9. března 2010 6:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šance lyžaře Lukáše Bauera na křišťálový glóbus ještě doutná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lukáš Bauer (vlevo) a Francouz Maurice Manificat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer (vlevo) a Francouz Maurice Manificat. | foto: ČTK

PRAHA Po skiatlonu v Lahti svitla Lukáši Bauerovi dokonce mihotavá šance na křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru. Což je zvěst, jež byla bezprostředně po olympiádě ve Vancouveru takřka nemyslitelná.

Cože se vlastně stalo, že držitel dvou bronzových medailí z nedávných olympijských her vstoupil opět do děje? Zdánlivá "maličkost". Nejlepší český lyžař dojel o víkendu ve skiatlonu v Lahti druhý. V závodě, v němž se kromě něho neobjevil na startu žádný lyžař z první desítky Světového poháru.

Tedy ani famózní Nor Northug, který měl před Lahti na Bauera náskok takřka závratných 297 bodů. Bauer získal ve Finsku 80 bodů za druhé místo, ale navíc 45 dalších bodíků za vítězství ve všech třech prémiích, které byly v průběhu závodu vypsané.

ZBÝVAJÍCÍ PROGRAM SVĚTOVÉHO POHÁRU

11. 3. Drammen: sprint klasicky
13. 3. Oslo: 50 km klasicky
14. 3. Oslo: sprint volně
17. 3. Stockholm: sprint klasicky
19. 3. Falun: 3,3 km klasicky
20. 3. Falun: skiatlon na 20 km
21. 3. Falun: 15 km volně

"Vůbec jsem o prémiích nevěděl, zjistil jsem to až při závodě holek. Byl jsem překvapený, ale nakonec se mi vyplatilo, že jsem se snažil jít na všechny prémie," pochvaloval si Bauer svoji taktiku. K dnešnímu dni tedy Bauer ztrácí na Northuga 172 bodů. Zároveň se dostal, snad řízením osudu, do světa osmiček.

Ve Světovém poháru posbíral 888 bodů, v distanční části této soutěže je na druhém místě za Northugem se ziskem 488 bodů, a když se podíváme na Bauerovo konto, od začátku sezony na něm naskočilo 188 500 švýcarských franků...

Do konce sezony ještě zbývá sedm závodů, v nichž se dá za první místa posbírat 725 bodů. Ale pozor, z oněch sedmi závodů jsou tři sprinterské. A ty Bauer nejspíš nepojede, protože by měl pramalou šanci v nich bodovat. Zajímavá prémie se ale nabízí za vítězství ve finále SP (17. – 21. března Stockholm, Falun), kde vítěz posbírá 200 bodů.

Francouz Maurice Manificat pronásledovaný Lukášem Bauerem.

Vzhledem k náhlé, alespoň teoretické možnosti na ovládnutí Světového poháru Bauer zvažuje, zda se má o víkendu postavit na start padesátky v Oslu. Vítěz tam totiž i s prémiemi může pobrat neskutečných 175 bodů!

Padesátku ano, či ne?
Předloňský vítěz Světového poháru zkrátka dumá, zda má po namáhavém programu z poslední doby risknout start na padesátce, anebo ji vypustit a pokusit se svěží obstát ve finálových závodech.

"Rozhodnu se na poslední chvíli," ví Bauer. "Možná až v sobotu před startem. Na Holmenkollen ale pojedu. I kdybych nakonec nezávodil. Rád si na tamějších tratích i zatrénuju, protože se na nich za rok pojede mistrovství světa." "Mnohé napoví už čtvrteční sprint v Drammenu," říká Bauer. "Když tam Northug vyhraje, vše už bude nejspíš jasné..."

Najdete na Lidovky.cz