Šaškárna ve finále US Open. Serena urážela sudího, Ósakaová kvůli tomu první grandslam obrečela

23:55
NEW YORK - Dvacetiletá Japonka Naomi Ósakaová nečekaně vyhrála US Open. Tenistka, která se dosud na grandslamových turnajích dostala nejvýš do osmifinále, porazila ve vyhroceném utkání o titul Američanku Serenu Williamsovou 6:2, 6:4.

Naomi Ósakaová zvítězila nad Serenou Williamsovou. foto: ČTK

To, co jsem předváděl, to nebyl vůbec tenis, omlouval se kvůli skreči Nadal

Nedovolila jí tak získat čtyřiadvacátou grandslamovou trofej, kterou by Williamsová vyrovnala rekord Australanky Margaret Courtové.

Williamsová loni během US Open porodila dceru Olympii a letos se na kurty úspěšně vrátila. Finále hrála i ve Wimbledonu, tam podlehla německé tenistce Angelique Kerberové.

Ve Flushing Meadows vyřadila ve čtvrtfinále Karolínu Plíškovou, ale ve finále doplatila i na nepovolené koučování a následné vzrušené diskuse s rozhodčím, kvůli nimž dostala v druhém setu nejprve trestný fiftýn a pak i game.

Williamsová utěšovala po zápase brečící Ósakaovou

„Je mi jasné, že tady každý fandil Sereně. Je mi líto, že to takhle dopadlo,“ řekla Ósakaová při slavnostním vyhlášení. Za titul dostala šek na 3,8 milionu dolarů (84 milionů korun).

Devatenáctá hráčka světového žebříčku Ósakaová prohrála první game, ale pak začala šestatřicetiletou domácí legendu nemilosrdně honit po dvorci.

Šestinásobné vítězce newyorského turnaje dvakrát sebrala podání, sama byla naopak na servisu suverénní a za 35 minut vyhrála úvodní set 6:2.

Údery japonské hráčky dopadaly přesně k čarám, v razanci svou soupeřku mnohdy i předčila.

Do výměn častokrát zaznívaly obdivné výkřiky z hlediště, tím spíš, když domácí favoritka v druhém setu vyrovnala hru a ve čtvrtém gamu poprvé proměnila brejkbol.

Hned v následující hře však Williamsová udělala dvě dvojchyby za sebou a o brejk přišla.

Navíc jí rozhodčí Carlos Ramos po druhém varování (nejprve za nepovolené koučování, pak za zničení rakety) udělil trestný fiftýn, což slavnou Američanku značně rozlítilo a hlasitě si u sítě stěžovala, že rozhodně nemá zapotřebí podvádět.

A ztráta koncentrace se hned projevila. Po nepřipraveném výpadu na síť přišla Williamsová o další servis a následovalo další dlouhé debatování s rozhodčím, k němuž Američanka promlouvala už značně nevybíravě.

To vyústilo dokonce v trestný game, Ósakaová rázem vedla 5:3 a utkání už s přehledem dopodávala k nečekanému triumfu.

Williamsová, která v závěru zápasu jen stěží zadržovala slzy, po druhém mečbolu svou přemožitelku u sítě objala, ale kolem umpiru pak jen prošla s dalšími výčitkami.

Tenistka, která se dosud na grandslamových turnajích dostala nejvýš do...
Ósakaová hrála v grandslamovém finále jako první Japonka v historii. Zatím...

Při ceremoniálu však už raději uklidňovala nespokojené publikum. „Buďte prosím pozitivní a už přestaňte bučet. Naomi hrála fantasticky a zaslouženě vyhrála svůj první grandslam,“ řekla.

Ósakaová hrála v grandslamovém finále jako první Japonka v historii. Zatím přitom měla na kontě jediný turnajový titul, který letos v březnu získala v Indian Wells.

Krátce poté vyhrála také jediné dosavadní vzájemné utkání s Williamsovou, v prvním kole turnaje v Miami zvítězila rovněž ve dvou setech.