20. prosince 2009 22:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šance na umístění v první desítce je, říká sjezdař Záhrobský

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Petr Záhrobský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Záhrobský. | foto: GIReprofoto

ALTA BADIA/PRAHA Podařilo se mu to, o čem si generace českých lyžařů myslely, že je téměř nemožné. Petr Záhrobský (29) prorazil v královské disciplíně alpského lyžování, ve sjezdu. V italské Val Gardeně obsadil v sobotu v závodu Světového poháru 21. příčku.

Sluncem zalitá trať v tradiční sjezdařské baště Val Gardeně Záhrobskému sedí. "Dobře se tu lyžuje," usmívá se bratr slalomové mistryně světa Šárky Záhrobské.

V sobotu posunul hranice, ještě žádný český sjezdař v historii totiž neskončil ve sjezdu Světového poháru lépe. "Jsem docela spokojený. Ale potom, co jsem viděl video, tak vím, že tam ještě rezerva byla. S výsledkem jsem spokojený, s jízdou tak na sedmdesát procent," řekl Záhrobský v rozhovoru pro LN.

LN Středisko Val Gardena musíte milovat. Loni jste tam poprvé bodoval v SP, nyní z toho bylo historické maximum českého lyžaře ve sjezdu.
Lyžování je tady moc pěkné. (úsměv) Je to ale úspěch celého týmu včetně asistenta Libora Junka, který je se mnou na startu. Už v

Očima otce a kouče Petra Záhrobského

"Petr bude ještě lepší. V mužské kategorii je to jiné než mezi ženami, chce to více trpělivosti. Je v ní také násobně větší konkurence a chyba se neodpouští. Když udělá závodnice chybu, tak to ještě může dohnat, chlap ne. Kdyby projel celou trať čistě, tak byl v desítce. To přijde.

V mazání je důležitý správný výběr vosků a informace, ty já si umím obstarat. A musíte vybrat správné lyže, pak je voskování hračka. My jsme zvolil správné lyže, testujeme je při tréninku."

trénincích jsem jezdil dobře, jeden den jsem zajel dobře jednu pasáž, druhý jinou. Věděl jsem, že když se mi povede to složit dohromady, mohlo by to být dobré.

LN Byl jste před startem hodně nervózní?
Býval jsem. Ale jak člověk jezdí víc závodů Světového poháru, tak už je to lepší. Strach už nemám, ale když člověk stojí na startu rychlostní disciplíny, tak cítí respekt.

LN Trať sobotního sjezdu byla plná vln a nerovností. Neděsily vás?
Ve Val Gardeně taková trať je, je na ní hodně skoků a technických pasáží, ale je to skluzná trať, což mě vyhovuje. Není to tak brutální jako třeba minulý týden ve Val d'Isere. Patří do pětky takzvaných klasických sjezdů ve Světovém poháru.

LN Myslíte, že je ve vašich silách prorazit do první desítky?
Šance určitě je. Musí se sejít ideální jízda, ale tu třeba nepředvedl nikdo, ani vítězný Osborne-Paradis nebyl nejrychlejší ve všech částech trati.

LN Porazil jste borce z tradičních alpských velmocí. Nepodivují se ostatní závodníci nad tím, že jim vyrostl soupeř v Česku?
Už mě vnímají delší dobu, znají mě a berou úplně normálně.

LN S čím do závodu jdete? Jedete takzvaně na krev?
Mám prohlídku, snažím se o trati vědět vše, co se dá. Podívám se v televizi na první závodníky, mám hlášení z trati. Nejedu na jistotu, jde o to najít hranici rizika, snažit se jí přiblížit. Někteří jezdci jedou na hranici, někteří až za tou hranicí.

LN Dokážete se té hranici přiblížit?
V tom mám ještě rezervy.

LN Ono je to asi také otázka, jak kdo je ochotný riskovat zdraví?
Je to osobní věc.

LN Evropu sužuje velký mráz. Nebyla vám na trati zima?
Ne, to rozhodně ne. (úsměv) Mráz patří k zimě, nijak zvlášť mi nevadí a sjezdaři jsou na něj zvyklí. V Beaver Creeku to bylo horší, tam si někteří olepovali obličej.

LN Jízda trvala přes dvě minuty. Neměl jste toho v cíli plné zuby?
Vzhledem k tomu, že mě v lednu čeká sjezd ve Wengenu (nejdelší sjezd SP, kde jsou lyžaři na trati 2:45 minuty), tak jsem rád, že jsem ještě nebyl úplně vysílený. Kondiční trenér Šilhavý mě dobře připravil.

LN Jak jste umístění oslavil?
Hned po závodě jsme se přesunuli do Alta Badie (Záhrobský tam jel v neděli obří slalom, obsadil 47. místo), takže nebyl čas. Možná po sezoně. Tak to chodí.

Ondřej Bank v neděli zazářil v obřím slalomu SP, přečtěte si rozhovor

LN Klíčem k úspěchu ve sjezdu je materiál. Kdo vám připravoval lyže?
Lyže mi dělal táta. Nachystal je dobře. (úsměv)

LN Je rozdíl připravovat lyže na ženský slalom a na sjezd mužů. Jak to vašemu otci, který do léta vedl sedm let vaší sestru Šárku, jde?
Má s tím víc práce. Minimálně proto, že jsou o půl metru delší.

LN O tom, že váš otec se k vám přesunul od Šárky, se hodně psalo. Pomohlo vám to?
Funguje to, pro mě je to dobré, připravuje lyže, vyzná se v tom. Nezná zatím dokonale všechny "mužské" sjezdovky, ale dokáže dát cenné rady.

LN Komunikujete se Šárkou?
Jsme v kontaktu na dálku, telefonicky, přes sms, většinou totiž závodíme ve stejné dny.

LN Mění se nyní nějak cíle pro sezonu?
Cíle jsou pořád stejné, bodovat.

LN Po sérii těžkých zranění se mluví znovu o tom, jak je sjezdové lyžování nebezpečné. Proč se nyní nakupila řada vážných zranění i u zkušených závodníků?
Nejsem schopný úplně přesně říct, čím to je. Před třemi lety došlo k úpravě pravidel, snížila se podložka pod botou a lyže se rozšířila, čímž FIS chtěla dosáhnout větší bezpečnosti. Ale je to spíš naopak, lyže se hůř ovládají. Také to souvisí s přípravou tratí, ve Val Gardeně byla skvělá trať, tvrdá, že to bylo pro všechny stejné, ale přitom se lyžovalo po sněhu. Jinde pořadatelé trať hodně prolévají vodou a ještě třeba uměle zvyšují skoky, takže sjezd je příliš náročný. A protože každý chce vyhrát, tak dochází k pádům.

LN Jenže pravda je taková, že čím nebezpečnější sjezd, tím víc lidí přitáhne.
Je to začarovaný kruh. Když nikdo nebude padat, nebude to lidi tolik zajímat, ale tenhle pohled se mě osobně nelíbí. Došlo k pokroku v super-G, který už pořadatelé nestavějí tak rychlý. V minulých letech to byl skoro sjezd a přitom to má být disciplína mezi sjezdem a obřím slalomem.

  • 0Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky