunuto. Svůj skok v prvním pokusu stihlo absolvovat 31 ze 46 závodníků, ale točící se vítr některé sdruženáře připravil o kvalitní výkon, což se týkalo také českých reprezentantů Tomáše Slavíka, Miroslava Dvořáka i Aleše Vodseďálka. Churavý se napoprvé vůbec nedostal na řadu.

Druhou šanci využili Vodseďálek (119,5) a Slavík (120,5), naopak při skoku Dvořáka se opět začal vítr točit a pro českého reprezentanta z toho bylo slabých 107,5 metru. Churavý si také musel na svůj skok dlouho počkat a nakonec se ukázalo, že měl zřejmě velké štěstí na vítr, neboť favorité v závěru skákali ještě méně a někteří se museli s bojem o medaile rozloučit hned po první části kombinace.

"S počasím je těžké něco dělat. Ale dneska jsem měl předskokany, takže jsem si mohl vyklepat nohy a zbytečně se neunavovat," hodnotil podmínky Churavý.

Běžecká část se změnila v hon dvou Američnů na Grubera, kterého doběhli už před polovinou závodu. Rakušan se ale překvapivě vedoucí dvojice udržel a tato trojice společně dorazila i do cíle. Churavý byl ve druhé skupině, kde se hodně taktizovalo, což českému sportovci nevyhovovalo. Kilometr před cílem se společně s Finen Manninenem nasadili k ostřejšímu tempu a už před sebe nikoho nepustili. Český závodník si oproti skokanské části polepšil o tři příčky a postaral se o jeden s nejlepších českých výsledků ve Vancouveru.

Churavý: Je to výsledek, na který budu dlouho vzpomínat

Sdruženář Pavel Churavý projížděl cílem a s radostným výrazem ve tváři vystřelil ruce vzhůru, jako kdyby vyhrál. "Konečně, zaplaťpánbůh," křikl a koukl nahoru k nebi, když slavil své páté místo na olympiádě.

Český sdruženář byl v závodě pod pěti kruhy lepší jen jednou, to když Tomáš Kučera skončil čtvrtý v Grenoblu 1968. Jeho syn Milan pak dokázal na olympiádě v Naganu 1998 obsadit páté místo.

"Vím, vyrovnal jsem Milana Kučeru. Jsem moc rád. Mohlo to být i trošičku lepší. Ale je to splněné předsevzetí a pro mě životní výsledek, na který budu dlouho vzpomínat," zářil Churavý.

"Vynikající, jsem ohromě spokojený," chválil trenér Luděk Šablatura svého svěřence. Bez zaváhání přitakal, že pro Churavého je výsledek vyvrcholením posledních dvou sezon, v kterých se sdruženář dostal mezi světovou špičku.

"Určitě, tohle je třešnička," řekl kouč.

Churavý se v letošním ročníku Světového poháru pravidelně umísťoval mezi nejlepšími deseti a v posledním závodu před olympiádou v německém Schonachu dokonce obsadil druhé místo.